Поняття підприємства, організації, продукції, якості
Підприємством (організацією) називається організаційна структура, що складається із сукупності людей і засобів виробництва з упорядкованим розподілом відповідальностей, повноважень і взаємовідносин, що використовує ресурси для одержання певного результату. Прикладами підприємств можуть бути компанія, корпорація, фірма, установа, благодійна організація, асоціація, їхні підрозділи, індивідуальний підприємець й інші види організаційних структур.
Підприємство може бути комерційним або некомерційним. Метою організації комерційного підприємства є одержання прибутку. Некомерційні підприємства ставлять перед собою досягнення інших цілей: соціальних, культурних, політичних, військових, ідеологічних та ін.
Результат внутрішньої діяльності підприємства і його взаємодій зі споживачем, спрямований на задоволення потреб споживача, називається продуктом або продукцією.
Продукція підприємства може бути матеріальною, нематеріальною або сукупністю першої й другої.
Оскільки метою роботи підприємства є задоволення потреб людини тому, що споживач платить саме за це, то пропонується розглядати продукт як такий, що має три рівні (рис. 1). Першим рівнем продукту є його сутність. Вона визначається потребою, яку такий продукт повинен задовольняти.
Другим рівнем продукту є його матеріальне втілення, яке тією чи іншою мірою задовольняє потребу, але може й приносити ряд незручностей споживачеві. Наприклад, автомобіль, як другий рівень продукту в матеріальному втіленні, задовольняє потребу людини в пересуванні та самовираженні, але й приносить незручності споживачеві через необхідність створення умов для зберігання й підтримки в справному стані.
Тому логічно додати в поняття продукту третій рівень, що складається з додаткових послуг, спрямованих на нейтралізацію негативних сторін володіння та користування матеріальним продуктом і які роблять його використання більше комфортним. Такий продукт називається розширеним. Причому частка послуг у розширеному продукті постійно зростає.
Варто підкреслити, що в той час як сутність продукту може залишатися незмінної протягом тривалого часу, тому що вона викликана потребами, властивими людині, матеріальне втілення продукту міняється досить швидко з розвитком техніки та технологій. Тому будь-який виробник повинен усвідомлювати, що він не виробляє певний матеріальний товар або надає послугу, а задовольняє конкретну потребу людини й способи задоволення цієї потреби можуть бути різними. Конкуренція між виробниками полягає в знаходженні найкращого способу задоволення потреб споживачів, за що останні голосують своїми грішми.
Дата добавления: 2014-12-05; просмотров: 824;