Структура вулично-дорожньої мережі міста. Основні схеми організації вуличних мереж
У місті прийнято розрізняти:
швидкісні дороги, що призначенні для транспортного зв'язку між міськими районами найкрупніших і крупних міст або між поселеннями в групових системах населених місць;
магістральні вулиці і дороги загальноміського і районного значення;
вулиці і дороги місцевого значення: житлові вулиці, дороги промислових і комунально-складських районів.
Структура вулично-дорожньої мережі залежить від розмірів міста.
У малих і середніх містах вона формується однією — двома вулицями міського значення і мережею вулиць районного значення. Громадський транспорт використовується в тих випадках , коли радіус доступності основних зон тяжіння перевершує 1 км.
Рис.6.6. Приклад транспортної інфра-структури найкрупнішого міста 1 -лінія назем-ного безколійного транспорту; 2-лінія трамваю; 3-лінія метрополітену | Крупні та великі міста мають більш розвиту мережу магістралей: тут виділяються магістралі переважно вантажного руху; магістралі безупинного руху, що з'єднують житлові і промислові райони, міські центри; дороги районного і місцевого значення. У найкрупніших містах формується ще більш розвита система вулично-дорожньої мережі, що включає швидкісні автомобільні дороги, які мають виїзди на зовнішні автодороги, міські дороги вантажного руху, мережі магістральних вулиць. Загальним показником ступеня розвитку магістралей є щільність мережі. Вона виражається відношенням довжини магістралей до площі території, що цією мережею обслуговується, у км/км2. Щільність мережі магістралей характеризується нерівномірністю розподілу по території окремих зон - районів міста. Показники щільності мережі відбивають нерівномірність функціонального освоєння територій зон -відповідно їх транспортного навантаження. |
При показнику середньої щільності мережі магістралей міста 2,2…2,4 км/км2, цей показник у центральній частині міста може досягати 3,5…4,5 км/км , у середній частині 2,5…3,0, а на периферії 1,5…2 км/км2. В центральних районах міста, найбільш завантаженних транспортом, звичайно виконується 30…40% усієї транспортної роботи, що в 3…4 рази перевищує обсяг перевезень в напрямках до великих промислових районів міста.
Планувальна структура вулично-дорожньої мережі - основа планувального рішення генерального плану міста. Основним принципом її організації є досягнення компактності для забезпечення економії витрат на пересування. Основні схеми організації вуличних мереж - прямокутна, прямокутно-діагональна і радіально-кільцева, які можуть комбінуватися в залежності від конкретних умов. Із ростом міста прямокутні схеми одержують додатковідіагональні напрямки, що дозволяє скоротити обсяги пересувань. Радіально-кільцева схема, яка використовується у найкрупніших містах, найбільш компактна і раціональна за організацією руху. Однак з ростом міста з'являється необхідність доповнення цієї схеми хордовими напрямками для розвантаження центру.
Важливим у рішенні транспортної інфраструктури є вибір видів громадського транспорту. Він залежить від обсягів пасажирських перевезень дальності маршрутів, а також від величини міст і їх планувальної структури. Види транспорту, у свою чергу, впливають на планувальну організацію міста, визначаючи реальні показники (у часі) доступності різних частин міста, ступінь концентрації транспортних вузлів, щільність вуличної мережі.
У містах із населенням більш ніж один мільон самим ефективним видом громадського транспорту вважається метрополітен, активно впливаючий на загальну структуру міста, на розміщення його різних зон та адміністративно-громадських центрів (рис. 6.6).
Масовий громадський міський транспорт у залежності від швидкості і насиченості здатний як би деформувати міський план, скорочувати відстані у визначених напрямках, утягуючи мешканців різних районів міста у більш активні загальноміські комунікації і активізуючи діяльність віддалених громадських центрів і т.п.
Отже, транспортна інфраструктура - найбільш діюча в планувальному відношенні технічна система міста, яка не тільки забезпечує життєві функції міста, але й істотно впливає на загальне містобудівне рішення. Рівень розвитку транспортної інфраструктури є також важливим чинником організації зв'язків населення міста та його приміських територій.
Питання самоконтролю до лекції №6
1.Визначте основні типи планувальних структурних схем міст. Проаналізуйте причини їх трансформації внаслідок територіального росту міст.
2.Наведіть характер ознаки компактно-центричної (лінійної, сіткової-гратчастої) планувальної структурної схеми міста.
3.Визначте компоненти, які складають і формують транспортну інфраструктуру міста або іншого поселення.
4.Визначте основні задачі транспортної інфраструктури міста.
5.Наведіть перелік основних вимог до транспортної інфраструктури.
6.Наведіть основні типи вулиць і доріг у містах різної величини.
7.Наведіть основні схеми організації вуличних мереж в містах різної величини.
Дата добавления: 2015-06-12; просмотров: 2101;