IV. Проникнення гуманістичних ідей та нових тенденцій у розвиток української культури
У XV - першій половині XVII ст. в українській культурі стали помітні розвиток гуманістичних ідей та реформаційні настрої.
Цьому сприяли, по-перше, толерантна позиція щодо української культури з боку Великого князівства литовського, а також носії українського інтелектуального життя, які здобували освіту у польських та західноєвропейських університетах (Петро Кордовая, Іван "з Рутенії", Герман Вілевич з Києва, Юрій Дрогобич, Павло Русин, Станіслав Оріховський, Герасим Смотрицький, Іван Вишенський, Стефан Зизаній, Захарій Копестинський та ін.)
Твори цих гуманістів були спрямовані на людину, її місце у тогочасному світі. Вони оспівували особисті свободи, суспільство, потяг до наукових знань, повагу до рідної мови, культури, історії тощо.
Свою освіченість вони черпали у Краківському, Празькому, Болонському, Падуанському, Базельському, Гейдельберзькому, Лейденському та інших університетах. Вчені підрахували, що тільки в Краківському університеті у ХУ-ХVІ ст. здобували освіту близько 800 вихідців з України .
Особливе місце серед українських гуманістів посіли Станіслав Оріховський, Йосип Верещинський, Мелетій Смотрицький, Іван Вишенський.
Станіслав Оріховський був найвизначнішою постаттю серед східнослов'янських гуманістів XVI ст. Письменник, мислитель, тонкий знавець класичної латини. У Західній Європі його величали "рутенським Демосфеном", порівнювали з Ціцероном. Твори С.Оріховського ще за життя, за висловом польського історика Мартина Кромера, були відомі в Італії, Іспанії, Франції, Німеччині і складали гордість і захист Вітчизни. "Мені доводилося чувати, - писав він, - схвальні відгуки про твої твори... Я не зустрічав там вченого, який би не читав їх і не підносив до небес твоєї дотепності, красномовства та вченості. І я був гордий твоєю славою... "ІІ
Перу Оріховського належать такі праці, як: "Про турецьку загрозу", "Промова на похоронах Сигізмунда І" та ін. В центрі уваги його поглядів була турбота про просту людину, її велич, пізнання навколишнього світу, розбудова правової держави, розвиток історичної науки, дослідження етногенезу слов'ян тощо. Словом, ідейна творчість "рутенського Демосфена" була на рівні тогочасної західноєвропейської гуманістичної думки.
Цікаву творчу спадщину залишив для нас український гуманіст кінця XVI ст. Йосип Верещинський. Він ніколи не зрікався свого українського коріння. Верещинський завжди з гордістю заявляв, що він сповідує православні погляди. У своїх працях Верещинський з великою силою змальовує образ сплюндрованої загарбниками України, прагне допомогти їй визволитися з-під турецько-татарського ярма, закликає Європу сприяти Україні в боротьбі за незалежність. Він вперше ввів до політичного словника назву "український народ". Верещинський виявляє гордість за українську землю, її щедрість, був переконаний, що в України - велике майбутнє 15.
Почесне місце серед плеяди тогочасних українських гуманістів належить Мелетію Смотрицькому.
Професорсько-академічне оточення, в якому ріс М.Смотрицький, вплинуло на формування його поглядів. Серед колег батька, професора Острозької академії, членів вченого гуртка було багато відомих представників інтелектуальної еліти тодішньої України.
Навчаючись в Острозькій академії, М.Смотрицький познайомився з І.Борецьким, П.Конашевичем-Сагайдачним, Є.Плетенецьким, Л.Зизанієм, яким судилося пізніше зайняти почесне місце в пантеоні історії української культури.
Його праці "Апологія", "Антиграфи", "Тренос, або плач Східної церкви", «Граматика словенська", "Протестація", 'Паранозіс" та ін. були просякнуті пересторогою громадської війни на релігійній основі. Він жорстко критикував неправильну поведінку церковних ієрархів, закликав до єднання церковного життя, мирного розв'язання міжконфесійних проблем. Проте намагання М.Смотрицького засіяти міжконфесійну ниву миром потерпіли крах
Культурне життя українського народу у XVI - першій половині XVII ст. збагатилося розвитком друкарської справи. Друкарня 1573 р., відкрита у Львові втікачем із Москви І.Федоровим, доповнилася такими ж підприємствами в Острозі, Стрятині, Крилосі, Києво-Печерській Лаврі та інших містах.
Іван Федоров був першим російським і українським друкарем. У1564 р. він видав у Москві першу друковану книжку "Апостол". Через переслідування його з боку переписувачів книг та деякої частини духовенства він змушений був переселитися у Білорусію. Зупинившись у м. Заблудові (в маєтку магната Г.Ходкевича), Іван Федоров організував друкування книг. Незабаром він переїхав у Львів і в 1574 р. надрукував першу книгу в Україні - "Апостол". Потім І.Федоров жив в Острозі, де надрукував відому "Острозьку Біблію". На Україні він написав і видав "Граматику". Помер І.Федоров у Львові в 1583 р.
Знайомлячись зі Львівським "Апостолом", дослідник у післямові знайде слова І.Федорова до нас - нащадків, в яких просить оцінити його працю, а також подякувати тим меценатам від культури, які благословили його на книгодрукування та допомогли йому у цій святій справі:
"Якщо доведеться кому-небуль, — пише І. Федоров, - (із вас) (коли-небуль) у цю корисну для душі апостолову книгу заглянути, то перш за все... як щось з огріхами (з помилками) знайдете (в цій книзі), то ради Бога виправляйте, благословіть (нашу працю), а не проклинайте, бо ж це писав не дух святий і не ангел, але рука грішна і тлінна, як і інші непокарані.
Видрукував я цю корисну для душі книгу "Апостол" в славному місті Львові на славу всемогутньої, живоначальної Тройці.. ,"
Було помітне також пожвавлення літописання. Так, наприклад, певним вкладом в історію була поява Густинського, Львівського та Острозького літописів.
На базі Острозької та Львівської братських шкіл у другій половині XVI ст. з'явився перший шкільний театр, а в 1578 р. у Кам'янці - перший музичний колектив.
Отже, напрошується висновок, що у XV - першій половині XVII ст. гуманістичні ідеї, нові тенденції проникали у всі сфери українського культурного життя. Вони були яскравими свідченнями пробудження нової національної свідомості українського народу, сприяли його консолідації та подальшому історичному формуванню.
Дата добавления: 2015-02-10; просмотров: 1574;