Адаптація платіжного балансу в умовах гнучких валютних курсів

 

Розглянувши чинники валютного курсу, ми можемо проаналізувати механізм адаптації вільного валютного курсу та платіжного балансу до змін, що спричиняються ними. Припустимо, що під впливом будь-якого з чинників (зростання попиту на американські товари, посилення інфляції в Україні, підвищення рівня процентних ставок у США та ін.) зростає український попит на долари США, крива попиту зміщується у положення (рис. 6.2.).

У точці початкової рівноваги валютного ринку не було ні дефіциту, ні активу платіжного балансу, український експорт дорівнював імпорту за обмінним курсом 1 дол. = 2 грн. Зростання попиту руйнує рівновагу. Зі зростанням попиту на долари імпорт зростає до величини , тоді як експорт залишається на попередньому рівні Різниця між і показує величину дефіциту платіжного балансу. Перевищення попитом на долари їх пропонування в умовах вільних валютних курсів призводить до підвищення курсу долара і відповідного зниження курсу гривні до встановлення нової рівноваги у точці на новому рівні валютного курсу 1 дол. = 4 грн. Тепер американські товари для українців подорожчали вдвічі, отже, попит на них скоротиться. Одночасно знецінення гривні зробить українські товари більш конкурентоспроможними, попит на них зросте, відповідно зростуть експорт і надходження від нього. Зростання експорту і скорочення імпорту відбуваються до точки, де вони знов зрівняються, доходи від експорту стануть знов достатніми для фінансування зрослого імпорту, але на новому рівні валютного курсу.

Отже, вільні коливання валютних курсів, реагуючи на зміни у попиті та пропонуванні валют, автоматично коригують дефіцити та активи платіжних балансів, вирівнюючи попит на іноземну валюту з боку видатків на імпорт зі збільшенням пропонування іноземної валюти з боку експорту. Автоматичний механізм врегулювання платіжних балансів становитьголовну перевагу системи гнучких валютних курсів.

Разом з тим, ця система не позбавлена і недоліків. Різкі коливання валютних курсів породжують ризики та невизначеність для учасників торгівлі. Фірма, що закуповує для продажу на національному ринку імпортні товари і розраховує на певний прибуток за курсом 1 дол. = 2 грн., може нести збитки, якщо їй доведеться обмінювати для покупки імпортного товару не 2 грн. на 1 дол., а 4 грн. Зрештою, щоб не ризикувати, фірма може просто відмовитись від покупки. Наслідком стане скорочення обсягів торгівлі.

Внаслідок різких коливань валютних курсів відбувається також погіршення умов торгівлі для певних її учасників. Так, наприклад, якщо курс долара зростає, це означає, що для фінансування імпорту з США Україна повинна буде експортувати більший обсяг товарів вітчизняного виробництва.

Але чи не найбільшим недоліком цієї системи є дестабілізуючий вплив коливань валютного курсу на внутрішню економіку. Коливання валютних курсів можуть як стимулювати розвиток економіки, так і чинити депресивний вплив, в першу чергу на галузі, що виробляють експортну продукцію. Підвищення курсу національної валюти скорочує експорт і відносно збільшує імпорт, що робить від`ємним значення чистого експорту і за інших рівних умов призводить до скорочення сукупного попиту, обсягів виробництва, зайнятості та доходу а наслідком зниження обмінного курсу валюти в умовах повної зайнятості може стати стагфляція. Систе­ма вільного плавання валютних курсів може також суттєво коригувати результати фіскальної і монетарної політики держави, спрямованих на подо­лання інфляції чи депресії. Особливо це стосується країн, частка чистого експорту у ВВП яких є значною.








Дата добавления: 2015-06-05; просмотров: 1184;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.