Склад бригади
6.4.1 Чисельність бригади та її склад з урахуванням кваліфікаційних вимог визначає працівник, який видає наряд (розпорядження), виходячи зі складності роботи, умов її виконання, а також потреби забезпечення повноцінного нагляду за безпечним виконанням робіт усіма членами бригади з боку керівника робіт (наглядача).
6.4.2 У разі виконання роботи за нарядом бригада повинна складатися не менше ніж з двох працівників, включно з керівником робіт.
До складу бригади з розрахунку на кожного її члена з групою ІІІ допускається включати одного працівника з групою І, але загальна кількість членів бригади з групою І має бути не більше ніж три особи.
6.4.3 Змінювати склад бригади дозволяється працівнику, який видав наряд, або іншому працівнику, який має право видачі нарядів на виконання робіт у даній електроустановці. Вказівки про зміни складу бригади можуть бути передані телефоном керівнику робіт або допускачу, який у наряді за своїм підписом записує прізвище та ініціали працівника, що дав вказівку про зміну.
Керівник робіт зобов’язаний проінструктувати працівників, заново введених до складу бригади, про заходи щодо безпечного проведення робіт.
6.4.4 Оперативні працівники, які перебувають на чергуванні, з дозволу оперативного працівника вищого рівня можуть залучатись до роботи в бригаді із записом в оперативному журналі.
6.4.5 У разі зміни керівника робіт або зміни складу бригади більше ніж наполовину необхідно видавати новий наряд.
6.4.6 Не дозволяється змінювати склад бригади, яка працює за розпорядженням.
6.4.7 Практикантам вищих навчальних закладів (ВНЗ), коледжів та професійно-технічних училищ, які не досягли 18-річного віку дозволяється перебувати в діючих електроустановках під постійним наглядом електротехнічного персоналу: з групою ІІІ в електроустановках до 1000 В та з групою ІV - вище 1000 В. Допускати до самостійної роботи практикантів, які не досягли 18-річного віку та присвоювати їм групу з електробезпеки ІІІ і вище забороняється.
6.5 Дозвіл на підготовку робочого місця і на допуск до роботи.
6.5.1 Підготовку робочих місць та допуск до роботи слід проводити тільки після отримання дозволу від працівника, який має право видавати такі дозволи, за винятком допуску в установках теплової автоматики, теплотехнічних вимірювань і захистів, який здійснюється згідно глави IX цих Правил.
6.5.2 Дозвіл можна передавати працівнику, який виконує підготовку робочого місця та допуск працівників особисто, по телефону, радіо, або іншим способом с записом в оперативному журналі та таблиці 2 наряду.
6.5.3 Давати дозвіл на підготовку робочих місць та на допуск до роботи можна тільки за умови, що у працівника, який видає цей дозвіл, є оригінал або копія наряду (розпорядження) чи заявка, якими визначено зміст роботи і технічні заходи для підготовки робочого місця.
6.5.4 Допуск бригади до роботи дозволяється тільки за одним нарядом (розпорядженням).
6.6 Підготовка робочого місця і допуск до роботи
6.6.1 Підготовка робочого місця полягає у виконанні технічних заходів із відключення струмовідних частин, вивішування плакатів, установлення огороджень, замків, перевірки відсутності напруги, установлення заземлень та відповідних плакатів про заземлення.
Підготовка робочих місць виконується за дорученням працівника, який видає дозвіл на підготовку робочих місць і на допуск до роботи і не потребує оформлення окремого наряду або розпорядження.
6.6.2 Під час підготовки робочого місця забороняється присутність працівників, яким не доручена ця робота, за винятком осіб, що контролюють.
6.6.3 Не дозволяється змінювати передбачені нарядом (розпорядженням) заходи з підготовки робочих місць.
У разі виникнення сумніву в достатності і правильності заходів з підготовки робочого місця і можливості безпечного виконання робіт ця підготовка має бути припинена з наступним повідомленням про це особі, яка видає дозвіл на підготовку робочого місця.
6.6.4 Підготовку робочих місць виконують працівники, які мають право на оперативні перемикання в даній електроустановці, а також виробничі працівники, за умов, передбачених пунктом 7.5.24. глави VII цих Правил.
6.6.5 Перед допуском допускач разом з керівником робіт повинні перевірити виконання технічних заходів з підготовки робочого місця.
Якщо керівник робіт суміщає обов’язки допускача, то таку перевірку він виконує з одним із членів бригади, який має групу ІІІ.
6.6.6 Допуск до роботи за нарядами та розпорядженнями слід проводити безпосередньо на робочому місці.
Допуск до роботи за розпорядженням у тому разі, якщо підготовка робочого місця не передбачена, проводити на робочому місці не обов’язково. А на ПЛ, ПЛЗ і КЛ – не потрібно.
6.6.7 Під час допуску допускач зобов’язаний:
- перевірити відповідність складу бригади зазначеному в наряді або розпорядженні, посвідчення у членів бригади про перевірку знань;
- провести цільовий інструктаж: ознайомити бригаду зі змістом наряду (розпорядження); зазначити межі робочого місця і підходи до нього; показати найближче до робочого місця устаткування та струмовідні частини приєднань, що ремонтуються, та суміжних, до яких не дозволяється наближатися незалежно від того, перебувають вони під напругою чи ні;
- довести бригаді, що напруга відсутня показом установлених заземлень та перевіркою відсутності напруги, якщо заземлення не видно з робочих місць, а в електроустановках 35 кВ і нижче (де дозволяє конструктивне виконання) – наступним дотиком рукою до струмовідних частин після перевірки відсутності напруги.
Після закінчення інструктажу допускач повинен провести усне опитування членів бригади: як зрозуміли, що залишилось під напругою.
6.6.8. Під час допуску керівник робіт зобов’язанийпроінструктувати членів бригади щодо безпечного виконання робіт, правильності використання засобів колективного та індивідуального захисту, інструменту, приладів, механізмів та вантажопідіймальних машин.
6.6.9. Без проведення інструктажу допускати бригаду до роботи не дозволяється.
6.6.10. Проведення цільового інструктажу і допуск оформляються в обох примірниках наряду, з яких один залишається у керівника робіт (наглядача), а другий – у допускача.
Якщо керівник робіт суміщає обов’язки допускача, то проведення інструктажів і допуску оформлюється в одному примірнику наряду.
6.6.11. Цільовий інструктаж під час допуску до робіт за розпорядженнями оформлюється в журналі обліку робіт за нарядами і розпорядженнями.
6.7 Нагляд під час проведення робіт
6.7.1 Після допуску до роботи нагляд за бригадою щодо виконання вимог безпеки покладається на керівника робіт (наглядача), якому слід так організувати свою роботу, щоб здійснювати постійний контроль за членами бригади, перебуваючи на тій ділянці робочого місця, де виконується найбільш небезпечна робота.
Наглядачу не дозволяється суміщати нагляд з виконанням будь-якої роботи.
6.7.2 Керівнику робіт не дозволяється залишати робоче місце, у разі потреби тимчасово залишити робоче місце керівник робіт (наглядач) повинен вивести бригаду з місця роботи (з виведенням її з РУ та замиканням вхідних дверей на замок, зі зніманням людей з опори ПЛ тощо).
6.7.3 З дозволу керівника робіт один або кілька членів бригади можуть тимчасово залишити робоче місце. У цьому разі виводити їх із складу бригади не потрібно. В електроустановках понад 1000 В повинно бути не менше двох, включно з керівником робіт, членів бригади, які залишились на робочому місці.
Члени бригади з групою ІІІ можуть самостійно виходити з РУ і повертатися на робоче місце, члени бригади з групами І і ІІ – тільки в супроводі члена бригади з групою ІІІ, або працівника, який має право одноособового огляду електроустановки.
Члени бригади, які повернулись на робоче місце, можуть стати до роботи тільки з дозволу керівника робіт.
6.7.4 Розосередження членів бригади за різними робочими місцями дозволяється тоді, коли наряд видано для одночасного виконання роботи на різних робочих місцях.
6.7.5 У разі виявлення порушень вимог цих Правил або виявлення інших обставин, що загрожують безпеці працівників, які виконують роботу, бригаду слід вивести з робочого місця і заборонити роботи. Після усунення виявлених порушень бригада може бути знову допущена до роботи з виконанням вимог первинного допуску.
6.8 Переведення на інше робоче місце
6.8.1 В електроустановках понад 1000 В електростанцій та підстанцій переведення бригади на інше робоче місце здійснює допускач. Переводити бригаду на інше робоче місце може також керівник робіт, якщо про це є запис у рядку «Окремі вказівки» наряду.
6.8.2 На різних робочих місцях однієї ПЛ, ПЛЗ, КЛ і в електроустановках до 1000 В електростанцій, підстанцій переведення на інше робоче місце здійснює керівник робіт без оформлення в наряді.
В електроустановках електростанцій і підстанцій у разі виконання робіт без відключення обладнання оформлення в наряді вимагається тільки у разі переведенні бригади з одного РУ в інше.
6.8.3 Переведення на інше робоче місце оформлюється в таблиці 4 наряду. У разі виконання робіт за розпорядженням оформляти переведення на інше робоче місце не вимагається.
6.9 Оформлення перерв у роботі і повторний допуск до роботи
6.9.1 Під час перерви в роботі протягом робочого дня (на обід, за умовами роботи) бригаду необхідно вивести з робочого місця, а двері електроустановки замкнути на замок.
Наряд залишається у керівника робіт (наглядача). Члени бригади не мають права повертатися після перерви на робоче місце без керівника робіт (наглядача). Після перерви керівник робіт зобов’язаний повторно перевірити підготовку робочого місця та здійснити допуск бригади до роботи без оформлення в наряді.
6.9.2 У разі перерви в роботі у зв’язку із закінченням робочого дня бригаду необхідно вивести з робочого місця. У цьому випадку плакати, огородження, прапорці та заземлення не знімають.
Керівник робіт (наглядач) повинен здати наряд черговому. В електроустановках без місцевих оперативних працівників керівнику робіт (наглядачу) дозволяється після закінчення робочого дня залишати наряд у себе.
Закінчення роботи керівник робіт (наглядач) оформлює підписом у своєму примірнику наряду.
6.9.3 Повторний допуск у наступні дні на підготовлене робоче місце здійснює допускач. У цьому разі дозвіл на допуск до роботи не вимагається.
Керівник робіт (наглядач) може самостійно допустити бригаду до роботи на підготовлене робоче місце, якщо це йому дозволено записом у рядку «Окремі вказівки» наряду.
Перед повторним допуском бригади на робоче місце керівник робіт (наглядач) повинен переконатись у цілості та надійності закріплення заземлень, огороджень, плакатів тощо.
Допуск, здійснений допускачем зі складу оперативних або оперативно-виробничих працівників, оформлюється в обох примірниках наряду; допуск, здійснений керівником робіт (наглядачем), - тільки у своєму примірнику наряду.
6.9.4 У разі проведення під час ремонту пробних включень обладнання, електричних випробувань або вимірювань необхідно:
- вивести з місць роботи всі бригади, допущені до роботи на цьому обладнанні;
- здати черговому (допускачу) наряди з оформленням перерви записом у таблиці 4 наряду;
- зняти тимчасові огородження, переносні плакати і заземлення, а постійні огородження встановити на своє місце;
- отримати дозвіл на пробне включення, електричне випробування або вимірювання від працівника, який має право видавати розпорядження на оперативне обслуговування цієї електроустановки.
Підготовку робочого місця і допуск бригади до роботи після пробного включення, випробування або вимірювання проводять як при первинному допуску і оформлюють у таблиці 4 наряду.
У разі, якщо характер роботи, що виконується, потребує багаторазових пробних включень (наприклад, балансування механізму, випробування обладнання), дозволяється тимчасові огородження не знімати, перерви в наряді не оформляти і не здавати наряд черговому (допускачу).
Дозвіл на тимчасове знімання і наступне встановлення заземлень керівником робіт слід записувати в рядку «Окремі вказівки» наряду.
6.10 Закінчення роботи. Закриття наряду, розпорядження
6.10.1 Після повного закінчення роботи керівник робіт (наглядач) повинен:
- зняти встановлені бригадою тимчасові огородження, плакати, прапорці та заземлення;
- забезпечити прибирання робочого місця;
- вивести бригаду з робочого місця;
- замкнути на замок двері приміщень;
- оформити в наряді повне закінчення робіт власним підписом;
6.10.2 Після оформлення повного закінчення робіт керівник робіт (наглядач) повинен здати наряд допускачу, а в разі його відсутності – повідомити про це особу, яка дає дозвіл на підготовку робочого місця та допуск, або допускача про повне завершення робіт із записом у наряді, який слід залишити в папці діючих нарядів.
Якщо після повного закінчення робіт одразу передати наряд немає можливості, то з дозволу допускача або працівника, який видав дозвіл на підготовку робочих місць і на допуск, керівник робіт (наглядач) може залишити наряд у себе. У цьому разі, а також, у разі суміщення обов’язків допускача, керівник робіт повинен не пізніше наступного дня здати наряд черговому або працівнику, який видав наряд, а на віддалених дільницях – керівнику дільниці.
6.10.3 Допускач після отримання наряду, у якому оформлено повне закінчення робіт повинен оглянути робочі місця, повідомити працівника, який дає дозвіл на підготовку робочого місця і на допуск, про повне закінчення та можливість включення електроустановки.
6.10.4 Закінчення роботи за нарядом або розпорядженням необхідно оформити в Журналі обліку робіт за нарядами і розпорядженнями.
6.11 Включення електроустановок після повного закінчення робіт
6.11.1 Включати електроустановку можна тільки після отримання на це дозволу працівника, який має право віддавати дозвіл на підготовку робочих місць і на допуск.
Дозвіл на включення електроустановки в роботу може бути виданий після одержання повідомлень від усіх допускачів і керівників робіт про повне закінчення робіт на даній електроустановці.
6.11.2 Оперативні або оперативно - виробничні працівники, які допущені до оперативного керування і оперативних перемикань, одержавши дозвіл на включення електроустановки після повного закінчення робіт, повинні перед включенням переконатися у відновленні постійних огороджень і можливості включення електроустановки.
6.11.3 В аварійних випадках черговий або допускач можуть включити виведену в ремонт електроустановку до повного закінчення робіт. У цьому разі на робочих місцях повинні бути розставлені працівники, які зобов’язані попередити керівника робіт і членів бригади про включення електроустановки та заборону поновлення робіт.
6.12 Організаційні заходи в разі виконання робіт в
електроустановках електростанцій, підстанцій, на КЛ та КЛЗ
6.12.1 Наряд дозволяється видавати на одне або кілька робочих місць одного приєднання.
Допускається видавати один наряд на кілька робочих місць різних приєднань:
а) для одночасної роботи на всіх приєднаннях в електроустановках, де напругу знято з усіх струмовідних частин, у тому числі з виводів ПЛ і КЛ, вторинні кола можуть залишатися під напругою, вхід до сусідніх електроустановок повинен бути замкнено на замок;
б) для роботи на всіх (або частині) електродвигунах агрегатів (котлів, турбін, генераторів) і окремих технологічних установок (систем золовидалення, мережних підігрівачів, дробильних систем, тощо) – у разі виведення у ремонт цих агрегатів (установок), а також для роботи в РУ на всіх (або частині) приєднаннях, що живлять електродвигуни цих агрегатів (установок).
Видавати один наряд допускається тільки для роботи на електродвигунах однакової напруги на приєднання одного РУ, що міститься в одному приміщенні;
в) для роботи на шинах і на всіх (або частині) приєднаннях секції в РУ 3, 6, 10, 20, 35, 110 кВ з одиночною системою шин і будь-якою кількістю секцій – у разі виведення в ремонт усієї секції повністю; у цьому разі дозволяється розосередження членів бригади по різних робочих місцях у межах секції, що виведена в ремонт;
г) для одночасного або почергового виконання робіт на різних робочих місцях одного або декількох приєднань однієї електроустановки в разі:
- прокладання і перекладання силових та контрольних кабелів, випробування електрообладнання, перевірки приладів захисту, вимірювань, блокування, автоматики, телемеханіки, зв’язку тощо;
- проведення ремонту комутаційного апарата, привід якого міститься в іншому приміщенні;
- проведення ремонту окремого кабелю в тунелі, колекторі, колодязі, траншеї, котловані;
- проведення ремонту кабелів (не більше двох), який здійснюється у двох котлованах або в РУ і в розташованому поряд котловані, коли розташування робочих місць дає змогу керівнику робіт здійснювати нагляд за бригадою;
В цьому випадку дозволяється розосередження членів бригади по різних робочих місцях.
Оформлення в наряді переведення з одного робочого місця на інше в цьому випадку не вимагається.
6.12.2 У разі виконання роботи за одним нарядом на електродвигунах та їхніх приєднаннях в РУ, укомплектованому шафами КРУ, оформлення переведення з одного робочого місця на інше не вимагається, дозволяється розосередження бригади по різних робочих місцях. В РУ іншого конструктивного виконання допуск і роботу на приєднаннях електродвигунів слід проводити з оформленням переведення з одного робочого місця на інше.
6.12.3 У разі проведення робіт відповідно до пунктів 6.12.1 і 6.12.2 глави VІ цих Правил усі робочі місця слід підготувати до початку допуску. Не дозволяється підготовка до включення будь-якого з приєднань, у тому числі випробування електродвигунів, до повного закінчення робіт за нарядом.
У разі розосередження бригади по різних робочих місцях дозволяється перебування одного або кількох членів бригади з групою ІІІ окремо від керівника робіт.
Членів бригади, яким треба бути окремо від керівника робіт, останній повинен привести їх на робочі місця та проінструктувати про заходи безпеки, яких необхідно дотримуватися під час виконання роботи.
6.12.4 Допускається видавати один наряд для почергового проведення однотипної роботи на кількох підстанціях або кількох приєднаннях однієї підстанції. До таких робіт належать: протирання ізоляторів; підтягування затискачів; відбір проб і доливання масла; перемикання обмоток трансформаторів; перевірка пристроїв релейного захисту, автоматики, вимірювальних приладів; випробування підвищеною напругою від стороннього джерела; перевірка ізоляторів вимірювальною штангою; пошуки місця пошкодження КЛ; профілактичний ремонт однотипних ТП- 6-10 кВ тощо. Термін дії такого наряду – одна зміна (робочий день).
Допуск на кожну підстанцію і на кожне приєднання оформлюється в таблиці 4 наряду.
Кожну з підстанцій (приєднань) дозволяється включати тільки після повного закінчення роботи на ній за цим нарядом.
6.12.5 Допускається видавати одне розпорядження для почергового виконання робіт на декількох електроустановках (приєднаннях).
6.13 Організаційні заходи у разі виконання робіт на ділянках ПЛ, КЛ та на засобах диспетчерського і технологічного керування, розташованих в РУ
6.13.1 Робота на ділянках ПЛ, розташованих на території РУ, повинна проводитись за нарядами, що видаються працівниками, які обслуговують ПЛ. Під час виконання роботи на кінцевій опорі в електроустановках з місцевими оперативними працівниками черговий повинен проінструктувати бригаду, провести її до цієї опори. В електроустановках без місцевих оперативних працівників керівнику робіт лінійної бригади дозволяється отримати ключ від РУ та самостійно підходити до опори.
У разі виконання робіт на порталах ВРУ та на будівлях ЗРУ допуск лінійної бригади з необхідним оформленням в наряді повинен здійснювати допускач зі складу оперативних або оперативно-виробничих працівників, які обслуговують РУ.
Виходити з РУ керівник робіт з лінійною бригадою може самостійно, а окремі члени бригади – у порядку, передбаченому в пункті 6.7.3. глави VI цих Правил.
6.13.2 Роботи на кінцевих муфтах і заробках КЛ, розміщених у РУ і на КЛ, які проходять територією та в кабельних каналах РУ, слід виконувати за нарядами, що видаються працівниками, які обслуговують КЛ. Допуск до робіт на кінцевих муфтах і заробках здійснюють працівники, які обслуговують РУ, а допуск на КЛ на території і в кабельних каналах РУ – працівники, які обслуговують КЛ, з дозволу оперативних або оперативно-виробничих працівників, які обслуговують РУ.
На кінцевих заробках РУ дозволяється виконувати роботу працівникам, які обслуговують КЛ, на правах відряджених за нарядами, що видаються працівниками, які обслуговують РУ.
Роботи на пристроях зв’язку, які розташовані в РУ, слід виконувати за нарядами, які видають працівники служби ЗДТК. Допуск до робіт на цих пристроях здійснюють працівники, що обслуговують РУ. Допускається виконання робіт працівниками служби ЗДТК на зазначених пристроях за нарядами, які видають працівники, що обслуговують РУ.
6.14 Організаційні заходи у разі виконання робіт на ПЛ
6.14.1 На кожну ПЛ, а на багатоколовій ПЛ і на кожне коло видається окремий наряд.
Допускається видавати один наряд на кілька ПЛ (кіл) у таких випадках:
- на роботи, коли напругу знято з усіх кіл багатоколових ПЛ, або на роботи під напругою, коли напруга не знімається із жодного кола багатоколової ПЛ;
- на роботи на ПЛ в місцях, де вони перетинаються;
- на роботи на ПЛ до 1000 В, що виконуються почергово, якщо ТП або КТП, від яких вони живляться відключено;
- на однотипні роботи на неструмовідних частинах кількох ПЛ, що не потребують їх відключення;
- у разі ремонту секційного роз’єднувача двох різних ПЛ із зніманням напруги.
6.14.2 У наряді слід зазначити ПЛ, які перетинають лінію, що ремонтується, і які треба відключити та заземлити. Таку саму вказівку необхідно занести до наряду щодо ПЛ, які проходять поблизу лінії, що ремонтується, якщо їх відключення вимагається за умовами роботи. У цьому разі заземлення ПЛ, які перетинають лінію, що ремонтується, або заземлення ліній, що проходять поблизу неї, слід виконати перед допуском до робіт.
Не дозволяється знімати встановлені на ПЛ заземлення до повного закінчення робіт.
6.14.3 Для виконання пофазного ремонту наряд слід видавати для робіт тільки на ділянці одного кроку транспозиції.
6.14.4 На відключених ПЛ дозволяється розосереджувати бригади на ділянці довжиною не більше ніж 2 км, за винятком робіт з монтажу і демонтажу проводів (тросів) у межах анкерного прольоту більшої довжини. У цьому разі довжину ділянки робіт однієї бригади визначає працівник, який видає наряд.
Під час робіт, які виконуються на струмовідних частинах під напругою, бригада повинна перебувати на одній опорі (в одному проміжному прольоті) або на двох суміжних опорах.
6.14.5 У разі виконання роботи за одним нарядом на різних ділянках або опорах ПЛ переведення бригади з одного робочого місця на інше в таблиці 4 наряду не оформлюється.
6.15 Організація виконання робіт за розпорядженнями.
6.15.1 За розпорядженням допускається виконувати в електроустановках напругою до і понад 1000 В усі роботи, які проводяться в електроустановках, що не вимагають оформлення наряду.
6.15.2 Допускається виконання робіт за розпорядженням в електроустановках до 1000 В, крім робіт на збірних шинах РУ, розподільних щитів і на приєднаннях, по яких можна подати напругу на збірні шини.
6.15.3 На ПЛ за розпорядженням можна виконувати роботи на неструмовідних частинах, що не потребують знімання напруги, в тому числі:
- з підніманням до 3 м від рівня землі, відраховуючи від ніг людини;
- без розбирання конструктивних частин опори;
- з відкопування стояків опори на глибину до 0,5 м;
- з розчищення траси ПЛ, коли не потрібно вживати заходів, що запобігають падінню дерев, які вирубуються, на проводи або коли обрубування гілок і сучків не пов'язано з небезпечним наближенням людей до проводів та з можливістю падіння гілок і сучків на проводи.
6.15.4 Допускається на ПЛ одному працівнику з групою III виконувати за розпорядженням такі роботи:
- огляд ПЛ в легкопрохідній місцевості за сприятливої погоди;
- відновлення постійних позначень на опорах;
- замірювання габаритів кутовимірювальними приладами;
- протипожежне очищення площадок навколо опор;
- фарбування бандажів на опорах;
- інструментальні замірювання дефектних опор.
6.15.5 Працівникам під наглядом чергового або працівника зі складу оперативно-виробничих працівників, а також самому черговому або оперативно-виробничим працівникам дозволяється за розпорядженням в порядку поточної експлуатації виконувати такі роботи:
- від'єднання або приєднання кабелю, проводів, шин від (до) електродвигуна або іншого обладнання; роботи в РУ, у пристроях та колах релейного захисту, автоматики, телемеханіки і зв'язку, а також на фільтрах високочастотного захисту і зв'язку;
- від'єднання або приєднання ПЛ 0,4 кВ, а також КЛ усіх класів напруг;
- фазування, перевірку цілісності кіл КЛ; перемикання відгалужень трансформаторів; протирання одиничних ізоляторів і оливомірного скла, відбирання проб і доливання масла;
- приєднання і від'єднання апаратури для очищення та сушіння трансформаторного масла;
- заміну манометрів повітряних вимикачів;
- перевірку нагрівання і вібрації струмовідних частин;
- вимірювання електровимірювальними кліщами;
- вимірювання опору ізоляції опорних і штирових ізоляторів 0,4 кВ ділянок ошиновки 0,4 кВ підстанцій 10/0,4 кВ мегомметром;
- роботи на кожухах устаткування, очищення і дрібний ремонт арматури кожуха, протирання оливомірного скла на розширювачах трансформаторів і на баках вимикачів, які не перебувають під напругою, приєднання апаратури для сушіння і очищення масла, одиночні операції з контролю ізоляторів і з’єднувальних затискачів штангою, вимірювання під час перевірки фільтрів приєднання високочастотних каналів, установлених на ПЛ напругою понад 1000 В, тощо.
- невідкладні роботи з усунення несправностей, що загрожують нормальній роботі електроустановок, каналів та пристроїв ЗДТК і ТАВ, електропостачанню споживачів, або які призвели до такого порушення і не можуть бути затримані на термін, що потребує виписування наряду.
У разі виконання вищезазначених робіт чисельність працівників не повинна перевищувати трьох включно з працівником, який здійснює нагляд. Якщо кількість працівників більша трьох, ці роботи слід виконувати за нарядом.
Оперативний або оперативно-виробничий працівник, який виконує роботу в електроустановках понад 1000 В, повинен мати групу IV, а в електроустановках до 1000 В - групу III. Нагляд за безпечним виконанням робіт в електроустановках до і вище1000 В може працівник з зрупою ІІІ.
До робіт на приєднаннях, що живлять споживачів, можна залучати працівників цих підприємств-споживачів.
Перед початком роботи необхідно виконати всі технічні заходи щодо підготовки робочого місця, крім його обгородження у ВРУ канатом або шнуром, яке в цьому разі є необов'язковим.
6.15.6 В електроустановках напругою до і понад 1000 В один працівник виробничого персоналу самостійно може виконувати:
- роботи на електродвигуні, від якого від’єднано кабель, а кінці його замкнуті накоротко або заземлені;
- на генераторі, від виводів якого від’єднані шини і кабелі;
- у РУ на викочених візках комплектного розподільного устаткування (далі – КРУ), у яких шторки відсіків замкнені на замок.
6.15.7 В електроустановках до 1000 В, розміщених у приміщеннях без підвищеної небезпеки щодо ураження людей електричним струмом, працівник з групою III, який має право бути керівником робіт, може працювати одноособово.
6.15.8 Допускається виконувати за розпорядженням такі роботи:
- монтаж, ремонт та експлуатація вторинних кіл, вимірювальних приладів, засобів релейного захисту, автоматики, телемеханіки і зв'язку, в тому числі роботи в приводах і агрегатних шафах комутаційних апаратів, незалежно від того, перебувають вони під напругою чи ні. У цьому разі дозволяється:
- керівнику робіт з групою IV працювати одноособово у випадках розміщення зазначених кіл та пристроїв у приміщеннях, де струмовідні частини понад 1000 В відсутні або повністю обгороджені, або розташовані на висоті, за якої не вимагається огородження;
- керівнику робіт з групою IV зі складу працівників, які експлуатують зазначені пристрої, суміщати обов'язки допускача. У цьому разі він самостійно визначає можливість безпечного виконання роботи. Суміщення допускається, коли для підготовки робочого місця не вимагаються відключення, заземлення і установлення тимчасових огороджень у колах понад 1000 В;
- керівнику робіт відключати і включати вищезазначені пристрої, а також випробовувати засоби захисту і автоматики комутаційних апаратів з дозволу працівника, який видає дозвіл на підготовку робочого місця і на допуск.
- ремонт освітлювальної арматури і заміна ламп, розташованих поза камерою і комірками (у разі зняття напруги на дільниці освітлювальної мережі, на якій проводяться роботи), а також зовнішнього освітлення; ремонт апаратури телефонного зв’язку; догляд за щітками електродвигунів та їх заміна; догляд за кільцями та колекторами електричних машин, відновлювання написів на кожухах устаткування і огородження тощо;
- ремонт будівельної частини КЛ, ТП, ЗРУ; ремонт фундаментів і порталів, перекриттів кабельних каналів, шляхів, огорож тощо, будівель ЗРУ та будівель, розташованих на території ВРУ (можуть виконуватися не електротехнічними працівниками під наглядом оперативних або оперативно-виробничих працівників чи наглядача з групою ІІІ);
- ремонт магнітних пускачів, пускових кнопок, автоматичних вимикачів, рубильників, реостатів, контакторів та подібної до них пускової та комутаційної апаратури за умови встановлення її поза щитами і збірками;
- ремонт окремо розташованих магнітних станцій і блоків керування; заміна запобіжників; ремонт освітлювальної проводки; роботи, що виконуються в електроустановках з одностороннім живленням; ремонт одиничних електроприймачів (електродвигунів, електрокалориферів тощо).
Зазначені роботи повинні виконувати дві особи зі складу виробничих працівників, один з яких повинен мати групу ІІІ, інший – групу ІІ. В окремих випадках з відома працівника, що віддав розпорядження, допускається виконувати ці роботи одному виробничому працівнику з групою ІІІ.
6.16 Організація виконання робіт у порядку поточної експлуатації
6.16.1 В електроустановках у порядку поточної експлуатації дозволяється виконувати роботи:
Електротехнічним працівникам протягом робочого дня (зміни), які не потребують відключення і заземлення устаткування, крім робіт які виконуються під напругою.
До таких робіт належать:
- масові випробування ізоляційних матеріалів, деталей, засобів захисту тощо, які проводяться поза електроустановками понад 1000 В, із застосуванням стаціонарних випробувальних установок, а також роботи з перевірки приладів РЗА та вимірювальних приладів на стаціонарних стендах;
- ремонт і обслуговування пристроїв провідного, радіо і телефонного зв’язку, розміщених поза камерами РУ на висоті не більше 2,5 м;
Оперативним працівникам, оперативно- виробничим працівникам:
- благоустрій території ВРУ, скошування трави, розчищення від снігу доріг та проходів тощо;
- поновлення написів на кожухах обладнання і на огородженнях поза камерами РУ;
- спостереження за сушінням трансформаторів, генераторів та іншого обладнання;
- обслуговування маслоочищувальної та іншої допоміжної апаратури під час очищення та осушування масла;
- перевірка повітроочищувальних фільтрів та замінювання сорбентів у них;
- знімання показів електролічильників та інших вимірювальних приладів;
- огляд електроустановок електростанцій і підстанцій, які проводяться працівником згідно з його функціональними обов’язками.
6.16.2 Працівникам з групою I дозволяється знімання показів електролічильників у побутових споживачів.
6.16.3 Роботи, які виконуються в порядку поточної експлуатації, не вимагають будь-яких додаткових розпоряджень і цільових інструктажів.
6.16.4 На підприємствах установлюється порядок реєстрації робіт, які виконуються в порядку поточної експлуатації (повідомлення працівникам про місце роботи, її початок, закінчення тощо), а також визначається група з електробезпеки працівників, які виконують ці роботи.
6.17 Проведення робіт щодо запобігання аваріям (технологічним порушенням) та ліквідації їх наслідків
6.17.1 Невідкладні короткочасні роботи з усунення несправностей, що загрожують нормальній роботі електроустановок, каналів і пристроїв ЗДТК, пристроїв теплової автоматики, ТАВ, порушенням електропостачання споживачів або призвели до такого порушення і які не можуть бути затримані на час оформлення наряду, допускається виконувати за розпорядженням із записом в оперативний журнал:
- оперативним працівникам (в електроустановках напругою понад 1000 В - не менше ніж двом);
- виробничим працівникам під наглядом чергового, якщо оформлення наряду призводить до затримки ліквідації наслідків аварії;
- виробничим працівникам під наглядом працівника зі складу адміністративно-технічних працівників з групою V (в електроустановках напругою до 1000 В - з групою IV) у разі зайнятості оперативних працівників, а також у разі відсутності місцевих чергових.
Перед початком роботи необхідно виконати всі технічні заходи щодо підготовки робочого місця, крім його обгородження у ВРУ канатом або шнуром.
Підготовку робочого місця повинні виконувати працівники, які мають право оперативних перемикань.
6.17.2 Ліквідація пожеж та їх наслідків виконується відповідно до чинних нормативно-правових актів, а саме:
- при виникненні пожежі на енергетичному об'єкті особа, яка виявила загорання, зобов'язана негайно повідомити про це телефоном пожежну охорону, а також безпосереднього керівника або старшого оперативного працівника (диспетчера, чергового підстанції тощо) і приступити до гасіння пожежі наявними засобами пожежогасіння, дотримуючись при цьому правил пожежної безпеки. У свою чергу безпосередній керівник або старший оперативний працівник про виникнення пожежі повинен негайно повідомити пожежну охорону (при цьому необхідно назвати адресу об'єкта, вказати кількість поверхів будівлі, місце виникнення пожежі, наявність людей), а також керівництво енергетичного об'єкта. У разі потреби - викликати інші аварійно-рятувальні служби (медичну, газорятувальну тощо);
- до прибуття першого пожежного підрозділу керівником гасіння пожежі є старший зміни енергетичного об'єкта (начальник зміни станції, начальник зміни цеху, черговий диспетчер тощо) або керівник об'єкта;
- відключення, переключення приєднань у зоні пожежі, а також допуск підрозділу пожежної охорони до гасіння пожежі здійснює працівник, який має право на оперативні переключення в даній електроустановці;
- необхідна кількість заземлень, діелектричного взуття, діелектричних рукавиць і місця їх зберігання визначаються керівниками енергетичних об'єктів, виходячи з розрахунку подання вогнегасних засобів на електроустановки, які перебувають під напругою;
- особовому складу пожежних підрозділів категорично забороняється виконувати будь-які відключення та інші операції з електротехнічним обладнанням на електростанції і підстанції.
Заходити в розподільні пристрої та інші приміщення електричних пристроїв з метою гасіння пожежі особовий склад пожежних підрозділів має право тільки після отримання допуску та інструктажу персоналу, який обслуговує даний пристрій.
6.17.3 Участь оперативних працівників у ліквідації аварій, у тому числі пожеж та їхніх наслідків (безпосередньо, шляхом нагляду за працівниками під час робіт без наряду), дозволяється з відома старшого в зміні оперативного працівника.
VIIТЕХНІЧНІ ЗАХОДИ, ЩО ЗАБЕЗПЕЧУЮТЬ БЕЗПЕЧНІ УМОВИ ВИКОНАННЯ РОБІТ
7.1 Послідовність виконання технічних заходів під час підготовки робочого місця
7.1.1 Під час підготовки робочого місця для роботи, яка вимагає знімання напруги, слід виконати в зазначеній послідовності наступне:
- провести необхідні відключення і вжити заходів, що унеможливлюють помилкове або самочинне включення комутаційної апаратури;
- вивісити заборонні плакати на приводах ручного і на ключах дистанційного керування комутаційною апаратурою. У випадку необхідності струмоведучі частини, які залишились під напругою, слід огородити;
- приєднати до «землі» переносні заземлення;
- перевірити відсутність напруги на струмовідних частинах, які слід заземлити для захисту людей від ураження електричним струмом;
- встановити заземлення (включити заземлюючі ножі, приєднати до відключених струмовідних частин переносні заземлення) безпосередньо після перевірки відсутності напруги, вивісити плакати «Заземлено» на приводах відключаючих комутаційних апаратів;
- огородити, за необхідності, робочі місця або струмовідні частини, що залишилися під напругою, і вивісити на огородженнях плакати безпеки. Залежно від місцевих умов струмовідні частини огороджуються до чи після їх заземлення.
7.2. Відключення (знімання напруги)
7.2.1 У разі виконання робіт на струмовідних частинах, що потребують знімання напруги, слід відключити:
- струмовідні частини, на яких виконуватиметься робота;
- неогороджені струмовідні частини, які знаходяться під напругою і до яких можливе наближення людей, механізмів, вантажопідіймальних машин та пристосувань на відстань, меншу за зазначену в таблиці 5.1 цих Правил;
- під час виконання робіт на відключеній ПЛ, коли не виключена можливість наближення елементів цієї ПЛ на відстань меншу за зазначену в таблиці 5.1 цих Правил до струмовідних частин інших ПЛ, що знаходяться під напругою, останні слід відключити. ПЛС, які підвішені разом з ПЛ, що ремонтується, також необхідно відключити.
7.2.2 В електроустановках понад 1000 В з кожного боку, звідки комутаційним апаратом може бути подано напругу на робоче місце, повинен бути видимий розрив, створений від’єднанням або зніманням шин і проводів, відключенням роз’єднувачів, зніманням запобіжників, а також відключенням відокремлювачів та вимикачів навантаження за винятком тих, у яких автоматичне вмикання здійснюється пружинами, встановленими на самих апаратах.
Видимий розрив може бути відсутній в комплектних розподільчих установках, якщо це не передбачено їх заводською конструкцією, а комутаційні апарати мають надійні покажчики положення контактів.
Трансформатори напруги та силові трансформатори, пов’язані з виділеною для роботи ділянкою електроустановки, повинні бути відключені і схеми їх розібрані для унеможливлення зворотної трансформації.
7.2.3 Під час підготовки робочого місця після відключення роз’єднувачів та вимикачів необхідно візуально переконатися у тому, що вони перебувають у відключенному положенні, за винятком комплектних розподільчих установок, в яких це не передбачено їх заводською конструкцією, а комутаційні апарати мають надійні покажчики положення контактів. Необхідно також переконатися у відсутності шунтуючих перемичок.
7.2.4 В електроустановках понад 1000 В для запобігання помилковому або самочинному включенню комутаційних апаратів, якими може бути подано напругу до місця проведення робіт, слід вжити таких заходів:
- приводи роз’єднувачів, відокремлювачів, вимикачів навантаження з ручним керуванням - у відключеному положенні закрити на механічний замок (в електроустановках 6, 10 кВ з однополюсними роз’єднувачами допускається надівати на ножі спеціальні діелектричні ковпаки);
- у роз’єднувачів, керування якими здійснюється оперативною штангою, - стаціонарні огородження закрити на механічний замок;
- у приводів комутаційних апаратів, що мають дистанційне керування, відключити силові кола та кола керування, а в пневматичних приводів, крім того, на підвідному трубопроводі стисненого повітря – засувку закрити на механічний замок та випустити стиснене повітря; у цьому разі спускні клапани слід залишити у відкритому положенні;
- у вантажних та пружинних приводах вантаж або пружини, які включають комутаційний апарат, привести в неробочий стан і пристрої піднімання вантажу або накручування пружин заблокувати.
7.2.5 В електроустановках до 1000 В з усіх боків струмовідних частин, на яких проводитиметься робота, напруга має бути знята шляхом відключення комутаційних апаратів з ручним приводом, а за наявності в схемі запобіжників – шляхом зняття останніх. У разі відсутності в схемі запобіжників запобігання помилковому включенню комутаційних апаратів має бути забезпечене такими заходами, як замикання рукояток або дверцят шафи на механічний замок, закриття кнопок, встановлення між контактами комутаційного апарату ізолюючих накладок тощо. У разі зняття напруги комутаційним апаратом з дистанційним керуванням необхідно від’єднати провід, який живить соленоїд включення, якщо в схемі відсутні запобіжники.
Якщо дозволяє конструктивне виконання апаратів і характер роботи, то перелічені вище заходи можуть бути замінені розшиновкою або від’єднанням кінців кабелю, проводів від комутаційного апарата або від устаткування, на якому слід проводити роботу.
Розшиновку чи від’єднання кабелю під час підготовки робочого місця може виконувати виробничий працівник, який має групу ІІІ під наглядом оперативного або оперативно-виробничого працівника. З найближчих до робочого місця струмовідних частин, які знаходяться під напругою та доступних для дотику, необхідно зняти напругу або огородити ці частини.
7.2.6 Відключене положення комутаційних апаратів до 1000 В з не доступними для огляду контактами (автоматичні вимикачі, що не викочуються, пакетні вимикачі, рубильники в закритому виконанні тощо) визначається перевіркою відсутності напруги на їхніх затискачах чи на шинах, що відходять, проводах або затискачах устаткування, яке включається цими комутаційними апаратами.
7.3 Вивішування плакатів безпеки
7.3.1 На приводах роз’єднувачів, відокремлювачів і вимикачів напругою понад 1000 В, на ключах і кнопках дистанційного керування, на комутаційній апаратурі до 1000 В (автоматичні та інші вимикачі, рубильники), під час включення яких може бути подано напругу на робоче місце, слід вивісити плакати «Не включати! Працюють люди!».
У роз’єднувачів, які керуються оперативною штангою, плакати вивішуються на огорожах, а в однополюсних роз’єднувачів – на приводі кожного полюса. У КРУ плакати вивішуються на ключах дистанційного керування.
На засувках, що закривають доступ повітря у пневматичні приводи комутаційної апаратури вивішується плакат «Не відкривати! Працюють люди!».
На приєднаннях напругою до 1000 В, які не мають автоматичних та інших вимикачів або рубильників, плакати вивішуються біля знятих запобіжників, у разі встановлення яких може бути подано напругу на місце роботи.
Якщо комутаційний апарат на момент підготовки робочого місця був у включеному стані, то у цьому разі працівники, які готують робоче місце або оперативні працівники, які дають дозвіл на підготовку робочого місця, повинні перевірити відключене положення апарата і наявність відповідних плакатів на ньому
7.3.2 На приводах роз’єднувачів, якими відключена для виконання робіт ПЛ чи КЛ, незалежно від кількості бригад, що працюють, має бути вивішений один плакат «Не включати! Робота на лінії!». Цей плакат вивішується і знімається за вказівкою працівника, який дає дозвіл на підготовку робочих місць.
У разі одночасного виконання робіт на лінії і лінійному роз’єднувачі в тій електроустановці, до якої належить лінійний роз’єднувач, плакати «Не включати! Робота на лінії!» вивішуються на приводах тих найближчих за схемою роз’єднувачів, якими може бути подано напругу на лінійний роз’єднувач.
7.4 Перевірка відсутності напруги
7.4.1 Перевіряти відсутність напруги необхідно покажчиками відповідного класу напруги, справність яких перед застосуванням слід перевірити або за допомогою призначених для цієї мети спеціальних приладів, або наближенням до струмовідних частин, розташованих поблизу, що перебувають під напругою. Придатність покажчиків із самоконтролем перевіряється наявністю світлового чи світлового і звукового сигналу.
В електроустановках понад 1000 В слід користуватися покажчиком напруги, застосовуючи діелектричні рукавички.
Якщо покажчик напруги падав або був підданий механічним ударам, то користуватися ним без повторної перевірки забороняється. У комплектних розподільчих установках заводського виготовлення, які мають стаціонарні покажчики напруги, дозволяється використовувати ці покажчики для перевірки відсутності напруги.
На одноколових ПЛ 330 кВ і вище достатньою ознакою відсутності напруги є відсутність коронування.
7.4.2 В електроустановках електростанцій та підстанцій перевіряти відсутність напруги дозволяється одному працівнику зі складу оперативних або оперативно-виробничих працівників з групою ІV – в електроустановках понад 1000 В і з групою ІІІ – в електроустановках до 1000 В.
Перед встановленням переносних заземлень в електроустановках понад 1000 В перевірку відсутності напруги повинні виконувати два працівники, один з яких є контролючою особою.
На ПЛ перевірку відсутності напруги повинні проводити два працівники: на ПЛ понад 1000 В – з групами ІV та ІІІ; на ПЛ до 1000 В – з групою ІІІ.
7.4.3 Під час туману, дощу, снігопаду перевірку відсутності напруги у ВРУ, КРУ і КТП зовнішньої установки та ПЛ до 220 кВ включно слід виконувати спеціальними покажчиками напруги, які призначені для застосування за таких умов, а у випадку відсутності таких покажчиків напруги, перевіряти відсутність напруги слід вивірянням схеми в натурі.
В комплекних розподільчих установках, в яких за заводською конструкцією не можливо перевірити відсутність напруги, а комутаційні апарати мають надійні покажчики положення контактів, дозволяється включення заземлювальних роз'єднувачів без перевірки відсутності напруги. В КРУ з викотними візками, конструкція яких така, що перевірка відсутності напруги небезпечна або неможлива, дозволяється включення заземлювальних роз’єднувачів без перевірки відсутності напруги за умови обов’язкового застосування діелектричного взуття.
Перевірка відсутності напруги у ВРУ 330 кВ і вище та на двоколових ПЛ 330 кВ і вище здійснюється вивірянням схеми в натурі.
При вивірянні схеми в натурі відсутність напруги на вводах ПЛ та КЛ, що відходять, повинна бути підтверджена черговим або відповідальним за електрогосподарство, в оперативному управлінні якого перебуває лінія.
На ПЛ вивіряння схеми в натурі полягає в перевірці напрямку і зовнішніх ознак лінії, а також позначенням на опорах, які повинні відповідати диспетчерським назвам лінії.
7.4.4 На ПЛ 6, 10 і 20 кВ під час перевірки відсутності напруги, що виконується з дерев’яних або залізобетонних опор, а також з телескопічної вишки або з інших механізмів і пристосувань, ізольованих від «землі", покажчиком, діючим на принципі протікання ємнісного струму, слід забезпечити потрібну чутливість покажчика. Для цього його рабочу частину необхідно заземлити, якщо цього вимагає заводська інструкція.
7.4.5 На ПЛ у разі підвішування проводів на різних рівнях необхідно перевіряти відсутність напруги покажчиком та встановлювати заземлення пофазно, знизу вверх, починаючи з нижнього проводу. У разі горизонтального підвішування проводів перевірку слід починати з найближчого проводу.
7.4.6 В електроустановках до 1000 В із заземленою нейтраллю необхідно перевіряти відсутність напруги як між усіма фазами, так і між кожною фазою та заземленим корпусом обладнання або заземлювальним (зануленим) провідником. Допускається застосовувати попередньо перевірений вольтметр.
7.4.7 Пристрої, що сигналізують про відключений стан апаратів (включені вольтметри, сигналізатори тощо) є тільки допоміжними засобами, які підтверджують відсутність напруги, і на підставі їхніх показів не можна робити висновок про відсутність напруги.
Дата добавления: 2014-12-01; просмотров: 3160;