Валютний курс – це співвідношення обміну двох грошових одиниць або ціна однієї грошової одиниці, виражена в грошовій одиниці іншої країни.
Фіксування курсу національної грошової одиниці в іноземній називається валютним котируванням. Воно дозволяє визначити співвідношення двох грошових одиниць, запропонованих для обміну.
Котирування проводять державні (національні) і великі комерційні банки. Розрізняють офіційне і вільне (ринкове) котирування валют. За офіційними котируваннями здійснюються всі валютні операції держави. У міжбанківській торгівлі валютою щоденні котирування коливаються навколо офіційного курсу.
Валютне котирування може бути прямим і оберненим (непрямим). Якщо котирування пряме, то 1, 10, 100одиниць іноземної валюти дорівнюють X одиниць національної валюти, якщо обернене – 1, 10, 100одиниць національної валюти дорівнюють X одиниць іноземної валюти. В більшості країн для встановлення курсу національної валюти використовується пряме котирування.
Під час валютних операцій виникає необхідність встановлення крос-курсу. Це курс, отриманий розрахунково з курсів двох валют до третьої, або котирування двох іноземних валют, жодна з яких не є національною валютою учасника угоди, який встановлює курс. Наприклад, курс долара до марки, встановлений Національним банком України.
У міжнародній практиці використовуються два методи встановлення валютних курсів:
· фіксовані курси валют;
· плаваючі (гнучкі) курси.
Перший метод діяв до 1970-х років і передбачав обмеження коливання національних валют відносно встановленого між ними співвідношення. З середини 1970 рр. використовується другий метод, за якого курси визначаються на валютному ринку під впливом попиту та пропозиції.
Існує декілька режимів плаваючих валютних курсів:
◘ “незалежне плавання” – характеризується гнучким обмінним курсом, який складається незалежно від курсів інших валют під впливом попиту та пропонування на валютних ринках, та помірними інтервенціями центральних банків (валюти США, Японії, Великобританії, Аргентини, Австралії та ін.);
◘ “кероване плавання” характеризується активним впливом операцій центральних банків на ринковий курс валют (Греція, Туреччина, Індія, Південна Корея та ін.);
◘ “спільне плавання” – режим гнучких обмінних курсів валют декількох країн з узгодженими межами взаємних курсових коливань (країни ЄC).
Дата добавления: 2015-06-05; просмотров: 1307;