Проблеми педагогічної психології
1. Знаходження і максимально можливе використання для розвитку сенситивних періодів:
А) не відомі усі сенситивні періоди, їх тривалість;
Б) у всіх дітей вони своєрідні, протікають по-різному;
В) для однієї властивості наступає не один, а декілька періодів
Розв’язання цієї проблеми полягає в умінні прогнозування настання різних сензитивних періодів розвитку.
2. Проблема зв’язку, який існує між педагогічним впливом на особистість та її психічним розвитком:
А) чи будь-яке навчання сприяє розвиткові
Б) як пов’язані між собою біологічне дозрівання, навчання і розвиток.
3. Проблема стосується поєднання типологічного та індивідуального аспектів розвитку у навчанні і вихованні:
А) чи однакові для усіх дітей періоди інтелектуального й особистісного зростання;
Б) що є домінуючим у конкретний період життя – навчання чи виховання;
В) як у єдиному педагогічному процесі поєднати виховні і навчальні впливи.
4. Проблема системного характеру розвитку особистості і комплексності педагогічних впливів (має в основному теоретичний характер). Сутність проблеми: уявити розвиток особистості як прогресивне перетворення багатьох когнітивних і особистісних властивостей.
5. Зв’язок дозрівання і навчання, задатків і здібностей, генотипової і середовищної зумовленості розвитку психологічних характеристик.
6. Психологічна готовність особистості до свідомого виховання і навчання.
7. Проблема педагогічної занедбаності дитини (причини виникнення, способи подолання, критерії відбору дітей у допоміжні і спеціальні школи).
8. Проблема забезпечення індивідуалізації навчання і виховання (науково обґрунтований підхід до поділу дітей на групи, визначення аспектів реалізації спеціальних програм і методів навчання та виховання).
9. Проблеми соціальної адаптації та реабілітації (йдеться про соціально ізольованих людей, які потребують відновлення порушених соціальних зв’язків).
Представлені проблеми вказують на актуальні питання педагогічної психології, розв’язання яких дозволить оптимізувати процеси навчання і виховання підростаючого покоління. Водночас варто відзначити, що визначені проблеми не можливо вирішити раз і назавжди, адже кожна особистість є індивідуально неповторною, а відповідно має своєрідні особливості психічного, що і детермінує зміст виховних і навчальних впливів. Існують проблеми, розв’язання яких залежить від рівня розвитку науки. Тому зазначені проблеми можна поділити умовно на ті, розв’язання яких залежить від суб’єктів освітнього процесу, їх готовності до нововведень у навчання і виховання, а також ті, які носять теоретичний, науковий характер і є цікавими для радше для теорії, ніж для практики. Також існують проблеми, для розв’язання яких ще немає методичного інструментарію, отже, їх вирішення ще попереду.
Дата добавления: 2014-12-12; просмотров: 1018;