Загальні поняття та класифікація процесів деградації ґрунтового покриву

Слід підкреслити, що ґрунт є особливим органіко-мінеральним природним утворенням, яке виникло внаслідок дії жи­вих організмів, розкладання мертвих організмів, впливу приро­дних вод, атмосфери, гравітаційного поля Землі. Це складна і дуже вразлива система, що створювалася століттями, але може бути зруйнована неправильними діями людини за лічені роки, місяці і навіть дні. В результаті незбалансованого використання грунтів в процесі антропогенної діяльності ініціюються процеси деградації ґрунтового покриву.

Процеси деградації ґрунтового покриву – процеси, викликані дією антропогенних і природних факторів, які спрямовують грунтотворення в бік погіршення якості ґрунтового покриву, що супроводжується зменшенням вмісту гумусу, руйнуванням структури, зменшенням родючості грунту.

Систематизація деградаційних процесів на даний час проводиться лише на основі фрагментарних досліджень, як правило, в стаціонарних дослідах або на основі експедиційних порівняльно-географічних робіт. Аналіз літературних даних свідчить про наявність принаймні трьох підходів до класифікації зазначених процесів (див. рис. 1).

Діагностика процесів деградації ґрунтового покриву (ПДГП) розпочинається з ознак їх виявлення, які можуть простежуватися візуально в ґрунтовому профілі (морфологічні), так і виявлятися аналітично на основі виявлення факту зміни функціональних властивостей грунту (функціональні).

Морфологічні ПДГП – чітко виражені зміни в будові і структурі ґрунтового профілю. До них відносяться: формування специфічних орних і підорних шарів грунту, зникнення в орних грунтах верхнього генетичного горизонту лісової підстилки, степового волоку, дернини, поява окремих прошарків (плужної підошви, шару акумуляції солей в результаті вторинного засолення і т.п.), зміна потужності окремих горизонтів і ґрунтового профілю в цілому, зміна порового простору і структурного стану ґрунту.

Функціональні ПДГП – чітко виражені зміни однієї чи кількох функціональних властивостей ґрунту або ґрунтового режиму в цілому. До таких властивостей відносяться: водно-повітряно-фізичні, теплові, фізико-хімічні, хімічні, мінералогічні, біологічні.

Морфологічні і функціональні деградації виявляються в зміні властивостей грунту: хімічних, фізико-хімічних, водно-фізичних, повітряних, теплових, показниках гранулометричному та мінералогічному складі. Оскільки всі ці властивості взаємопов’язані і їхній стан визначає всі явища, що відбуваються у ґрунті, то чітко виражена зміна окремих властивостей викликає зміну цілих ґрунтових режимів.


Рис. 9.1. Схема класифікації процесів деградації ґрунтового покриву


 








Дата добавления: 2015-05-05; просмотров: 1143;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.