Підприємство — складна виробнича система
Організація— це спільна діяльність групи людей, яка координується для досягнення їх загальної мети.
Формальну організацію, основна мета діяльності якої лежить в економічній сфері, називають підприємством. Законом України встановлено, що підприємство є основною первинною організаційно-господарською ланкою економічної системи країни, яка, виготовляючи і реалізуючі продукцію та послуги, забезпечує досягнення своїх цілей.
Головна мета підприємства — задовольнити запити і потреби ринку в певних видах продукції та послуг.Економічним результатом діяльності підприємстваєодержання максимального прибутку в довгостроковій перспективі.
Для досягнення головної мети і прибутковості своєї діяльності підприємство повинне забезпечувати:
· конкурентоспроможність продукції, що випускається, та послуг, які надаються;
· високий рівень організації, розвиток та підвищення ефективності виробничої системи;
· прискорення оновлення номенклатури та асортименту продукції (послуг), що випускається;
· упровадження прогресивних технологій та устаткування;
· створення сприятливих умов для високопродуктивної праці персоналу.
З погляду економічних відносин промислове підприємство являє собою складну підприємницьку структуру, для якої характерні виробничо-технологічна та організаційно-економічна єдність, а також господарська самостійність (рис. 3).
Підприємства класифікуються за різноманітними ознаками.
Залежно від розмірів розрізняють дрібні, середні та великі підприємства; на дрібних працюють десятки людей; на середніх — сотні; на великих — тисячі; можна також говорити про дуже великі підприємства, на яких працюють десятки тисяч людей.
За характером продукції, що випускається, і сферою діяльності підприємства поділяються на промислові, сільськогосподарські, транспортні, торгові та ін.
На підставі організаційного типу виробничих процесів розрізняють підприємства з масовим (кондитерська фабрика), серійним (домобудівний комбінат) і одиничним (судноверф) виробництвом.
Рис. 2.3. Підприємство як складна виробнича система
За ступенем спеціалізації продукції розрізняють три типи підприємств:
· універсальні, що випускають різноманітну, не обов’язково взаємопов’язану продукцію;
· спеціалізовані, які виробляють однорідні вироби (послуги);
· комбінати, процес виготовлення продукції на яких складається з окремих послідовних етапів часткового перетворення предметів праці.
За ступенем механізації та автоматизації виробничих процесів підприємства буваютьавтоматизовані, комплексно-механізовані, частково механізовані.
Будь-яке підприємство є складною ієрархічною системою, яка складається зі ступенів: робоче місце, дільниця, цех, виробництво (рис. 2.4).
Кожний верхній щабель являє собою елемент зовнішнього середовища для нижніх ступенів, а кожен нижній є елементом внутрішнього середовища для верхнього. Усі ступені ієрархії можуть підрозділятися на функціональні підсистеми, які мають об’єкт і суб’єкт управління
Кожна ланка та функціональні підсистеми підприємства мають «вхід», «процес» і «вихід».
Мета створення підприємства пов’язана з потребами ринку, конструкцією і технологією виготовлення продукції, обсягами її випуску, організаційним типом виробництва, вибором елементів виробничої системи, визначенням виробничих потужностей, їх розташуванням на певній площі та іншими параметрами.
Рис. 2.4. Структура ієрархічної виробничої системи
Література: [1, с. 27-58], [2, с. 62-91]
Дата добавления: 2015-06-05; просмотров: 1213;