Зберігання шкідливих речовин
Для матеріалів, які надходять насипом, допускається обладнання відкритих складів. Вони забезпечуються механізованими пристроями, наприклад, естакадами із системою бункерів, елеваторами і стрічковими транспортерами, які розміщують в підземних і надземних галереях.
Відходи виробництва складуються на спеціально обладнаних окремих площадках. Завантаження і розвантаження механізується.
Порошкові речовини зберігаються в закритих, захищених-від вітру складських приміщеннях і спеціальних будівлях (наприклад, в бункерах, силосах і т.п.). Подачу порошкових матеріалів у силоси і розвантаження здійснюють системами пневматичних жолобів, закритих шнеків і пневмотранспортом. Повітря від аспіраційних установок і систем пневмотранспорту, перед викидом в оточуюче середовище, очищається від пилу.
Цистерни для прийому токсичних рідких речовин ізріджених газів повинні перевищувати об'єм транспортних цистерн, щоб увесь вміст останніх переходив у приймальні цистерни без додаткових операцій, пов'язаних із переключенням зливних труб. Наповнення цистерн рідкими токсичними речовинами проводиться вакуумним способом, насосами чи методом витиснення (видавлювання) стисненим повітрям або азотом в залежності від токсичності і характеру дії речовин, а також можливості утворення вибухонебезпечної суміші. Порядок і способи завантаження, зливання і витиснення із цистерн токсичних речовин здійснюються відповідно до інструкцій. Повітря, що витискається із приймальних цистерн при зливанні і перетисненні токсичних легколетючих речовин (наприклад, хлору, бензолу та ін.), очищується від пари цих речовин в рекупераційних чи інших установках методом хімічного поглинання. Ємності для приймання рідких токсичних речовин обладнуються рівнемірами та іншими пристроями, наприклад, клапанами, що автоматично закриваються, і сигналізацією для попередження їх переповнення, або чересними (переливними) чи зворотними комунікаціями для запобігання переливу.
Наповнення дрібної тари (мішків, бочок та ін.) порошкоподібними матеріалами здійснюється за допомогою фасувальних машин з примусовою механічною подачею матеріалу, наприклад, шнековим живильником, з виключенням чи максимальним зменшенням висоти вільного падіння матеріалів на дно тари. Повітря, що витискується з тари під час заповнення, відсмоктується і очищується. Подача порошкового матеріалу безпосередньо в тару за допомогою стисненого повітря не допускається.
Завантаження порошкових матеріалів в тару великої ємності насипом проводиться тільки за допомогою механічних збуджувачів (не стисненим повітрям) чи пересувних або телескопічних тічок. Повітря, що витискується із .тари, відсмоктується і очищується. Для безпилового розтарування сипучих матеріалів із мішків, бочок та іншої дрібної тари використовуються аспіраційні розтарювальні машини чи вакуум-пневматичні пристрої.
При улаштуванні складів для шкідливих речовин різних груп небезпеки у харчовій промисловості необхідно враховувати основні правила і положення пожежної і санітарної безпеки, загальні для всіх складів, незалежно від їх вмісту, наприклад, питання вибухо- і пожежобезпеки, улаштування вентиляційних систем, вибір числа резервуарів і спосіб їх установки, вибір насосів, труб і арматури для технологічних комунікацій і т.ін.
Планування приміщень складів для зберігання хімічних речовин здійснюється відповідно до "Санітарних правил проектування, обладнання і експлуатації складів для зберігання сильнодіючих отруйних речовин (СДОР)" і "Правил зберігання хімічних речовин".
Приміщення, де зберігаються хімічні речовини, обладнуються опаленням, освітленням і вентиляцією. Температурні умови зберігання регламентуються, виходячи із фізичних і хімічних властивостей речовин.
На зберігання хімічні речовини повинні потрапляти в тарі і упаковці, встановленій відповідними стандартами і технічними умовами.
Документ повинен мати такий запис.
а) найменування організації, якій підпорядковане підприємство-виготовлювач;
б) найменування заводу-виготовлювача (місто чи умовна адреса);
в) дата виготовлення;
г) номер партії;
д) дані про масу нетто і брутто;
є) результати проведених випробувань чи підтвердження відповідності якості продукту вимогам відповідного стандарту;
є) номер стандарту;
ж) термін зберігання;
з) знаки вибухопожежної та токсичної небезпеки.
Зберігання будь-яких хімічних речовин на складах в тарі, що не має надписів, ярликів, бірок, забороняється, у противному разі вони підлягають хімічному аналізу чи знищенню.
Легкозаймисті горючі рідкі речовини зберігаються в резервуарах, об'єм яких не перевищує об'єм, регламентований нормами, в місцях, захищених від пилу, вологи та світла. При зберіганні легкозаймистих рідин потрібно спостерігати за температурою складу, враховуючи, що всі ці рідини мають низьку температуру спалахування і пари їх легко займаються від невеликих іскор.
Кислоти та луги зберігаються в окремих вогнестійких приміщеннях. Допускається тимчасове зберігання кислот і лугів на площадках, закритих від дії сонячних променів і атмосферних опадів.
Зберігання кислот і лугів у підвальних приміщеннях, а також із горючими і легкозаймистими речовинами категорично забороняється. Сулії з кислотами встановлюють групами не більше чотирьох рядів. Між групами сулій ширина проходу має бути не менше 1,0 м. Для запобігання розриву сулій при тепловому розширенні тару заповнюють не більше як на 0,9 об'єму ємності. Якщо кислота зберігається в скляній тарі, то кожна сулія повинна бути в корзині чи мати щільну (густу) обрешітку.
Для розфасовки хімічних речовин в складах використовують технічні терези, комплект розфасувального інвентарю (циліндри, шпателі, ложечки, пластмасові і металеві совки, лопаточки, хімічні воронки і т.п.). З метою збереження чистоти хімічних реактивів і безпеки роботи необхідно закріпити комплект перерахованого інвентарю за певною хімічною речовиною. Використаний інвентар необхідно одразу ж мити чи очищати.
Хімічні склади і сховища небезпечних речовин для визначення концентрації цих речовин в повітрі обладнуються автоматичними чи індикаторними пристроями, а також сигналізаторами. Підлога в сховищах кислот виготовляється із кислотостійких матеріалів, дерев'яна підлога не підходить. Тут необхідно мати достатню кількість нейтралізуючих засобів (содові і вапнякові розчини) для нейтралізації випадково пролитих кислот.
Зберігання в заводських хімічних лабораторіях отруйних, вибухових і вогненебезпечних речовин допускається лише в межах денної потреби. Для зберігання цих речовин у робочий час в лабораторіях чи сусідніх з ними приміщеннях виділяються металеві шафи (сейфи) із запором. Сумісне зберігання речовин різного хімічного складу не допускається. Зберігання хімічних речовин на робочих місцях забороняється.
Хімічні склади забезпечуються протипожежними засобами і обладнанням, а також засобами індивідуального захисту-протигазами, респіраторами, захисними окулярами, спецодягом, аптечкою. На таких складах передбачається умивальник.
Дата добавления: 2015-01-13; просмотров: 1768;