Поняття про зовнішню систему електропостачання
Система електропостачання електрифікованих залізниць складається з двох частин:
• зовнішньої системи електропостачання (електростанції, районні
трансформаторні підстанції, мережа і лінії електропередачі);
• внутрішньої системиабо тягової мережі, яка починається з тягової
підстанції залізниці, що підключається до районної трансформаторної
підстанції зовнішньої системи.
Промислова електроенергія виробляється на теплоелектростанціях, гідроелектростанціях і атомних електростанціях. Ведуться роботи над створенням сонячних, вітряних та інших електростанцій. Окремі зразки таких новітніх електроустановок використовуються для побутових потреб і не входять до енергосистеми країни.
Тепловаелектростанція (ТЕС)виробляє електроенергію при спалюванні вугілля, торфу, мазуту або природного газу шляхом перетворення теплової енергії в електричну за допомогою парових або газових турбін. Великі теплові електростанції, які виробляють електроенергію потужністю більше 1 гВт, називають державними районними електростанціями (ДРЕС). Менш потужні теплоелектроцентралі (ТЕЦ), крім електроенергії, відпускають також теплову енергію.
Гідроелектростанція (ГЕС)виробляє електроенергію за допомогою гідротурбін, використовуючи кінетичну енергію водяного потоку (наприклад, води, задержаної греблею, або водопаду в гірській місцевості).
Атомна електростанція (АЕС)використовує внутрішню силу ядер хімічних елементів при їх розщепленні і перетворює її на електричну. Розщеплення ядер ізотопів урану 235 або 238 — це ланцюгова реакція, яка управляється за допомогою графітових стержнів. Вона відбувається під впливом відповідно повільних або швидких нейтронів в ядерному реакторі. Одержане при цьому тепло за допомогою паротурбін перетворюється велектроенергію, аналогічно як це відбувається на ТЕС.
Всі ці електростанції входять до енергетичних систем і зв'язуються між собою лініями електропередач (ЛЕП), які можуть передавати електроенергію на великі відстані. Окремі енергосистеми міжсистемними лініями
ЛЕП об'єднуються в єдину енергетичну систему країни.
На рис. 5.2 показані зовнішні енергосистеми / і //, які з'єднуються між собою ЛЕП міжсистемного зв'язку 2. В середині кожної енергосистеми є електростанції 1, які з'єднуються між собою ЛЕП внутрішньосистемного зв'язку З. Такі ж лінії прокладені від електростанцій до районних трансформаторних підстанцій 4 (РТП). Від РТП живляться тягові підстанції внутрішньої системи електропостачання залізниць, які залежно від способу підключення бувають опорні 5, проміжні прохідні 6, проміжні відпайні 7, тупикові 8.
Рис. 52. Зовнішня система електропостачання:
7 — електростанції: ТЕС, АЕС, ГЕС;
2,3- лінії електропередачі (ЛЕП);
4 — районні трансформаторні підстанції -(РТП);
5, 6,7,8 — тягові підстанції залізниць,
Для більшої надійності зовнішнього електропостачання застосовують міжсистемні дволанцюгові ЛЕП, кожна з яких кріпиться на окремих опорах. ЛЕП внутрішньосистемного зв'язку, від яких живляться РТП, можуть бути одно- і дволанцюгові. Виробництво, передача і розподіл електроенергії здійснюється переважно на трифазному змінному струмі частотою 50 Гц. ЛЕП, які підводять енергію до тягових підстанцій електрифікованих залізниць, мають номінальну напругу 220 або 110кВ, в рідкісних випадках 35 кВ.
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 1923;