Буддизм у сучасному світі
Говорячи про буддизм у сучасному світі, слід зазначити, що тенденції світового розвитку останніх десятиріч справили значний вплив на ідеологію буддизму. Крім того, наявна в світовій культурі тенденція до активного співіснування, взаємовпливів та інших інтеркультурних контактів змінила за останні десятиріччя «статус» буддизму, перетворивши його з феномену азійської культури в явище значною мірою наднаціональне.
Маркантною є доля дзен-буддизму. Дзен (тобто «медитація») - найвпливовіша буддійська школа в Японії, що увібрала елементи багатьох буддійських напрямків; вона приділяє велику увагу проблемам психотренінгу, для чого використовується практика дзен та коан. Головний принцип дзенського вчення викладено в афоризмові “Усе в одному й одне в усьому”. Дзен не визнає крайнього аскетизму, бо вважає, що людські бажання треба не пригнічувати й знищувати, а спрямовувати до сфер духовних.
Дзен-буддизм в певній мірі співзвучний даосизму, їх об'єднує одне розуміння релігійного життя, звільнення як процес внутрішнього злиття людини зі світом, аж до відмови від внутрішнього «я». Головним принципом цього процесу виступає недіяння, в якому реалізується справжня природа людини.
На протязі усієї своєї історії дзен мав великий вплив на різноманітні сфери японського життя: етику, естетику, мистецтво, побут тощо. Простота, природність, гармонія стали не лише естетичними принципами мистецтва Японії, але й способом життя японців.
У XX столітті, насамперед завдяки зусиллям Д. Судзуки, дзен стає надбанням європейської культури. Відлуння дзен можна простежити в творчоті Г. Гессе, Дж. Селінджера, живопису А. Матісса, в роботах психологів Карла Юнга та Еріха Фрома та інших. У 60-ті роки XX століття «дзенівський бум» охопив багато американських університетів, вплинув на рух бітників (форма протесту переважно молодих американських інтелектуалів проти облудних норм і цінностей суспільства).
Дата добавления: 2015-02-05; просмотров: 1146;