Півмісячний і місячний контроль часу розмноження
Приклади. поведінки тварин на морських узбережжях і в тропічних озерах. У деяких літоральних форм, що живуть на узбережжях з півдобовими чи змішаними припливами, спостерігалися як півмісячні, так і місячні ритми розмноження, пов’язані з чергуванням високих і низьких припливів. Важливо відзначити, що, незважаючи на щоденне запізнювання припливів, при обох типах припливів будь-яка фаза припливного півдобового циклу кожні 14–15 днів припадає на ту саму годину доби, і це продовжується протягом усього року, тому що щоденне запізнювання на 0,84 год. приводить до затримки на 12,4 год. за кожен 14,76 добовий цикл. Таким чином, будь-яка конкретна припливна ситуація в даній ділянці узбережжя повторюється в ту ж годину доби кожні 2 тижні. Наприклад, середній час посляобіднього відпливу в дні з високими припливами на берегах Гельголанда в Північному морі відхилялося від табличних передбачень не більше ніж на 2 хв. У літоральних видів з півмісячним чи місячним ритмом розвитку і поведінки, зв’язаного з розмноженням, виробилися пристосування до таких припливних ситуацій. Довгострокові біологічні ритми забезпечують не тільки зустріч партнерів для спарювання, але також визначену припливну ситуацію, сприятливу для розвитку яєць чи личинок на ранніх стадіях.
Відомий черв палоло, що живе в південній частині Тихого океану, відрізняється строгим сезонним обмеженням місячного ритму. Одночасне скупчення епітокних сегментів і викид гамет у відкрите море відбувається в останній місячній чверті наприкінці жовтня чи початку листопада в основному протягом однієї ночі.
Розмноження в лабораторних умовах. Доказу взаємодії ендогенних складових з екзогенними сигналами часу можна одержати лише в експериментах при контрольованих лабораторних умовах. Вперше це вдалося Хауеншильду. Він індукував місячний ритм роїння поліхети Platynereis dumerilii, незалежний від фаз Місяця, імітуючи місячне світло в штучному 24 годинному циклі освітлення кожні 30 діб протягом декількох послідовних ночей. Тим же способом вдавалося індукувати напівмісячні ритми в бурої водорості Dictyota dichotoma (одночасний викид гамет). Контроль півмісячного ритму місячними сигналами часу вказує на існування важливого ендогенного компонента, що визначає період ритму. Говорячи про процеси розвитку, що пов’язані з місячними ритмами (дозрівання гамет).
Стійкі місячні ритми. Дані про існування ендогенних годинників з періодом, близьким до періоду природного циклу розмноження, були отримані в двох серіях експериментів при незмінних умовах (досліди із синхронізованими культурами і досліди, у яких асинхронну популяцію піддавали дії синхронізуючого стимулу тільки один раз, так що зовнішня інформація про місячний період була відсутня). По вільноплинному ритму популяції можна сказати, що він відбиває ендогенний довготривалий ритм окремих осіб. Цей ендогенний механізм годинника забезпечує періодичність початку метаморфозу і розмноження тільки з напівмісячними чи місячними інтервалами. Величина вільноплинного періоду – властивість, характерна для даної популяції. За аналогією з циркадіанними, чи добовими, явищами період ендогенного вільноплинного ритму був названий місячним (circalunar) у випадку місячного ритму й напівмісячним (circasemilunar) у випадку напівмісячного ритму.
Дата добавления: 2015-04-29; просмотров: 769;