Система тягового електропостачання
Тягову мережу (рис. 5.3.) складають тягові підстанції, фідери, контактна мережа, рейкові ланцюги і відсмоктувальна лінія. Струм, що протікає від тягової підстанції до електрорухомого складу, розподіляється між проводами контактної мережі. Повернення струму на підстанцію здійснюється через рейкові ланцюги, землю і відсмоктувальну лінію.
Тягові підстанції залізниць відносять до споживачів 1 категорії. Щоб забезпечити надійне функціонування електричної тяги, передбачається подвійне живлення тягової підстанції від двох незалежних джерел. У випадку живлення з одного джерела резервується паралельна лінія електропередачі від цього джерела.
Контактна мережа залізничної лінії підключається, як правило, до двох тягових підстанцій, від яких електрорухомий склад отримує двостороннє живлення (рис. 5.4, а). Струм на ньому складається із струмів 1] і Із, значення яких_ обернено пропорційні відстаням від локомотива З до відповідної тягової підстанції. Чим ближче до тягової підстанції перебуває локомотив, тим більша частина струму поступає до нього з цієї підстанції. Менша відстань проходження струму допускає менші його втрати в контактній
Рис. 5.3. Основні елементи тягової мережі: 1 — тягова підстанція; 2 — фідер (живляча лінія); З — контактна мережа; 4 — електрорухомий склад; 5 — рейкові ланцюги; 6 — відсмоктувальна лінія. |
мережі — в цьому полягає ефективність двостороннього живлення. Крім того, у разі виходу з ладу однієї з підстанцій, мережа може перейти на одностороннє живлення.
Одностороннє живлення (рис. 5.4, б) може застосовуватись на станціях та в рідкісних випадках на одноколійних перегонах невеликої протяжності.
За роздільного живлення контактних мереж на двоколійній лінії (рис. 5.4, в) кожна з них отримуєенергію від тягових підстанцій незалежно одна від одної. Пошкодження на одній із колій не впливає на рух поїздів на сусідній колії.
На двоколійних лініях часто застосовують пости секціонування з вузловим живленням (рис. 5.4, г), які дозволяють за нормальних умов більш ефективно з меншими втратами енергії, ніж за роздільного живлення, живити всі чотири контактні підвіски від двох тягових підстанцій, а у разі пошкодження будь-якої Іконтактної підвіски захисна апаратура відключає пошкоджену дільницю, всі інші залишаються під напругою. Ще більш економічним вважається паралельне з'єднання контактних підвісок (рис. 5.4, д) із застосуванням між тяговими підстанціями в декількох місцях спеціальних пунктів паралельного з'єднання. Вони краще вирівнюють навантаження окремих колій і значно зменшують втрати напруги в порівнянні з вузловим живленням.
Існують поняття про фідерні і підстанційні зони живлення (рис. 5.5). фідерною зоноюназивають частину тягової мережі, яка отримує електроенергію від однієї живлячої лінії (фідера) при односторонньому живленні (рис. 5.5, а) або від двох сусідніх тягових підстанцій при двосторонньому живленні (рис. 5.5, б). Підстанційною зоноюназивають дві фідерні зони, які живляться від однієї і тієї ж тягової підстанції.
Протяжність фідерних і підстанційних зон приймається з урахуванням витрат на спорудження тягових підстанцій і їх експлуатацію (бажано зони робити довшими, щоб зменшити кількість підстанцій), роду струму і рівня напруги, схеми живлення контактної мережі, розмірів і організації руху поїздів (протяжність зон обмежується допустимими втратами енергії в тяговій мережі і падінням напруги на струмоприймачах електрорухомого складу
Дата добавления: 2014-12-18; просмотров: 2479;