Вибір розмірів смуги набору, полів і шрифту

Як правило, площа, зайнята набором (смуга набору), на стандартній сторінці книги займає 70-75% від загальної площі сторінки, а вільний простір, що залишається, ділиться приблизно у відношенні 1:1,5, причому внутрішнє (корінцеве) поле менше, ніж зовнішнє (переднє) поле.

Візьмемо як приклад сторінку формату Metric Demy 8vo, що має ширину 138 мм (передбачається блок у плетінні) або 33 піки. Прийнятна довжина рядка при цьому буде коливатися в межах від 96 до 105 мм. У випадку мінімальної довжини рядка внутрішнє (корінцеве) поле складе майже 17 мм, а зовнішнє (по обрізі сторінки) поле - 25 мм. Для максимальної довжини рядка корінцеве поле складе 12,5 мм, а зовнішнє поле при цьому складе 21 мм.

Окрему групу становлять книжкові видання для дітей. У Росії величина полів, довжина рядка, кеглі й інтерліньяж для подібних видань рекомендуються галузевим стандартом ДЕРЖСТАНДАРТ 29.127-96. У Європі й Америці існують свої обмеження.

Якщо є можливість вибору, переважніше вибирати максимальне значення корінцевого поля. Це дає більшу волю при виборі допуску для фальцювальних і палітурних робіт. Особливо рекомендується вибір максимального значення корінцевого поля при бесшвейном скріпленні, а також у випадку поперечного напрямку волокон сторінок книги (про що ми говорили в розділі 1). Книги з бесшвейным скріпленням взагалі, а книги з поперечним напрямком волокон особливо, часто відрізняються тим, що читачеві доводиться згинати корінець книги, щоб відкрити більшу частину сторінки з текстом для полегшення читання, а тим часом ця ситуація не приймається в увагу при розрахунку полів, що може викликати масу незручностей у читача при недостатній ширині корінцевого поля.

Звичайно текст займає 75-85% від висоти сторінки, а вільний простір, що залишився, приділяється під поля верхнього й нижнього колонтитулів, при цьому нижнє поле трохи менше, ніж подвоєне поле верхнього заголовка. Знову розглянемо аркуш формату Metric Demy 8vo, що має висоту сторінки 216 мм. Мінімальна висота смуги набору складе 160 мм, а верхнє поле - близько 21 мм, залишаючи 33 мм під нижнє поле. При максимальній висоті смуги набору 185 мм, під верхнє поле приділяється 12,5 мм, залишаючи під нижнє майже 17 мм. Подібно вибору розмітки окремої сторінки, варто правильно здійснити й розмітку розвороту, щоб створити максимальна зручність для читача. Доцільно вибирати такі параметри смуги набору, щоб текст візуально був отцентрирован по висоті сторінки - інакше кажучи, перебував у її "оптичному центрі" - але при цьому бажано змістити текст на дві третини нагору, а не залишати його строго посередине. Для добре збалансованої по ширині й висоті сторінки корінцеве поле повинне бути близьким за значенням до верхнього поля або бути ледве менше його.

Нижче наведені деякі зразки розмітки сторінок.

При розмітці сторінки звичайно досить установити величину корінцевих і верхніх полів, висоту смуги набору й ширину колонки тексту, а простір, що залишився, відвести під зовнішнє й нижнього поля. Така розмітка обумовлена необхідністю відліку значень від зазначених осей при складанні спусків (див. розділ 10.2.2).

Визначивши висоту області тексту, важливо встановити для неї "інклюзивний" (включающий) або "ексклюзивний" (исключающий) характер. Розходження полягає в тому, що в першому випадку рядок верхнього колонтитула й наступна за нею порожній рядок включаються в основний текст, а в другому випадку - виключаються з нього. Якщо колонцифра перебуває вгорі сторінки на одному рядку з верхнім колонтитулом, то в цьому випадку варто включати цей рядок при вимірі висоти тексту; якщо ж колонцифра перебуває внизу, при вимірі висоти тексту вона не враховується. Щоб уникнути можливої двозначності, найкраще повністю описати характеристики висоти тексту, наприклад:

" на-12" рядок верхнього колонтитула + 12 пт інтервал + 42 рядка " на-12" (504 пт) + 12 пт інтервал + " на-12" нижня колонцифра.

Прийнято угоду виражати висоту тексту в пунктах, щоб полегшити розрахунок для сторінок, які можуть містити шрифт меншого розміру, або сполучення шрифтів декількох розмірів.

 

Рис. 2.7. Опис зон тексту й полів

Довжина рядка (колонки) тексту виражається в одиницях ширини "m", вимірюваних у піках, поза залежністю від розмірів використовуваного шрифту.

Вибравши основну розмітку, варто підібрати розмір шрифту. Тут набувають чинності вимоги до зовнішнього вигляду, функціональній відповідності й економічності. Як правило, межі припустимих для вибору розмірів обмежені як зверху, так і знизу. Для сторінок формату октаво оптимальним варто вважати розмір смуги набору на-15 пт. Вибір розміру менше, ніж на-10 пт, буде серйозним випробуванням терпіння читача (і гостроти його зору). Нижче наведені типові розміри шрифту для найкращого подання тексту, при якому досягається найбільш раціональне розміщення його на сторінці.








Дата добавления: 2015-04-03; просмотров: 2011;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.