Статистична методологія. Статистична методологія являє собою комплекс спеціальних, властивих лише статистиці, методів і засобів дослідження
Статистична методологія являє собою комплекс спеціальних, властивих лише статистиці, методів і засобів дослідження. Вона базується на загальнофілософських (аналіз, синтез) принципах.
Основні принципи статистичного дослідження базуються на принципах матеріалізму. Так, статистика вивчає суспільні явища виходячи з їх взаємозв’язку і взаємозалежності:
– вивчає типи і форми суспільних явищ, їх особливості та оцінює вплив факторів на зміни та динаміку явищ;
–суспільні явища розглядаються в їх розвитку, вивчаються напрями і тенденції розвитку, перехід кількісних змін у корінні якісні.
Метод статистики ґрунтується на поєднанні аналізу і синтезу. В аналізі статистика виділяє і окремо вивчає частини явища, які відрізняються умовами і стадіями розвитку. При синтезі з допомогою певних способів узагальнює дані по всіх частинах, дає характеристику явища в цілому.
Передумовою використання статистичних методів у конкретному дослідженні є визначення суті явища, що вивчається, його особливостей і якісної своєрідності.
Будь-яке статистичне дослідження послідовно проходить три етапи:
1. Статистичне спостереження
2. Класифікації, зведення та групування статистичних даних.
3. Аналіз статистичної інформації.
1. Масове статистичне спостереження забезпечує повноту, всебічність та репрезентабельність початкової інформації. Необхідність масовості спостереження зумовлена тим, що закономірності виявляються лише у великому масиві даних по закону дії великих чисел.
2. Зібрана інформація зводиться, класифікується та групується, на основі чого у сукупності виділяються соціально-економічні типи. При обробці статистичного матеріалу обчислюються абсолютні, відносні, середні величини, статистичні коефіцієнти тощо.
3. На третьому етапі проводиться аналіз статистичної інформації з використанням узагальнених статистичних показників: абсолютних, відносних, середніх; варіацій, параметрів тісноти зв’язку, індексів тощо. В процесі аналізу перевіряються причинно-наслідкові зв’язки явищ і процесів визначається вплив і взаємодія різних факторів. При аналізі статистичної інформації широке розповсюдження мають табличні та графічні методи.
На сучасному етапі розвитку завдання статистики нерозривно пов’язані із проблемами ринкового середовища:
– впровадження в статистику стандартів системи національних рахунків (СНР);
– вдосконалення статистичної інформації та методології розрахунку статистичних показників;
– дослідження природи виникаючих у суспільстві глибоких перетворень соціально-економічних процесів;
– узагальнення та прогнозування тенденцій розвитку народногосподарського комплексу держави;
– своєчасне забезпечення керівних органів держави достовірною статистичною інформацією;
– виявлення резервів підвищення ефективності суспільного виробництва.
Дата добавления: 2015-03-20; просмотров: 672;