Аудиторська вибірка.
Вибіркова перевірка в усьому світі визнана основою методики проведення аудиторської перевірки. Термінаудиторська вибірка, або вибіркова перевірка, означає проведення аудиторських процедур стосовно менш ніж 100 % бухгалтерських проводок або показників фінансової звітності. Водночас отримані результати мають дозволити аудитору отримати аудиторські докази, що будуть не тільки достатніми для характеристики окремих, перевірених фактів, а й дадуть змогу розповсюдити отримані висновки на всю сукупність даних, тобто давати можливість зробити об’єктивну оцінку достовірності даних бухгалтерської звітності економічного суб'єкта, що перевіряється.
При побудові аудиторської вибірки аудитор має враховувати певну ціль аудиторської перевірки й розуміти, що будь-яка вибіркова перевірка завжди підвищує аудиторський ризик (ризик невиявлення помилок).
Поняття і принципи використання аудиторської вибірки під час аудиторської перевірки, а також порядку визначення та побудови вибіркових тестів аудиторської вибірки у світовій практиці регламентуються МСА 530 “Аудиторська вибірка та інші процедури тестування”. Стандартом встановлені певні чинники, які має враховувати аудитор під час побудови аудиторської вибірки: величину вибірки, репрезентативність вибірки, порядок розповсюдження результатів перевірки вибіркових даних на генеральну сукупність, генеральну сукупність даних, стратифікацію, конкретну ціль аудиту, одиниці відбору, методи відбору.
Можливість застосування в аудиті вибіркової перевірки та її обсяг залежать від оцінки аудитором свого ризику, точніше від оцінки ризику внутрішнього контролю.
Генеральна сукупність даних – загальна інформація, стосовно якої аудитор хоче зробити перевірку і з якої проводиться вибірка.
Сукупність, що перевіряється, – відібрана для перевірки певна кількість даних з генеральної сукупності (одиниць вибірки).
Одиниця вибіркового обстеження – первинний осередок, що є одиницею генеральної сукупності.
Стратифікація – процес поділу генеральної сукупності на дрібніші підсукупності, кожна з яких має власну вартісну характеристику.
Репрезентативна вибірка – вибірка, характерні особливості якої такі самі, як і у сукупності.
У тому випадку, якщо аудитор має підстави вважати абсолютно неефективною систему внутрішнього контролю на будь-якій ділянці господарської діяльності, застосування вибіркового обстеження стає практично неможливим. Альтернативою в цьому випадку може бути значне збільшення обсягу вибірки. Така перевірка достатньо трудомістка, але інакше аудитор не може бути впевнений в обґрунтованості своїх висновків щодо достовірності перевіреної бухгалтерської звітності.
Окремі дані, які становлять генеральну сукупність, називаються елементами вибірки або одиницями вибірки. Вибірка у будь-якому випадку має відображати всі особливості генеральної сукупності (всього обсягу інформації, за якою аудитор планує зробити аудиторську перевірку). Наприклад, якщо аудитор хоче зробити перевірку дебіторської заборгованості, то генеральною сукупністю будуть всі дані щодо стану дебіторської заборгованості, а сукупністю, що перевіряється, – відібрані для перевірки документи.
Вибір одиниці вибіркового обстеження має велике значення для аудитора. Основна вимога – погоджувати її з метою перевірки, поставленою аудитором стосовно генеральної сукупності, а також з можливими (планованими) процедурами перевірки.
Отже, визначення сукупності, що перевіряється, і заплановані аудиторські процедури звичайно диктують придатну одиницю вибірки. Наприклад, під час перевірки дебіторської заборгованості аудитор може ставити перед собою питання:
А. Які строки виникнення дебіторської заборгованості, що числиться на підприємстві?
Б. Як розподіляється за величиною вся сума дебіторської заборгованості між окремими покупцями?
В. Які суми заборгованості мають великі строки непогашення?
У першому випадку одиницею вибірки будуть вибрані аудитором строки виникнення заборгованості: до одного місяця, три місяці, один рік тощо. У другому випадку аудитор, відповідно до специфіки роботи підприємства, групує наявну заборгованість за сумами: до 1000 грн., до 2000 грн. і т. ін. У третьому випадку одиниця вибірки має включати дві ознаки — строк виникнення і суму заборгованості.
Використання різних одиниць вибірки безпосередньо пов'язане з процедурою стратифікації.Стратифікація – це процес поділу генеральної сукупності на дрібніші підсукупності, кожна з яких має власну вартісну характеристику. Стратифікація дає змогу аудитору краще спланувати дії і процедури перевірки з урахуванням поставлених цілей.
Отже, аудиторська вибірка – вид вибіркового вивчення відібраних за певними правилами елементів сукупності у вигляді групи документів з однорідною господарською операцією, статтею балансу або іншою формою звітності.
Формуючи вибірку, аудитор має чітко уявляти, для досягнення яких визнаних цілей вона формується, і стосовно поставлених цілей оцінити виявлені під час перевірки помилки. Завжди, коли аудитори роблять вибірки з сукупностей, їх метою має бути отримання репрезентативної (представницької) вибірки.
Репрезентативна вибірка – вибірка, характерні особливості якої такі самі, як і в сукупності. Всі елементи генеральної сукупності, що вивчається, повинні мати рівну ймовірність бути відібраними у вибірку. Є певні критерії, виконання яких дає змогу вважати вибірку репрезентативною:
– зроблена з генеральної сукупності в цілому;
– усі одиниці з генеральної сукупності мають рівні шанси потрапити у вибірку.
На жаль, навіть після завершення аудиторських процедур (тестування) аудитори не завжди можуть бути впевненими у репрезентативності зробленої ними вибірки. Це пов’язано з наявністю ризиків неефективності вибіркової перевірки, серед яких виділяють:
– ризики, пов’язані з нефективністю управління підприємством (ризик системи внутрішнього контролю): ризик недостатньої довіри, ризик надмірної довіри;
– ризики, пов’язані з нефективністю незалежних процедур вибіркової перевірки: ризик неправомірної відмови, ризик помилкового підтвердження.
Ризик неефективності вибіркової перевірки – ймовірність того, що аудиторський висновок, заснований на результатах вибіркового обстеження, може відрізнятися від висновку, який був би зроблений за результатами суцільної перевірки за використання однакових аналітичних процедур.
Ризик неефективності вибіркової перевірки показує ймовірність прийняття помилкового рішення на основі даних вибірки. Такий ризик є для статистичних і нестатистичних методів вибіркових досліджень.
Статистичне вибіркове дослідження – використання математичного апарата для розрахунку формальних статистичних результатів. Основна перевага статистичних методів – кількісна визначеність вибіркового ризику. З курсу статистики відомо, наприклад, що 95 % рівень довіри означає вибірковий ризик у 5 %.
За нестатистичного вибіркового дослідження аудитор не робить кількісну оцінку вибіркового ризику. В цьому випадку висновки аудитора про достатність вибраної сукупності значною мірою характеризуються його професіоналізмом і компетентністю та ґрунтуються на інтуїції аудитора.
Здійснення аудиторських процедур може бути для аудитора приводом для перегляду встановлених раніше рівнів ризику довіри.
1. Результати вибіркової перевірки не підтверджують раніше встановлений аудитором рівень ризику довіри до ефективності управління підприємством, а насправді він встановлений правильно. Йдеться про ризик недостатньої довіри. Іншими словами, аудитор вирішує, що рівень управління підприємством менш ефективний, ніж він припускав, а отже, потрібно збільшити обсяг сукупності, що перевіряється, для отримання більшої кількості аудиторських доказів.
2. Результати вибіркової перевірки підтверджують раніше встановлений аудитором рівень ризику довіри до ефективності управління підприємством, а насправді реальне значення такого ризику вище. Виникає ризик надмірної довіри. Результатом може бути скорочення аудитором процедур вибіркової перевірки, отримання недостатньої кількості аудиторських доказів і, як результат, неправильні висновки щодо оцінки достовірності бухгалтерської звітності перевіреного економічного суб’єкта.
Застосування аудитором неадекватних незалежних процедур вибіркової перевірки також може зумовити виникнення двох видів ризиків:
– ризик неправомірної відмови – ризик того, що аудитор на основі результатів вибіркової перевірки наполягатиме на внесенні змін у бухгалтерський облік, пов’язаних з необхідністю виправлення помилок, а насправді істотних помилок і спотворень у звітності немає.
– ризик помилкового підтвердження– ризик того, що результати вибіркової перевірки підтверджуватимуть висновки аудитора про відсутність у бухгалтерському обліку і звітності істотних помилок і похибок, а насправді вони є.
Зазначені види ризиків впливають на ефективність аудиторської перевірки. Якщо ризик недостатньої довіри іризик неправомірної відмови зумовлюють збільшення обсягу аудиторських процедур, то ризик надмірної довіри і ризик помилкової довіри можуть призвести до неспроможності аудиту взагалі, оскільки необґрунтоване встановлення аудитором рівня цих ризиків сприятиме формуванню неправильних висновків щодо достовірності бухгалтерської звітності економічного суб’єкта.
Отже, обсяг аудиторської вибірки безпосередньо залежить від встановленого аудитором розміру ризику вибіркової перевірки. Чим нижче визначений аудитором ризик вибіркової перевірки, тим більше потрібно йому аудиторських доказів, а це означає, що потрібно збільшити обсяг вибірки.
Важливе значення для усунення ризику неефективності вибіркової перевірки має вибір аудитором методу вибіркової перевірки:
1. Систематичний вибір передбачає, що елементи сукупності, що перевіряється, відбираються через постійний інтервал, починаючи з випадково обраного числа.
2. Безсистемний вибір є спробою аудитора здійснити відбір даних з генеральної сукупності для складання репрезентативної вибірки без наміру включати в неї або виключати з вибірки будь-які певні дані.
3. Метод випадкового відбору передбачає використання таблиці випадкових чисел – список чисел, поєднаних у табличну форму для полегшення відбору випадкових чисел, що складаються з багатьох цифр.
Застосування вибіркової перевірки дає змогу аудитору значно зменшити обсяг роботи, а отже, час і вартість аудиторської перевірки. Кількісна і якісна оцінка аудитором істотності виявлених при вибірковій перевірці помилок і похибок буде основоположною під час формування думки аудитора щодо перевіреної звітності. Звідси випливає необхідність розробки аудитором на стадії планування критеріїв оцінки істотності тих помилок і похибок, які можуть бути виявлені в результаті вибіркової перевірки, оскільки вони також впливають на визначення обсягу аудиторської вибірки.
Дата добавления: 2015-04-29; просмотров: 2220;