Загальні поняття

 

Техносфера - це частина біосфери, трансформована під впливом техногенної діяльності людини. Техносфера, докорінно перетворена людиною на техногенні об’єкти: від будинків, шляхів, аеродромів до свердловин, шахт, космодромів тощо, почала формуватись у XVIII - XIX ст., а на кінець ХХ ст. стала чинником планетарного масштабу. Найпотужнішим серед екологічних чинників, які визначають умови існування екосистем і біосфери в цілому, виявився комплекс антропогенних чинників - сума негативних впливів на довкілля всіх видів людської діяльності. В результаті величезного тиску на біосферу і активного розширення техносфера стала перетворюватися на монстра, який почав знищувати цивілізацію. Виникла необхідність детального вивчення різноманітних забруднень, пов’язаних з людською діяльністю (з розвитком енергетики, промисловості, транспорту, сільського господарства, військової, космічної діяльності), їх класифікації та нейтралізації, пошуків шляхів екологізації виробництв. Виникла значна кількість нових екологічних напрямів прикладного характеру, які об’єднались у великий блок, що називається техноекологія (див. рис.1.1 в лекції 1).

Розвиток техносфери, що супроводжувався необмеженим використанням природних ресурсів і вільним викидом всіх типів відходів людської діяльності в навколишнє середовище, став причиною виникнення таких глобальних проблем: енергетичної кризи, надмірного забруднення довкілля, скорочення лісів і орних земель, появи негативних кліматичних змін, соціально-економічних криз. З урахуванням неконтрольованого приросту населення (250 тис. чоловік щодня, близько 90 млн. чоловік щороку), що різко загострює соціально-екологічні і соціально-економічні проблеми, особливо в країнах, що розвиваються, відбувається скорочення орних земель, а це загрожує виникненням ще однієї глобальної проблеми - голоду сотень мільйонів людей. Проблема голоду вважається вирішеною, якщо в рік на 1 людину збирати з 1 га 1 тону зерна. Але наприкінці ХХ ст. на планеті з чисельністю населення 5 млрд. збирали ~ 1,5 млн. т зерна, тобто Земля вже не в змозі нагодувати людство. Якщо всю сумарну продукцію біосфери поділити на таку кількість населення, щоб не порушувати її стійкості, то вийде, що в біосфері може існувати не більше 4 - 5 млрд. чоловік. За даними ФАО (продовольча і сільськогосподарська організації ООН), нині в світі недоїдає й голодує ~ 1,5 млрд чоловік, хоча, за прогнозами у 2010 р. кількість людей на Землі перевищить 7 млрд при тому ж рівні харчових продуктів, а до 2100 р. має стабілізуватися на рівні 9-13 млрд. чоловік (рис.4.1). До того ж за висновками експертів, некероване зростання населення є головною причиною зростання глобальної економічної кризи, яка спричинила решту криз (виснаження ресурсів, забруднення геосфер, негативні кліматичні зміни тощо), призвела до загрозливих існуванню біосфери техногенних навантажень.

Надмірне виснаження ресурсів і забруднення довкілля спричинили розвиток кількох негативних процесів глобального масштабу - утворення і розростання озонових дір, формування парникового ефекту, появу кислотних дощів. Розвиток вищезгаданих процесів призвів до критичного загострення конфлікту між техносферою і біосферою, про що свідчать сучасний занепад людської моралі, зростання бідності і злочинності, підвищення агресивності людей, поширення нових небезпечних вірусних хвороб (СНІД, пропасниця Ебола, нові різновиди грипу), почастішання епідемій різних захворювань, спалахування воєн, виникнення природних і техногенних катастроф.

■ - Штриховою лінією показано варіант прогнозів чисельності на перспективу до ХХІІ ст., у якому очікується стабілізація і деяке зниження чисельності населення (М.Реймерс, 1990)

 

Рис.4.1. Зростання чисельності людства від світанку цивілізації

 








Дата добавления: 2015-05-21; просмотров: 796;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.005 сек.