СПИННИЙ МОЗОК. ГАЛЬМУВАННЯ 14 страница
Обтирання виконують відтиснутою губкою або серветкою у такій послідовності: спочатку обтирають верхні кінцівки (від кисті до плеча), потім шию, груди, живіт, спину, сідниці, нижні кінцівки (від стопи до стегна). Обтираючи кожну частину тіла, слід енергійно розтирати її аж до почервоніння шкіри. Далі тіло сильно розтирають сухим волохатим рушником або простирадлом.
Обливання роблять під душем або за допомогою поливальниці. Голову обливати не слід. Уся процедура має тривати не більш ніж півхвилини, а потім треба енергійно розтерти тіло сухим во
лохатим рушником до почервоніння шкіри. Якщо після процедури дитину морозить, обливання слід відмінити або почати обливати водою вищої температури.
Купання є найкращим засобом загартовування. Починати купання слід в тиху погоду при температурі повітря не нижчій ніж +25° С і температурі води не нижчій за +20° С. Перші два купання мають бути дуже короткочасними, не більш як 2...З хв, і вже потім можна поступово збільшувати тривалість їх до 20... 25 хв. Купання слід поєднувати з іншими видами загартовування. Звичайно йому передують сонячні ванни.
Позитивних результатів від будь-якої загартовувальної процедури можна досягти тільки у разі додержання деяких умов, а саме: поступове збільшення дозування часу і сили дії самих факторів, наступність у використанні їх — від слабших до сильніших, систематичне застосування загартовувальних процедур протягом усього життя. Слід, проте, пам’ятати, що при постійному вдаванні до тієї самої загартовувальної процедури організм звикає до неї. Тому комплекс загартовувальних процедур треба поєднувати з тривалим перебуванням на свіжому повітрі, з іграми, заняттями фізкультурою і спортом. Крім того, слід враховувати індивідуальні особливості дітей і проводити процедури відповідно до рекомендацій лікаря. Важливо виховувати в дітей активне бажання займатись ними. Слід добиватися, щоб дитина мала від них задоволення.
Проте деяким дітям окремі загартовувальні процедури протипоказані. Так, сонячні ванни протипоказані дуже збудливим дітям і дітям з органічною вадою серця, з порушенням функцій щитовидної залози. Сонячні ванни протипоказані дітям, які перенесли інфекційні або застудні захворювання. Не можна приймати сонячні ванни натщесерце і відразу після їди, а також перед походами й змаганнями. Купання протипоказані при хронічних захворюваннях нирок, пороках серця, пропасниці і взагалі при поганому самопочутті. Допускати дітей до процедур можна лише з дозволу лікаря.
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПОВТОРЕННЯ
1. Які функції в організмі виконує шкіра? 2. Яка будова шкіри? 3. Які шкірні утвори є в людини? 4. Яка будова потових залоз і які функції вони виконують? 5. Яку будову мають сальні залози і в чому полягають їхні функції? 6. Які механізми забезпечують сталість температури тіла людини? 7. Які особливості терморегуляції в дітей? 8. Що таке тепловий і сонячний удари і які заходи першої допомоги при них? 9. Які заходи першої допомоги при опіках і обмороженні різних ступенів? 10. Як доглядати за шкірою дитини? 11. Які хвороби шкіри дітей вам відомі? Як запобігти їм? 12. Що таке загартовування організму? ІЗ. Які основні правила загартовування повітрям, сонцем і водою?
ЗАЛОЗИ ВНУТРІШНЬОЇ СЕКРЕЦІЇ ДІТЕЙ МОЛОДШОГО ШКІЛЬНОГО ВІКУ
§ 46. РЕГУЛЯЦІЯ ФУНКЦІЙ ОРГАНІЗМУ ГОРМОНАМИ ЗАЛОЗ ВНУТРІШНЬОЇ СЕКРЕЦІЇ
Залози зовнішньої, внутрішньої і змішаної секреції. Впливом лише однієї нервової системи не можна пояснити узгоджену діяльність різних систем органів тіла, підтримання в ньому оптимального рівня обміну речовин, здійснення саморегуляції в організмі, пристосування його до умов навколишнього середовища, що постійно змінюється. Поряд з нервовою системою в забезпеченні координованої діяльності організму бере участь й ендокринна система, утворена залозами внутрішньої секреції. В нашому організмі величезна кількість різних залоз. Основною функцією їхніх епітеліальних клітин є утворення й виділення особливих речовин, так званих секретів, які впливають на різні сторони життєдіяльності організму.
Всі залози нашого організму за виконуваними функціями поділяються на три групи: залози зовнішньої, внутрішньої і змішаної секреції (рис. 63).
Залози зовнішньої секреції виробляють секрети, які через вивідні протоки виділяються в порожнину або на поверхню тіла. Такими є травні, потові, молочні, сальні та деякі інші залози.
Залози внутрішньої секреції не мають вивідних проток, а секрети, якГвонїГвиробляють (їх називають гормонами), виділяються безпосередньо в кров, що тече через капіляри, які галузяться в таких залозах.
До найважливіших властивостей гормонів належать специфічність їхньої дії, здатність справляти великий вплив на життєві процеси організму при незначних концентраціях.
Залози внутрішньої секреції звичайно бувають невеликими за розмірами. Маса їх коливається між частками грама і кількома грамами. Незважаючи на малі розміри, залози внутрішньої секреції мають великий вплив на життєдіяльність організму, активізуючи й регулюючи фізіологічні процеси (обмін речовин, ріст, статевий розвиток), підвищуючи працездатність і поліпшуючи самопочуття людини. Так, наприклад, адреналін — гормон надниркової залози — має значний вплив на серцеву діяльність, розширює кровоносні судини, посилює перистальтику кишок. До залоз внутрішньої секреції належать щитовидна, гіпофіз, надниркові залози та ін. ]
Залози змішаної секреції мають вивідні протоки, через які виділяються їхні секрети, але окремі ділянки таких залоз не зв’язані з протоками і виділяють гормони безпосередньо в кров. Прикладом залоз змішаної секреції можуть бути підшлункова і статеві залози.
Рис. 63. Розташування залоз внутрішньої секреції в тілі людини:
1 — епіфіз; 2 — гіпофіз; 3 — щитовидна залоза; 4 — загрудинна залоза; 5 — надниркові залози; 6 — підшлункова залоза; 7 — статеві залози.
Рис. 64. Місце розташування гіпофіза в мозку: / — мозолисте тіло; 2 — мозочок; 3 — довгастий мозок; 4 — гіпофіз. |
Організм — це єдиний складний комплекс, в якому робота органів взаємно контролюється й зумовлюється. Відхилення в діяльності однієї залози внутрішньої секреції зумовлює глибокі патологічні зміни в життєдіяльності всього організму.
Гіпофіз. Нижній мозковий придаток, або гіпофіз, має невелику масу (0,5...0,7 г). Він міститься в заглибленні основної кістки черепа й анатомічно зв’язаний з підгорбовою ділянкою головного мозку (рис. 64). Гіпофіз складається, з трьох часток: передньої, проміжної і задньої. Кожна з часток гіпофіза є самостійною залозою внутрішньої секреції, яка утворює специфічні гормони. Гіпофіз виділяє загалом понад 22 гормони.
Передня частка гіпофіза виділяє 6 гормонів, що впливають ца ріст, регулюють діяльність щитовидної і статевих залоз. Надхо- дженнгя~у кров гормону росту забезпечує рівномірний ріст організму. З посиленням функції передньої частки гіпофіза у дітей спостерігається прискорений ріст, який в юнацькому віці проявляється гігантизмом (рис. 65). При цьому затримується статевий розвиток дитини, в неї появляються головний біль, слабість, швидка втомлюваність, спостерігається непропорційність будови тіла, погіршується зір. Гігантизм трапляється досить рідко. В середньому на кожну тисячу чоловік припадає два-три чоловіки з ознаками
Рис. 66. Кисті рук нормальної людини (ліворуч) і хворого на акромегалію (праворуч). |
ліворуч — гіпофізарний карлик (зріст 100 см); праворуч — хворий на гігантизм (зріст 187 см); посередині — нормальний. |
гігантизму. Швидкий ріст дитини — явище нормальне, якщо воно не супроводиться згаданими хворобливими симптомами.
Ріст дитини залежить не тільки від гормональної функції передньої частки гіпофіза, а й від деяких інших факторів (географічне положення країни, харчування, вік, стать, національність тощо). Проте на всіх дітей, які швидко ростуть і ріст яких перевищує середні норми відповідних вікових показників, вчителі, батьки і шкільні лікарі повинні звернути особливу увагу.
Посилене надходження в кров гормонів росту у дорослих зумовлює таке захворювання, як акромегалія. Причиною її найчастіше буває пухлина передньої частки гіпофіза (аденома). Це захворювання супроводиться збільшенням окремих частин тіла: носа, губ, підборіддя, язика, вух, кистей рук, стопи (рис. 66). Діти не хворіють на акромегалію, проте в них буває частковий гігантизм, тобто збільшення якоїсь однієї частини тіла, наприклад пальця руки.
Зниження функції-чіередньої частки гіпофіза зумовлює затримання росту (гіпофізарний нанізм). Це захворювання найчастіше буває в дітей 6...8 років. Статеві залози при цьому захворюванні не розвиваються. На відміну від дітей, що страждають на гігантизм, гІпофізарні карлики мають пропорційну будову (рис. 65). Розумово вони не відрізняються від звичайних дітей.
При деяких ураженнях гіпофіза характерні різке схуднення й значна м’язова слабість, з’являється багато зморшок, складок як
на обличчі, так і на тулубі, виникає відраза до їжі, знижується кров’яний тиск. Іноді спостерігається надмірне відкладення жиру в ділянці живота, молочних залоз, спини, таза.
Проміжна частина гіпофіза розвинена лише в дітей, у дорослих її майже немає. Ця частина гіпофіза утворює гормони, що впливають на пігментацію шкіри і на чорний пігментний шар в оці.
Задня частка гіпофіза зв’язана з підгорбо- вою ділянкою головного мозку завдяки великій кількості нервових волокон. Це дає підставу вважати ендокринні залози й підгорбову ділянку головного мозку єдиною нейроендокринною системою. Із задньої частки гіпофіза виділено гормони, один з яких різко пригнічує сечоутворення, третій спричинює скорочення мускулатури матки.
Отже, гіпофіз, незважаючи на малі розміри, займає особливе місце серед ендокринних залоз. Величезна роль його як регулятора діяльності інших залоз внутрішньої секреції. Він дуже впливає на всі вегетативні функції організму і вищу нервову діяльність.
ІЦитовидна залоза. Нижче від щитовидного хряща, попереду гортані, міститься щитовидна залоза (рис. 67). Вона має форму метелика: складається з правої і лівої часток, з’єднаних перешийком. Щитовидна залоза пронизана значною кількістю кровоносних і лімфатичних судин і нервів. Протягом 1 год через цю залозу протікає вся кров, яка є в організмі людини (5...6 л).
Будова і маса щитовидної залози безпосередньо залежать від віку людини. Так, у новонароджених маса щитовидної залози не перевищує 1 г, у 'молодших учнів вона досягає вже 5... 10 г, а в дорослої — 25...35 г.
Функціональна активність щитовидної залози також має вікові особливості. Найбільшою вона буває в дітей у віці 5...7 років і у підлітків 13...15 років. У період статевого дозрівання у дівчаток щитовидна залоза значно збільшується. Це тимчасове явище пов’язане з посиленням діяльності гіпофіза і статевих залоз.
Щитовидна залоза складається з невеликих пухирців •— фолікулів, в яких виробляється тироксин та ряд інших гормонів. У тканинах щитовидної залози міститься багато йоду (у 300 разів більше, ніж у плазмі крові).
Щитовидна залоза — важливий орган внутрішньої секреції. її гормони беруть участь у регуляції обміну речовин, впливають на діяльність нервової і серцево-судинної систем. Функціонування щитовидної залози залежить від діяльності гіпофіза і центральної нервової системи.
Рис. 68. Вісімнадцяти- Рис. 69. Кретин (зріст
річна дівчина, хвора на 140 см).
мікседему.
Відхилення в діяльності щитовидної залози можуть бути вродженими й набутими. Вони зумовлюють деякі порушення нормальної життєдіяльності організму.
Недостатня функція (гіпофункція) щитовидної залози виявляється в тому, що надходження гормонів у крові зменшується, а це призводить до таких захворювань, як мікседема, кретинізм і зоб.
Мікседема (слизовий набряк) (рис. 68) є наслідком переродження тканини щитовидної залози. Ця хвороба зумовлює ряд змін не тільки в будові організму дитини, а й у його психічній діяльності. У таких дітей шкіра суха, груба, набрякла, послаблені окисні процеси, а тим самим знижений обмін речовин, тому хворих постійно морозить. У них спостерігаються втрата пам’яті, апатія, сонливість, мала рухливість, швидка втомлюваність, послаблення функцій серцево-судинної системи, затримання росту.
Кретинізм (недоумство) супроводиться карликовим зростом, непропорційним розвитком частин тіла, значною розумовою відсталістю, що переходить в ідіотизм, і затриманням статевого роз-
Рис. 70. Гіпофункція щитовидної залози, що веде до захворювання на зоб.
Рис. 71. Гіперфункція щитовидної залози, що веде до базедової хвороби.
витку (рис. 69). Це захворювання розвивається ще у немовлят, а іноді й внутрішньоутробно. Воно зумовлюється нестачею йоду в організмі. Таких людей можна пізнати за зовнішнім виглядом. У них велика голова, подовжений тулуб, відкритий рот, вдавлене перенісся, а також недорозвинені вторинні статеві ознаки.
/При нестачі йоду у воді та їжі, а також внаслідок перенесених інфекційних захворювань, поганих санітарних умов життя порушується діяльність щитовидної залози, через що виробляється й недостатня кількість гормонів. У таких випадках тканина щитовидної залози .розростається, завдяки чому компенсується нестача гормонів. Ця хвороба має назву зоба (рис. 70). У дорослої людини зоб іноді досягає величезних розмірів (до 5...7 кг).
При підвищеній функції (гіперфункції) щитовидної залози надмір її гормонів виділяється у кров. Виникає захворювання, що має назву базедової хвороби (рис. 71). Зовнішньою ознакою іноді є вирячені очі: очна щілина широко відкривається, час від часу спостерігається кліпання. У таких хворих прискорюється діяльність серця, часто буває приступоподібний біль в животі, значно посилюється обмін речовин, спостерігається підвищення температури, людина дуже худне, слабне, настає безсоння, збільшується загальна збудливість нервової системи, з’являються постійне відчуття неспокою, роздратованість, сльозливість, пітливість, задишка.
У дітей цю хворобу розпізнати важче, ніж у дорослих, і трапляється вона в них рідше. Навіть перебіг її в дитини часто відрізняється від перебігу хвороби в дорослої людини. Наприклад, у дорослих при цій хворобі настає схуднення, а в дітей прискорюється ріст і формування організму.
Прищитовидні залози. Найменші залози внутрішньої секреції — це прищитовидні залози. Розміри їх досягають 1...2 мм. Маса усіх чотирьох залозок становить 0,2 г. Вони розташовані на задній поверхні щитовидної залози, примикаючи до її капсули. У дітей прищитовидні залози світло-рожевого кольору і майже прозорі, а в дорослих — більш ущільнені, темного забарвлення. Як і будь-які інші залози внутрішньої секреції, вони щедро постачаються кров’ю.
Значення прищитовидних залоз в життєдіяльності організму дуже велике. Вони виділяють гормон, який регулює обмін кальцію й фосфору в організмі і підтримує постійний рівень цих елементів у крові.
При зниженні функції прищитовидних залоз концентрація кальцію в крові знижується, а фосфору підвищується. Це призводить до виникнення тетанії — захворювання, що супроводиться судорогами м’язів обличчя, гортані й кінцівок, випаданням волосся, крихкістю зубів і нігтів. Нервово-м’язова система таких хворих постійно і сильно збуджена. В дітей недостатній розвиток прищитовидних залоз може бути наслідком рахіту, травм, інфекційних захворювань. У дитячому віці перебіг тетанії дуже важкий.
При підвищенні функції прищитовидних залоз розвивається інше захворювання, що супроводиться болем в кістках, частими переломами їх, загальною слабістю, а іноді нирковими кольками. Причиною цього захворювання є виведення з сечею з організму фосфору, при одночасному збільшенні концентрації в крові кальцію. Тому при підвищеній функції прищитовидних залоз кістки розм’якшуються, викривляються, деформується малий таз, фалан-' ги пальців тощо.
Загрудинна (вилочкова) залоза. За грудиною у верхній частині середостіння на перикарді і великих судинах міститься загрудинна, або зобна, залоза (рис. 72). Вона складається з двох часток, з’єднаних пухкою клітковиною. Кожна з часток має два шари: зовнішній, темніший — кірковий і внутрішній, світліший — мозковий. Ці шари виділяють специфічні гормони.
Загрудинну залозу часто називають залозою дитинства або залозою росту. Саме в період росту людини вона функціонує най- інтенсивніше і досягає максимальних розмірів. З часом маса залози зменшується, і функціонування її значно знижується, а в людей похилого віку й старих вона майже повністю замінюється жировою і сполучною тканиною. Маса загрудинної залози у немовлят 10...13 г, у дітей 6...10 років збільшується до 26 г, максимального розвитку — 37 г — вона досягає в юнацькому віці в період статевого дозрівання. В людей у віці 50 років маса цієї залози знижується до 13 г, в старих — до 6 г. Секреторна діяльність загрудинної залози в дітей гальмує розвиток статевих залоз.
На початку 40-х років XX ст. вчені встановили, що загрудинна залоза дуже тісно пов’язана з іншими залозами внутрішньої секреції, а її гормони функціонально подібні до гормонів гіпофіза, особливо до гормонів росту. Значення загрудинної залози для ор-
г |
ганізму досить різноманітне: вона бере безпосередню участь у захисно-пристосувальних реакціях, у виробленні імунітету.
Захворювання загрудинної залози трапляється дуже рідко і супроводиться надмірною повнотою, різко вираженою слабістю, збільшенням лімфатичних., залоз, зниженням опірності організму проти інфекційних захворювань. Після видалення загрудинної залози у тварин порушується мінеральний обмін: кістки стають м’якими й гнучкими, переломи зростаються важко.
Надниркові залози. Сама назва цих залоз — надниркові — свідчить про те, що вони розташовані над нирками (рис. 73). У дітей молодшого шкільного віку маса однієї надниркової залози становить 4.„5 г. Надниркові залози утворені двома шарами — зовнішнім — кірковим і внутрішнім — мозковим. Кожен шар надниркової залози виробляє специфічні гормони. Так, у кірковому шарі відбуваються складні біохімічні процеси, пов’язані з утворенням ряду гормонів, з яких особливо важливі кортизон, гідрокортизон, альдостерон. Кортизон і гідрокортизон відіграють винятково важливу роль у білково-вуглеводному обміні, в підвищенні імунітету, альдостерон регулює водно-мінеральний обмін. Група гормонів кіркового шару за біологічною дією наближається до чоловічих і жіночих статевих гормонів.
У мозковому шарі надниркових залоз виробляється адреналін і норадреналін. Адреналін діє на симпатичну нервову систему, підвищуючи її збудливість, а також регулює обмін речовин, особливо вуглеводний. Цей гормон посилює й прискорює серцеву діяльність, звужує судини, підвищує кров’яний тиск. КІЛЬКІСТЬ адреналіну, що надходить у кров, збільшується при таких емоціях,
як страх, гнів, а також при больових подразненнях шкіри. Нор- адреналін зумовлює підвищення кров’яного тиску.
Порушення в діяльності кіркового шару надниркових залоз у дітей призводять до тяжких наслідків. У таких дітей порушується функція статевих залоз: настає раннє статеве дозрівання або розвиваються вторинні статеві ознаки протилежної статі. Крім того, вони стають кволими, втрачають апетит, в них знижується кров’яний тиск, спостерігаються шлунково-кишкові розлади, біль у всьому тілі.
Ураження мозкового шару надниркових залоз зумовлює в дітей різке підвищення кров’яного тиску, яке надалі переходить у стійку гіпертонію з головним болем, блюванням, болем у ділянці серця.
§ 47. ЗАЛОЗИ ЗМІШАНОЇ СЕКРЕЦІЇ.
СТАТЕВЕ ВИХОВАННЯ ДИТИНИ
Підшлункова залоза. Поряд із зовнішньосекреторною функцією — виділенням підшлункового соку в дванадцятипалу кишку — підшлункова залоза виконує внутрішньосекреторну функцію. У тканині цієї залози є групки клітин, які мають назву панкреатичних острівців. Ці клітини не мають вивідних проток і щедро постачаються кров’ю. Епітеліальні клітини таких острівців виробляють гормон інсулін (від лат. слова інсула — острів). Цей гормон відіграє дуже важливу роль у вуглеводному обміні. У здорових людей у крові міститься 0,1...0,12% глюкози. Надлишок її, що надходить у кров з органів травлення, проходячи через печінку, під дією інсуліну полімеризується в полісахарид глікоген, який відкладається в цьому органі про запас. В разі нестачі глюкози в крові частина глікогену перетворюється на глюкозу під впливом гормонів інших ендокринних залоз. Це забезпечує динамічну сталість складу плазми крові, що є одним із виявів гомеостазу.
З гіпофункцією внутрішньосекреторних ділянок підшлункової залози пов’язана досить поширена тепер хвороба — діабет. В разі нестачі інсуліну в крові значно знижується утворення глікогену в печінці, і глюкоза, вільно проходячи через цей орган, потрапляє в кров. При цьому вміст глюкози в крові значно підвищується — вдвоє, втроє і навіть більше. У таких випадках нирки починають виділяти надлишок глюкози, поглинаючи її з крові, і в сечі появляється виноградний цукор, якого звичайно в ній не буває.
Статеві залози. Статеві залози— яєчка в чоловіків і яєчники в жінок, як і підшлункова залоза, належать до залоз змішаної секреції. Статеві залози виконують дві функції: виділення статевих клітин (зовнішньосекреторна функція) і виділення чоловічих і жіночих статевих гормонів (ендокринна функція). Статеві гормони, потрапляючи в кров, мають великий вплив на ріст і загальний розвиток дитини, оскільки забезпечують формування статевого апарату, появу вторинних статевих ознак і впливають на психіку.
Під вторинними статевими ознаками розуміють ті зовнішні відмінності, які характерні для чоловіків і жінок.
Ендокринна функція статевих залоз у хлопчиків. У ранньому дитинстві в організмі хлопчиків і дівчаток одночасно утворюються обидва види статевих гормонів — чоловічі і жіночі, які здійснюють взаємовплив. Так, у віці 6 років у хлопчиків і дівчаток утворюється однакова кількість чоловічого статевого гормону, а г до 12 років у хлопчиків його виділяється вже вдвоє більше, ніж у І дівчаток.
Як залози зовнішньої секреції яечки починають функціонувати у підлітків 14... 15 років, утворюючи сім’яну рідину з сперматозо- онами. Як ендокринні статеві залози починають працювати дуже рано: на різних стадіях внутрішньоутробного розвитку вони
виробляють чоловічий статевий гормон, який безпосередньо надходить у кров. Він стимулює появу спочатку первинних, а при статевому дозріванні вторинних статевих ознак (ріст волосся на обличчі і тулубі, розростання гортані, подовження й потовщення голосових зв’язок, розвиток ’мускулатури). Ріст яєчок у хлопчиків до
5.. .7 років дуже незначний, і тільки у старшому віці ці органи в них помітно збільшуються.
Ендокринна функція статевих залоз у дівчаток. Жіночі статеві залози, як і чоловічі, починають зовнішньосекреторну діяльність тільки в період статевого дозрівання. В яєчнику міститься величезна кількість фолікулнв з недозрілими яйцеклітинами, більшість яких до настання статевої зрілості перероджуються. Серед них тільки 400...500 яйцеклітин досягають повної зрілості. Стінки фолікулів також виконують внутрішньосекреторну функцію, виробляючи жіночі статеві гормони. Нормальний статевий розвиток у дівчаток починається дещо раніше, ніж у хлопчиків, тобто в 12— 13, а іноді і в 10—11 років. Статеві гормони сприяють настанню менструацій і розвитку вторинних статевих ознак (ріст волосся на певних ділянках тіла, розвиток молочних залоз, формування гортані і коротких тонких голосових зв’язок).
Статевий розвиток людини. Процес статевого розвитку в людини має кілька стадій, під час яких поступово посилюються функції статевих залоз і одночасно пригнічується діяльність загрудин- ної залози: перша стадія — дитяча (дівчатка до 8, хлопчики до 10 років); друга стадія — препубертатна (дівчатка від 9 до 11, хлопчики від 10 до 14 років); третя стадія—пубертатна (дівчатка від 12 до 16, хлопчики від 14 до 18 років).
У юнаків 1—2 рази на місяць, а іноді рідше бувають мимовільні сім’явиверження — полюції. Звичайно це відбувається під час сну і є природним фізіологічним процесом організму, що звільняється від надлишку сім’яної рідини.
Поява менструацій у дівчаток і полюцій у юнаків — початок якісного переходу дитячого організму в зрілий, проте це ще не означає, що організм підлітка вже готовий до статевого життя.
Шлюбний вік в СРСР становить 18 років, а справжня фізична зрілість настає у 19—20 років.
Статеве виховання. Статеве виховання — одна із сторін морального виховання, серйозна соціально-гігієнічна проблема.
Статеве виховання починається задовго до періоду статевого дозрівання, з перших днів життя дитини. Спочатку воно полягає в догляді за малям, в додержанні елементарних правил гігієни, а пізніше — в статевій освіті і формуванні моральної поведінки.
Дуже часто батьки вважають, що непоінформованість дитини з питань статі допомагає їй зберегти чистоту дитячих поглядів. Батьки намагаються обминути запитання, які починають хвилювати дітей, розцінюючи запитання дітей як «непристойні». Іноді батьки не надають належного значення віковим змінам, що відбуваються в дітей, тобто вдаються до «безстатевого» виховання.
Запитання молодших учнів про причини появи на світ своїх братів і сестер цілком природні. Такі запитання не повинні лякати батьків, оскільки вони є результатом розвитку 'мислення дитини. До речі, задаючи ці та інші запитання, діти чекають від батьків вичерпних відповідей. Відповідь в таких випадках має бути правдивою, але не такою, щоб вона збуджувала підвищений інтерес до інтимних стосунків дорослих.
Сексуально-етичне виховання дітей молодшого шкільного віку не є прерогативою тільки батьків або тільки вчителів. Безсумнівно, завдання статевого виховання розв’язуватимуться успішніше, якщо в здійсненні їх братимуть участь і батьки, і вчителі, і лікарі.
Слід зазначити, що питання статевого виховання набувають особливої гостроти тепер у зв’язку з акселерацією, тобто з прискоренням статевого, фізичного, психічного й інтелектуального розвитку дітей '. Більш раннє статеве дозрівання зумовлює особливу актуальність сексуально-етичного виховання.. Статеве виховання слід розглядати як частину виховання особистості/ при соціалізмі, тому ми вважаємо, що сексуально-етичне виховання — педагогічна проблема.
Молодший шкільний вік — це такий вік, коли діти усвідомлюють свою стать. При неправильному вихованні може виникнути антагонізм, неприязнь між хлопчиками й дівчатками.
Успіх статевого виховання молодших учнів багато в чому залежить від педагогічного такту, досвіду, тонкого й чуйного розуміння дітей. Було б величезною помилкою розв’язувати такі питання на класних зборах або допускати в бесідах зайву квапливість, нещирість. Дуже важливо знати не тільки, про що говорити з дітьми, а й як.
А. С. Макаренко не рекомендував питання статевого виховання розглядати окремо від інших проблем виховання і надавати їм занадто великого значення./Завдання вчителя — допомогти дітям встановити такі стосунки між хлопчиками й дівчатками, в основі яких були б взаємні повага, почуття власної гідності в дівчаток і лицарства в хлопчиків (поступитись місцем, допомогти у важкій
1 Нині діти на 5...10 см вищі, ніж діти того самого віку на початку нашого століття, статеве дозрівання в сучасних дітей також відбувається на два-трн роки раніше.
роботі, захистити тощо). Дитячу дружбу слід заохочувати і водночас тримати її під делікатним, ненастирливим, розумним контролем. Слід добре знати індивідуальні особливості й інтереси своїх учнів. Все це необхідно для того, щоб подолати невідповідності між фізичною і соціальною зрілістю дітей і підлітків, що виявляються при акселерації.
ЗАПИТАННЯ ДЛЯ ПОВТОРЕННЯ
1. Які залози називають зовнішньосекреторними, внутрішньосекреторними і змішаними? 2. Які залози внутрішньої секреції ви знаєте і де вони містяться?
3. Що таке гормони і які їхні властивості? 4. Як діє на організм, що росте, гіпофіз? 5. Яку будову має щитовидна залоза і які функції вона виконує? 6. Яке значення загрудинної залози для організму? 7. Які функції в організмі виконують надниркові залози? 8. В чому полягає внутрішньосекреторна функція підшлункової залози? 9. Які особливості статевого дозрівання хлопців і дівчат?
Дата добавления: 2014-12-04; просмотров: 920;