Профілактика шкідливих звичок
Здоровий спосіб життя несумісний зі шкідливими звичками. Вживання алкоголю, наркотичних речовин, тютюну входить в число найважливіших факторів ризику багатьох захворювань, негативно відбиваються на здоров'ї студентів.
У питущих чоловіків в 2,5 рази вище захворюваність психічними розладами, хворобами печінки, органів дихання; у жінок часто народжуються діти з вродженими аномаліями. Алкоголь - це речовина наркотичної дії; він володіє всіма характерними для даної групи речовин особливостями. Відразу після прийому алкоголю наступає виражена фаза збудження (ейфорія) - люди стають веселими, товариськими, балакучими, сміливими (порушуються гальмівні процеси в ЦНС); збуджуються статеві емоції, але заглушається почуття сорому, з'являється нерозбірливість у зв'язках (більшість заражень венеричними хворобами відбувається в стані сп'яніння). Під дією алкоголю виникає ілюзія про підвищення працездатності, що призводить до переоцінки сил і можливостей. Насправді об'єктивно знижується розумова працездатність (швидкість і точність мислення, погіршується увага, допускається багато помилок). Погіршується і фізична працездатність, значно знижується точність, координація і швидкість рухів, а також м'язова сила. Слідом за фазою порушення неминуче настає фаза гноблення.
Тривале і систематичне вживання алкоголю дратівливо діє на провідну систему серця, а також порушує нормальний процес обміну речовин. М'язи серця зношуються, їх скорочення стають млявими, порожнини серця розтягуються; на поверхні серця і в просторах між м'язовими волокнами починає відкладатися жир, що обмежує його працездатність. Також підвищується проникність кровоносних судин, знижується їх еластичність, підвищується згортання крові, що може стати причиною виникнення інфаркту міокарда.
Страждають також органи травлення. Подразнюючи органи шлунково-кишкового тракту, алкоголь викликає порушення секреції шлункового соку і виділення ферментів, що призводить до розвитку гастритів, виразки шлунка і навіть злоякісних пухлин. Розвивається ожиріння печінки, потім її цироз, який у 10 % випадків завершується появою ракового захворювання. Незначно поступається печінки по частоті поразки підшлункова залоза. Порушується функція дихальної системи, що виявляється у втраті. Еластичності легеневої тканини і виникненні емфіземи легенів. Погіршується видільна функція нирок. Страждає функція статевих залоз - зменшується сперматогенез, поступово настає статеве безсилля. Знижується опірність організму до впливу інфекцій. Відбувається зниження вмісту в організмі найважливіших для життєдіяльності вітамінів В, РР, С, А, Е.
Виділяються три групи факторів, що сприяють вживанню алкоголю. До соціально - психологічному відноситься комплекс звичаїв, традицій, «соціальний досвід» вживання спиртного. Під їх прикриттям задовольняється ряд потреб індивіда, наприклад в спілкуванні, приналежності до певної групи, самоствердженні, які молодий чоловік не міг реалізувати з якихось причин іншим способом. З цим може бути пов'язано і «втеча» від реального життя, неуспіх у навчанні, роботі. Для алкогольної групи характерне поверхневе зав'язування контактів, гарантована ступінь взаємоповаги, спільне проведення вільного часу у відповідь на ухвалення новим її членом внутрішньогрупових звичаїв. Як правило, це передбачає підвищення інтенсивності споживання алкоголю її новим членом. У групі культивуються власні цінності, аж до своєрідного « алкогольного кодексу честі». При цьому дискредитується тверезий спосіб життя. Індивідуально-психологічні фактори пов'язані з психотропною ефектом алкоголю. На першу фазу сп'яніння легше проектуються психологічні очікування, пов'язані з порушенням, ейфорією; на другому - з розслабленням і заспокоєнням. Прийом спиртного стає своєрідним сурогатом психічної саморегуляції, ціна якої надзвичайно висока через несприятливих наслідків.
Стиль життя, пов'язаний з вживанням алкоголю, неминуче призводить до втрати соціальної активності, замикання в колі своїх егоїстичних інтересів. Знижується якість життя студента в цілому, його головні життєві орієнтири спотворюються і не збігаються із загальноприйнятими; робота, що вимагає вольових та інтелектуальних зусиль, стає скрутної, виникає конфліктний характер взаємини з суспільством.
Бар'єром до виникнення прагнення до спиртних напоїв є утворення внутрішнього культурного стрижня особистості, її моральних цінностей, постійна потреба в трудовій діяльності, чіткої організації своєї навчальної праці і відпочинку, активне включення в життєдіяльність різноманітних засобів фізичної культури і спорту.
Куріння - одна з найшкідливіших звичок. Широко поширені міфи про куріння, що грають роль «психічної захисту» і службовці засобом самовиправдання.
Міф перший: куріння не шкідливо. Чи так це насправді? Куріння - це суха перегонка тютюну і паперу під впливом високої температури. При цьому виділяється велика кількість шкідливих речовин, що потрапляють в організм (нікотин, синильна кислота, аміак, окис вуглецю, смолисті і радіоактивні речовини).
Міф другий: «коли я курю, у мене підвищується працездатність». Наукові дані свідчать про те, що деяке суб'єктивне і короткочасне підвищення працездатності пояснюється початковим розширюють дію тютюнового диму на судини головного мозку, яке через кілька хвилин змінюється їх значним звуженням. Під впливом нікотину м'язова сила знижується; у курців студентів також знижується розумова працездатність, серед них більше невстигаючих.
Міф третій: «якщо я наношу шкоду, то тільки собі». Але ж є поняття «пасивне куріння», при якому 50% речовин, що утворюються при курінні, потрапляє в навколишнє повітря, і його вдихають люди, що знаходяться в одному приміщенні з курцем. У результаті через деякий час у них відзначаються всі ознаки нікотинової інтоксикації: головний біль, запаморочення, почастішання серцебиття, підвищена стомлюваність, зниження працездатності.
Міф четвертий: «я знаю, що курити шкідливо, і постараюся кинути палити». Розтягуючи терміни розставання з сигаретою, людина обманює себе. Це треба робити відразу - раз і назавжди. Стверджують, що куріння - один із способів схуднути. Дійсно, апетит у кращих знижується за рахунок того,, що нікотин чинить гальмівну дію на скоротливу і рухову функцій шлунка та кишечника, що призводить до погіршення травлення, порушення обмінних процесів, розвитку авітамінозу. Страждають у курців також печінка і підшлункова залоза, розвиваються гастрит, виразка шлунка або дванадцятипалої кишки.
Вплив тютюнового диму на органи дихання призводить до подразнення слизових оболонок дихальних шляхів, викликаючи в них запальні процеси, супроводжувані кашлем, особливо вранці, хрипотою, виділенням мокротиння брудно-сірого кольору. Згодом порушується еластичність легеневої тканини і розвивається емфізема легенів. Саме тому курці в 10 разів частіше хворіють на рак легені.
Куріння викликає почастішання серцебиття до 85-90 уд/хв у спокої при нормі для здорової людини 60-80 удар / хв. Це призводить до збільшення роботи серця в добу приблизно на 20 %. Вдихання тютюнового диму здатне підвищити артеріальний тиск на 20 - 25 %, викликати атеросклероз. Погіршення живлення серцевого м'яза киснем сприяє наявність в тютюновому димі окису вуглецю, що витісняє з сполук з гемоглобіном кисень, що призводить до розвитку ішемічної хвороби серця.
Куріння призводить також до порушення в діяльності ендокринних залоз, у тому числі наднирників, щитовидної і статевих залоз. Серед чоловіків 11 % випадків статевого безсилля обумовлені курінням тютюну. У жінок може подовжуватися менструальний цикл, у вагітних - розвиватися токсикоз і загроза викидня. Отруйна дія нікотину на організм посилюється в поєднанні з алкоголем.
Приваблива сила куріння для молоді в тому, що вони отримують задоволення від усвідомлення своєї « повноцінності», самоствердження, відчуття себе що йде в ногу з модою, бачать в курінні засіб для зняття емоційної напруги, підвищення працездатності. Так куріння перетворюється на ритуал. Але якою ціною все це досягається ?
До шкідливих звичок відноситься вживання наркотиків. Існує декілька класів наркотичних речовин, які відрізняються за характером і мірою свого впливу на організм людини. Їх основна властивість - здатність викликати стан ейфорії(не виправдане реальною дійсністю піднесене, радісний настрій ). Причини вживання наркотиків різні. На перших порах - бажання випробувати ще незнайоме «гостре » відчуття, наслідувати тим, хто вже вживає ці речовини, бажання хоч на короткий час піти від якихось важких життєвих ситуацій; відчути стан «невагомості», «блаженства». Способи прийому наркотичних речовин різні: куріння, вдихання, прийом всередину, введення підшкірно, внутрішньовенно. Але в кожному разі це пов'язано з процесом стійкого звикання «залежності» до наркотичних препаратів. Коли споживання наркотиків стає систематичним, то поступово знижуються захисні реакції організму, розвивається звикання до препарату. Деякі наркомани вживають дози наркотиків, в 10 разів перевищують допустимі для використання з лікувальною метою. З часом формується психічна, а потім і фізична залежність від наркотичних речовин з нездоланним потягом до них.
Після фази ейфорії настає стан, що супроводжується слабкістю, апатією, почуттям розбитості, сльозотечею, нудотою, блювотою, болями в м'язах, почуттям страху, маренням переслідування, важким сном. При передозуванні можуть наступити порушення з боку серцево-судинної системи і дихання, сечовиділення, з'являються різні висипи, сильний свербіж шкіри, різка слабкість, зміна свідомості, судоми. При передозуванні нерідкі випадки смерті. При сформованому звикання до препарату відмова від нього викликає стан абстиненції, яке супроводжується крім перерахованих порушень спазмами і болями м'язів, у попереку. З'являється страх смерті, сон з кошмарами, неврівноваженість, агресивність, депресія. Такий стан триває кілька днів.
Систематичне вживання наркотиків призводить до різкого виснаження організму, зміни обміну речовин, психічним розладам, погіршення пам'яті, появи стійких маячних ідей, до проявів, подібним шизофренії, деградації особистості, безпліддя. Загальна дефадація особистості настає в 15-20 разів швидше, ніж при зловживанні алкоголем. Лікувати від наркоманії дуже складно, кращий варіант - навіть не пробувати наркотики.
Дата добавления: 2015-02-13; просмотров: 943;