Закон відповідності зв’язків елементів виробничих систем їх властивостям і сутності системи.
5) Закон резервів у виробничих системах
Резерви виробничої системи при їх різноманітності можна згрупувати таким чином:
· організаційні резервистворюють можливість перебудови структури системи (наприклад, просторової структури — шляхом зміни зв’язків елементів, їх функцій; часової структури — змінюючи послідовність робіт). Іноді вони сприяють передачі або отриманню деяких робіт даною виробничою системою в процесі перерозподілу завдань з іншими виробничим системами;
· інтенсивно-екстенсивні резерви, що забезпечують тимчасову зміну інтенсивності роботи устаткування та робітників (наприклад, зміни швидкості операції різання), збільшення тривалості роботи устаткування (наприклад, збільшення кількості змін) та елементів системи (понаднормовані години роботи робітників);
· ресурсні резерви об’єднують резерви устаткування, робітників, незавершеного виробництва, інструментів, матеріалів тощо. Наприклад, проблеми, пов’язані з відмовою верстата, можуть усуватися різними шляхами: використанням накопиченого незавершеного виробництва, введенням у роботу резервного верстата, передачею операції на інші верстати і т. д.
Для організації будь-якої виробничої системи важливо мати уявлення про конкретність резервів, відповідність розміщення резервів місцям виникнення потреби в них.
Для виробничих систем найефективнішими вважаються резерви часу та інформації.
Резерви часу розглядаються як можливість зміни черговості робіт.
Резерви інформації передбачають наявність варіантних технологій, дозвіл на заміну матеріалів, інструменту та ін.
6.Закон усунення надлишковості означає, що кожна виробнича система має бути завершеною.
Завершеність виробничої системи та її підсистем полягає у створенні структури, яка б сприяла досягненню мети, що стоїть перед системою, мати чіткі й обмежені зв’язки з зовнішнім середовищем і не містити зайвих підсистем і елементів.
Дата добавления: 2015-06-05; просмотров: 886;