Визначення вмісту сильної кислоти в розчині
Сильні кислоти (HCl, HNO3, H2SO4, HClO4 та інші) у водних розчинах практично повністю дисоційовані. Реакції їх нейтралізації розчинами сильних основ проходять кількісно, тому кондуктометричне визначення цих кислот можливе не тільки в концентрованих, але й у досить розведених (10-4 М) розчинах. Наприклад, реакція взаємодії розчину хлоридної кислоти з розчином NaOH проходить практично незворотно через утворення малодисоційованих молекул води:
H+ + Cl- + Na+ + OH- ® Na+ + Cl- + H2O
l0 = 349,8 76,4 50,1 198,3 50,1 76,4
При титруванні до точки еквівалентності концентрація йонів H+ зменшується внаслідок зв'язування їх з йонами OH- титранта, концентрація Cl- не змінюється, концентрація Na+ збільшується. Відбувається заміна в розчині H+ на Na+ і загальна кількість зарядів не змінюється, але оскільки рухливість H+ значно більша рухливості Na+ (~ в 7 разів), електропровідність розчину суттєво зменшується. Після точки еквівалентності в розчині концентрація H+ дуже мала, а концентрації Na+ і OH- збільшуються. Це призводить до різкого зростання електропровідності внаслідок збільшення загальної концентрації йонів і високої рухливості OH-.
Графічним методом на кривій титрування (рис. 8а) встановлюють точку еквівалентності і відраховують кількість мілілітрів розчину NaOH, який витрачений на титрування кислоти.
Дата добавления: 2015-02-28; просмотров: 1235;