Іслам у сучасному світі

Іслам не складає неподільної цілісності. У ньому існують різні напрями й секти. Основні з напрямків — сунізм(сунні), ши­їзм (шиї) та харіджити; кожен з них, у свою чергу, поділяється на безліч сект.

Назва сунізм походить від слова «сунна», тобто «шлях» або «приклад» (так звуться оповіді про різні епізоди з життя пророка. Суніти мають їх за єдиний взірець поведінки у всіх випадках приват­ного й суспільного життя.

Шиїти («прихильники»), на противагу сунітам, відкидають час­тину текстів, власне сунни. Проте, як зауважують із цього приводу історики ісламу, приводом для розколу на шиїтів та сунітів свого ча­су стали не релігійні суперечки, а розходження в поглядах на наслі­дування влади.

Назва «харіджити» в перекладі означає «повстанці» й пов'язана з подіями кінця VII ст., коли під час зіткнень різних ісламських угрупувань виникла секта, яка не підтримувала ані шиїтів, ані сунітів. З часом вона почала збройну боротьбу проти обох.

Серед сект, що тяжіють до кожного з цих напрямів, окрім орто­доксальних, існують вельми різноманітні. Найвідомішими серед них є суфізм,ваххабізм, бахаїзм.

Ваххабізм (зараз це офіційна форма іс­ламу в Саудівській Аравії) виник у XVIII ст. як релігійно-патріотич­не об'єднання в умовах боротьби арабів проти турецького понево­лення. Суфізм набагато старший, він виник на початку існування іс­ламу, назва походить від слова «суф» — «вовна», бо прихильники ці­єї секти, мандрівні аскети-дервіши (в перекладі з перської мови це означає «бідняк», «жебрак») носили лише грубі вовняні плащі. Суфії відмовляються від будь-яких розкошів, задовольняючись лише найнеобхіднішим для людського існування, існують жебрацтвом, манд­руючи по всьому світу

Серед інших сект відзначимо бехаїзм. Популярність цієї гілки ісламу останнім часом настільки зросла, особливо за кордонами арабського світу, що дехто вважає його новою релігією.

Бехаїсти - послідовники вчення Хусейна Алі Нурі, що в 1863 р. оголосив себе Бехаулою — пророком. Бехаїзм виник як ре­формаційна течія в ісламі Пропагуючи релігійні ідеї, бахаїсти на­магаються встановити загальне братство людей і народів, створи­ти єдину мову і єдину релігію усього людства. Вчення бехаїзму не

обмежується суто мусульманськими настановами. У ньому наявні елементи християнської моралі (любов до ближнього та ін.). Беха­їсти закликають до миру, єдності всіх людей, їхньої рівності й взаємоповаги.

Зазначимо, що у відносинах бехаїзму з ісламом немає взаємо­розуміння: ані мусульманські теоретики, ані самі бехаїсти не ви­знають його частиною ісламу, незважаючи на історію виникнення.

 

Тема 10. СУЧАСНІ НЕТРАДИЦІЙНІ РЕЛІГІЇ, АБО РЕЛІГІЇ «НОВОГО СТОЛІТТЯ»

План лекції:

1. Причини появи нетрадиційних релігій

2. Типологія нетрадиційних релігій

3. Спільні риси нетрадиційних релігій

 








Дата добавления: 2015-02-05; просмотров: 831;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.006 сек.