Неоорієнталістські
Це східні культи, що ведуть свій родовід зі Сходу (головним чином індуїстські й буддійські). Найбільш значні з них: «Міжнародне суспільство свідомості Харе Крішна», «Трансцендентальна медитація», вчення Шрі Чінмоя, «Місія Божественного світла», «Тихоокеанський дзен-буддійський центр» тощо).
Сучасний орієнталізм не просто «одне з релігійних захоплень», його вплив ширше, оскільки елементи східних релігій проникають в інші богошукацькі течії. Навіть християнські громади в своєму прагненні нетрадиційно витлумачити Біблію нерідко кори-стаються екзотичними уявленнями східного походження. «Новий орієнталізм» пов'язаний із розширенням впливу на Заході індуїстських і буддійських впливів. Модернізуючи різні варіанти східних поглядів, ці культи проголошують навчання про наявність у людині божественного єства й пропонують ритуальний культ пробудження в індивідуумі його вищого стану — злиття з божественною природою через медитацію. Тут особливості віри відходять на задній план, на передньому залишається авторитет гуру, його особистий досвід.
Сайєнтологічний напрям (наукологія)
Це об'єднання, що переймається переважно «духовними» вправами, психотерапевтичними сеансами й процедурами, під які звичайно підводяться релігійні спекуляції.
«Церква сайєнтології» проповідує можливість здобуття «ясної» свідомості. «Ясність» досягається за допомогою процедури, що нагадує суміш психотерапії й сповіді в дусі католицької церкви. Релігійні уявлення ґрунтуються на деяких інтерпретаціях даних сучасної науки. Формально метою сайєнтологів вважається пропаганда й освіта в області теології й релігійної філософії на додаток до сайєнтології. «Церква» поширює віру в переселення душ і обіцяє фізичне безсмертя.
До цього ж типу «релігій» можна віднести т. зв. «космічні» релігії, наприклад, «Суспільство Аетаріус», що пропагують зв'язок Землі з космічними силами, «космічним розумом», обожнюють неземні цивілізації.
«Нова магія» й спіритизм
Дата добавления: 2015-02-05; просмотров: 1169;