Приклади встановлення заземлень в схемах електроустановок

I. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ ТА ОСНОВНІ ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В ЕЛЕКТРОУСТАНОВКАХ

 

 

1.1 Правила охорони праці під час експлуатації електроустановок (далі - Правила) поширюються на працівників суб’єктів господарювання незалежно від їх відомчої належності і форми власності на засоби виробництва (далі підприємства), які організовують, виконують роботи з оперативного і технічного обслуговування, експлуатації, ремонту, будівництва, монтажу, налагоджування, випробування, вимірювання, проектування, технічного нагляду та контролю за станом електроустановок.

1.2 Особливі вимоги з охорони праці при експлуатації електроустановок споживачів повинні регламентуватись нормативно-правовими актами з охорони праці встановленими в галузі, які не повинні суперечити вимогам цих Правилам.

1.3 Основою охорони праці в електроустановках є їх спеціальне обслуговування кваліфікованими, навченими працівниками та створення безпечних умов праці при організації експлуатації обладнання.

1.4 Захист від ураження електричним струмом працюючих умовно поділяють на два види:

Захист від ураження електричним струмом при прямому дотику працюючого. Захист від прямого дотику не вимагається, якщо номінальна напруга не перевищує 25 В змінного струму або 60 В постійного струму і якщо електрообладнання експлуатується в сухих приміщеннях;

Захист від ураження електричним струмом при дотику працюючого до металевих неструмовідних частин електроустановки, що можуть бути під напругою в аварійному режимі (непрямий дотик).

До захисту від ураження електричним струмом при прямому дотику працюючих до струмовідних частин електроустановки відносять:

ізоляцію, застосування малих напруг, електричний поділ кіл електроустановки, застосування огорожі і оболонок, установка бар'єрів, розміщення струмовідних частин поза зоною досяжності, використання засобів захисту (автоматичне відключення живлення), додатковий захист за допомогою пристроїв захисного відключення (ПЗВ), вирівнювання потенціалів, захисне зрівнювання потенціалів, заземлення та занулення електроустановок, блокування.

Стан ізоляції характеризується електричною стійкістю, діелектричними втратами та електричним опором. Ізоляція попереджує протікання струмів через її масу внаслідок великого опору.

Для забезпечення надійної роботи ізоляції необхідно проводити профілактичні заходи, перш за все вилучити механічні пошкодження, хімічні дії, зволоження, наявність пилу та відходів промислових підприємств на ізоляції.

При роботі з переносним електроінструментом, внаслідок пошкодження ізоляції на його корпусі, виникає напруга, яка може бути небезпечна для людей. В таких випадках застосовують малі напруги, не більше 25 В. Малі напруги застосовують для живлення місцевого освітлення на станках, переносних лампах, електроінструменту. Такий електроінструмент при роботі в приміщеннях з підвищеною небезпекою можливо застосовувати не тільки без заземлення, але і без ізолюючих засобів захисту.

Джерелом малої напруги можуть бути понижувальні трансформатори, акумулятори, батареї гальванічних елементів тощо.

Електричний поділ кіл (захисний поділ) призначений для запобігання уражень електричним струмом при дотику до відкритих частин одного кола, у випадку виникнення короткого замикання в іншому колі.

Для роздільних кіл рекомендується використання окремих трас електропроводів. Якщо це неможливо, необхідно використовувати в загальній трасі електропроводів кабелі без металевої оболонки, ізоляційні провідники, прокладені в ізоляційних трубах, коробах, за умовами, що ці кабелі і провідники розраховані на найвищу напругу, що є присутня в мережі, і кожне коло захищене від короткого замикання.

Огорожі і оболонки призначені для запобігання будь якого дотику до струмовідних частин електроустановки.

Струмовідні частини повинні розташовуватись в оболонках або за огорожею, крім випадків, коли великі зазори необхідні для нормальної роботи електроустановки, відповідно до вимог живлення , або такі зазори виникають під час переміщення частин установки (роз'єднання, плавні вставки, патрони). В таких випадках повинні бути прийняті відповідні додаткові заходи для запобігання ненавмисного дотику до струмовідних частин і установка повинна обслуговуватись спеціально навченим персоналом.

Огорожа і оболонки повинні бути надійно закріплені і мати достатню міцність і довговічність.

Бар'єрипризначені для запобігання випадкового дотику до струмовідних частин.

Бар'єри повинні перешкоджати ненавмисному наближенню до струмовідних частин.

Розміщення струмовідних частин поза зоною досяжності призначене тільки для виключення ненавмисних торкань до струмовідних частин.

Частини електроустановки з різними потенціалами, що доступні одночасному дотику, повинні знаходитись в середині зони досяжності.

Автоматичне відключення живлення за допомогою ПЗВ призначене при пошкодженні ізоляції для запобігання появи напруги дотику на електричному обладнанні , тривалість впливу якої може становити небезпеку для людини.

Захисний пристрій служить для автоматичного відключення живлення кола електрообладнання і повинен забезпечувати захист від непрямого дотику при замиканні струмовідної напруги на відкриту провідну частину або захисний провідник кола електрообладнання таким чином, що час відключення живлення повинен забезпечувати електробезпеку людини при одночасному дотику до провідних частин в умовах перевищення значень напруги дотику.

Застосування ПЗВ не може бути єдиним засобом захисту і не виключає необхідність застосування одного з засобів захисту, наприклад, ізоляції струмовідних частин, застосування огорожі, оболонок, бар'єрів, розміщення струмовідних частин поза зоною досяжності.

Застосовують ПЗВ тоді, коли не можна забезпечити електробезпеку застосуванням заземлення або занулення.

Система вирівнювання потенціалів – захист, що передбачає зниження напруги дотику і напруги кроку шляхом укладання в землю або в провідну підлогу провідних частин, приєднаних до заземлювального пристрою, або шляхом застосування спеціального покриття землі (підлоги).

Закладання в землю металевих електродів і з‘єднання їх з відкритими провідними частинами електрообладнання або з заземлювачами суттєво знижує відносну різницю потенціалів між землею і відкритими провідними частинами, чим досягається зниження напруги дотику і напруги кроку.

Захисне зрівнювання потенціалів - це досягнення рівності потенціалів провідних частин шляхом електричного з‘єднання їх між собою.

Згадана система повинна охопити одночасно усі доступні дотикові відкриті частини, у тому числі металеві частини будівельних конструкцій будинків і споруд.

Захисне заземлення- примусове електричне з'єднання з землею або її еквіваленту металевих неструмовідних частин, які можуть бути під напругою, або заземлення точок системи електрообладнання з метою забезпечення електробезпеки.

Захисні функції заземлення основані на зменшенні напруги дотику. Що досягається шляхом зниження потенціалу на металевій конструкції електроустановки відносно поверхні землі або за рахунок малого опору заземлення (в установках напругою до 1000 В і більше).

Занулення - це навмисне з'єднання нейтральної провідної частини (нейтрального провідника в електроустановці до 1000В із заземленою нейтраллю трансформатора на підстанції (МЕК - 364).

«Занулення» використовується тільки в мережах напругою до 1000 В з глухозаземленою нейтраллю.

Блокування - це автоматичні пристрої, за допомогою яких попереджуються неправильні, небезпечні дії працюючих.

Робочими елементами блокування можуть бути механічні пристрої, стопори, фігурні металеві конструкції (механічне блокування), блок - контакти, що діють на розрив електричного кола (електричне блокування), а також електромагнітні блокування.

Захист від ураження електричним струмом при дотику працюючого до металевих неструмовідних частин електроустановки , що можуть бути під напругою в аварійному режимі (непрямий дотик).

Вимоги захисту в разі непрямого дотику поширюються на:

* Корпуси електричних машин, трансформаторів і автотрансформаторів , апаратів, приладів тощо;

* Приводи електричних апаратів;

* Каркаси розподільних щитів, щитів керування, щитків і шаф, а також на знімні частини електрообладнання напругою понад 50 В змінного струму або 120 В постійного струму;

* Вторинні обмотки трансформаторів струму і напруги, а також вторинні обмотки фільтрів приєднання високочастотних каналів;

* Металеві і залізобетонні конструкції розподільних установок, шинопроводи, муфти і оболонки, броня контрольних і силових кабелів, металеві рукави і труби електропроводки, кожухи, лотки, короби, а також інші металеві основи, на яких установлюють електрообладнання.

1.5. Роботодавець, залежно від місцевих умов може передбачати додаткові заходи охорони праці, які не суперечать цим Правилам і не послаблюють їхню дію. Ці заходи повинні бути внесені у відповідні інструкції з охорони праці, доведені до працівників наказами, розпорядженнями та проведенням інструктажів.

1.6. Електроустановки повинні бути укомплектовані безпечними в роботі випробуваними, готовими до використання індивідуальними та колективними засобами захисту, засобами пожежогасіння, а також засобами надання першої медичної допомоги відповідно до вимог діючих нормативних документів.

1.7. Роботодавець повинен постійно підтримувати електроустановки в належному технічному стані для створення умов їх безпечної експлуатації

1.8. Первинні засоби пожежогасіння, які застосовуються в електроустановках, повинні відповідати вимогам чинних нормативно-правових актів з пожежної безпеки України.

1.9. Машини, механізми, засоби індивідуального та колективного захисту, малої механізації, інструмент, що застосовуються в електроустановках, повинні бути надійні в роботі і випробувані відповідно до чинних нормативно-правових актів України.

1.10. Електрообладнання і засоби захисту, які підлягають обов’язковій сертифікації, повинні супроводжуватись сертифікатами відповідності або свідоцтвами про визнання іноземного сертифіката у відповідності з державною системою сертифікації УкрСЕПРО.

1.11. На підприємствах повинен здійснюватись контроль за виконанням вимог цих Правил. Функції контролю здійснюють працівники служби охорони праці або інші працівники, яким доручена ця робота.

1.12. Працівники, винні в порушенні вимог цих Правил, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

1.13. З введенням в дію цих Правил вважати такими, що втратили чинність на території України Правила безпечної експлуатації електроустановок (НПАОП 40.1-1.01-97), Правила безпечної експлуатації електроустановок споживачів (НПАОП 40.1-1.21-98).

II НОРМАТИВНІ ПОСИЛАННЯ

 

1. ГОСТ 9293 «Азот газообразний и жидкий. Технические условия, II сорт».

2. ГОСТ 8050 «Двуокись углерода газообразная и жидкая. Технические условия, сорт пищевой или технический».

3. ГОСТ 12.046 ССБТ « Цвета сигнальные и знаки безопасности».

4. ГОСТ 12.1.002 ССБТ «Электрические поля промышленной частоти. Допустимые уровни напряженности и требования к проведению контроля на рабочих местах».

5. Правила безпечної експлуатації тепломеханічного обладнання електростанцій та теплових мереж, затверджених Мінпраці та соціальної політики України від 15.11.01, №485 і зареєстрованих Мінюстом України 03.12.01.,№1002/6193 (НПАОП 40.1-1.02-01).

6. ГОСТ 12.4.107 ССБТ «Канаты страховочные. Общие технические условия».

7. Типовая инструкция по технике безопасности для персонала, обслуживающего кенотронные установки. Утверждена Минэнерго СССР 24.12.71г.

8. ГОСТ 12.1.006-84 ССБТ «Электрические поля радиочастот. Допустимые уровни на рабочих местах и требования к проведению контроля».

9. Правила технічної експлуатації електроустановок споживачів. Затверджені Мінпаливенерго України 25.07.06р, №258 та МІнюстом Укаїни 25.10.06р., №1143/13017.

10. ГОСТ 22782.7-81 «Электрооборудование взрывозащищенное с защитой вида «е». Технические требования и методика испытаний.

11. ГОСТ 142-96 (МЕК 529-89) «Оболочки, Степени защиты, обеспечиваемые оболочками (Код IP)».

12. ССБТ « Строительство. Электробезопасность. Общие требования».

13. Правила охорони електричних мереж. Затверджені Постановою К М України від 04.03.97р. , №209.

14. Правила улаштування електроустановок, ПУЕ – 2006 .

15. ГКД 34.20.507- 2003, Технічна експлуатація електричних станцій і мереж.

16. ГОСТ 12.1.019-79 ССБТ Электробезопасность. Общие требования и номенклатура видов защиты. Изменения: №1-01.86.

17. ГОСТ 12.1.030-81 ССБТ Электробезопасность. Защитное заземление, зануление. Изменения: №1-07-87.

18. ГОСТ 12.1.038-82 Электробезопасность. Предельно допустимые уровни напряжений прикосновения и токов. Изменения: №1-04.88.

19. ГОСТ 30331.-95 (МЕК 364-3-93), Электроустановки зданий. Основные характеристики.

20. ГОСТ 30331.3-95 (МЕК 364-4-41-92) Электроустановки зданий. Часть 4. Требования по обеспечению безопасности. Защита от поражения електрическим током.

21. ГОСТ 30331.5-95 (МЕК 364-4-43-80) Электроустановки зданий. Часть 4. Требования по обеспечению безопасности. Защита от сверхтока.

22. ГОСТ 30331.8-95 (МЕК 364-4-47-81) Электроустановки зданий. Часть 4. Требования по обеспечению безопасности. Общие требования по применению мер защиты для обеспечения безопасности. Требования по применению мер защиты от поражения электрическим током.

23. ДСТУ ГОСТ 30331.14:2004 (МЕК 364-7-705:1984) Електроустановки будівель. Частина 7. Вимоги до спеціальних електроустановок, Розділ 705 . Електроустановки сільськогосподарських та тваринницьких приміщень.

24. НПАОП 0.00-1.01-07 Правила будови та безпечної експлуатації вантажопідіймальних кранів.

25. НПАОП0.00-4.12-05 Типове положення про порядок проведення навчання і перевірки знань зпитань охорони праці.

26. НПАОП 0.00-1.36-03 Правила будови і безпечної експлуатації підйомників.

27. Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій, затверджений наказом МОЗ України 21.05.07 №246 та зареєстрований в МЮ України 23.07.07 № 846\ 14113.

28. НАПБ В.01.034-2005/111 Правила пожежної безпеки в компаніях, на підприємствах та в організаціях енергетичної галузі України.

29. НАПБ 0.00-1.30-01 Правила безпечної роботи з інструментом та пристроями.

30. ГКД 34.35.507-96 Оперативні перемикання в електроустановках. Правила виконання.

31. ГКД 34.45.502-96 Генератори електростанцій. Типова інструкція по експлуатації.

32. СОУ 40.1-21677681-07:2009 Трансформатори силові. Типова інструкція з експлуатації.

33. ГКД 34.47.402-96 Повітряні вимикачі серії ВВБ напругою 110-750 кВ. Методичні вказівки з налагодження.

 


III ТЕРМІНИ. СКОРОЧЕННЯ. ВИЗНАЧЕННЯ.

ТЕРМІНИ ТА СКОРОЧЕННЯ Визначення
АВР Автоматичне включення резерву
АГП Автоматичне гасіння поля
АПВ Автоматичне повторне включення
АСК Автоматизована система керування
БМО Будівельно-монтажна організація
Бригада (за нарядом або розпорядженням) Два і більше працівників, включно з керівником робіт або наглядачем
ВРУ - відкрита розподільна установка Розподільна установка, усе або основне обладнання якого розташоване на відкритому повітрі
Відгалуження лінійне   Частина лінії електропередавання, яка має два і більше прогони і приєднана одним кінцем до магістралі
Відгалуження до вводу в будівлю (споруду) Проводи від опори, на якій здійснено відгалуження, до конструкції вводу на будівлі (споруді)
Вторинне коло Сукупність затискачів і електричних проводів, що з’єднують прилади і пристрої керування, автоматики, вимірювань, захисту і сигналізації
Відповідальний за електрогосподарство Працівник із складу адміністративно-технічних працівників, на якого покладаються обов’язки з організації безпечного обслуговування електроустановок відповідно до чинних правил і нормативно-правових актів.
ВЧ-зв'язок Високочастотний зв’язок
Допуск Комплекс заходів, що здійснюються допускачем, після виконання яких бригада має право приступити до роботи за нарядом або розпорядженням
Допуск первинний Допуск до роботи за нарядом, який здійснюється вперше
Допуск повторний Допуск на робоче місце, де раніше вже проводилась робота за даним нарядом
Електроустановка Енергоустановка, що призначена для виробляння, перетворювання, передавання, розподіляння чи споживання електроенергії
Енергоустановка Пристрій, безпосередньо призначений для одержання, перетворення, транспортування і кінцевого використання первинних чи утилізації вторинних енергетичних ресурсів
Електроустановка без місцевих чергових працівників Електроустановки, ПЛ і КЛ, які обслуговують ОВБ або оперативно-виробничі працівники
Електроустановка діюча Електроустановка або її ділянка, які перебувають під робочою чи наведеною напругою, або на які напруга може бути подана включенням комутаційних апаратів, а також ПЛ, яка має перетинання з діючою ПЛ
Електроустановка до і понад 1000 В Електроустановка напругою до і понад 1000 В (діюче значення напруги)
Електрообладнання Сукупність електротехнічних пристроїв, об’єднаних спільними ознаками
Електроустановка з простою та наочною схемою РУ напругою понад 1000 В з одиночною секціонованою або не секціонованою системою шин, без обхідної системи шин, усі ПЛ та КЛ, усі електроустановки напругою до 1000 В
Електромагнітне поле (ЕМП) Вид матерії, що визначається в усіх точках двома векторними величинами, що називаються відповідно »електричне поле» та «магнітне поле», які чинять силовий вплив на заряджені частинки, що залежить від величини їх заряду та їх швидкості
Електричне поле (ЕП)   Прояв електромагнітного поля, що характеризується впливом на заряджену електричну частинку з силою, пропорційною заряду частинки та яка не залежить від її швидкості
ЕУ Електролізна установка
ЗРУ - Закрита розподільна установка   Електрична розподільна установка, обладнання якої розташоване в будівлі
Зона сильної дії наведеної напруги ПЛ (ділянка ПЛ) під наведеною напругою, на якій в разі заземлення в РУ і на місці робіт значення наведеної напруги перевищує 42 В при найбільшому робочому навантаженні ПЛ, що впливає
Зона слабкої дії наведеної напруги ПЛ (ділянка ПЛ) під наведеною напругою, на якій в разі заземлення в РУ і на місці робіт значення наведеної напруги не перевищує 42 В при найбільшому робочому навантаженні ПЛ, що впливає
Зона впливу електричного поля Простір, у якому напруженість електричного поля перевищує 5 кВ/м.
Зона екранування Простір поблизу будівель і споруд, що перебувають в електричному полі, а також заземлених металоконструкцій, фундаментів під обладнанням силових трансформаторів і великогабаритних об’єктів, у якому напруженість електричного поля не перевищує 5 кВ/м
Заземлювач   Провідна частина (провідник) або сукупність з’єднаних між собою провідних частин (провідників), які перебувають в електричному контакті із землею безпосередньо або через проміжне провідне середовище, наприклад, бетон.
Заземлювальний провідник   Провідник, що з’єднує заземлювач з визначеною точкою системи або електроустановки чи обладнання
Заземлення базове Заземлення ПЛ на контур заземлення опори або груповий заземлювач з метою зниження наведеної напруги до безпечного значення
Заземлювальний пристрій   Сукупність електрично з’єднаних між собою заземлювача і заземлювальних провідників, включаючи елементи їх з’єднання
Заземлення   Виконання електричного з’єднання між визначеною точкою системи, установки або обладнання з локальною землею
Заземлення захисне   Примусове електричне з’єднання з землею або її еквіваленту металевих неструмовідних, які можуть бути під напругою, або заземлення точок системи електрообладнання з метою забезпечення електробезпеки
Захисний заземлювальний провідник   Заземлювальний провідник, призначений для захисного заземлення
Кабельна лінія електропередавання (КЛ) Лінія електропередавання, складена з одного чи декількох кабелів, прокладених безпосередньо в землі, кабельних каналах, трубах, на кабельних конструкціях
КЛЗ Кабельна лінія зв’язку
Комплектна розподільна установка КРУ (КРУЗ)   Електричний розподільний пристрій, який складається з повністю або частково закритих шаф або блоків з вбудованими в них апаратами, пристроями керування, контролю, захисту, автоматики і сигналізації, що постачаються в зібраному або повністю підготовленому для збирання вигляді. Виготовляються внутрішнього (КРУ) або зовнішнього (КРУЗ) встановлення
Комплектна трансформаторна підстанція (КТП)   Підстанція, складена із шаф чи блоків з вмонтованими в них трансформатором та іншим обладнанням розподільної установки, яку постачають складеною чи підготовленою до складання
Керівники і спеціалісти   Керівники підприємств, установ і організацій, їх заступники, начальники цехів, відділів, служб, районів, дільниць, лабораторій та їх заступники, майстри, інженери, інші посадові особи, які організовують виробничі прцеси
Комутаційний апарат   Електричний апарат, призначений для комутації електричного струму в одному чи кількох електричних колах
Лінія електропередавання (ЛЕП) Елемент електропостачальної системи, призначений для пересилання та розподіляння електричної енергії напругою понад 1000 В без зміни її параметрів
Машини вантажо-підіймальні   Підіймальний механізм (пристрій) циклічної дії, призначений для переміщення в просторі вантажу та (або) працівників. Однорейкові візки, талі, лебідки, кранові підйомники)
Механізм   Екскаватори, трактори, автонавантажувачі, бурильно-кранові машини, висувні драбини з механічним приводом тощо
Механічний замок Замок, що замикається ключем або знімною ручкою
Напруга дотику Напруга, яка прикладається до тіла людини або тварини у разі одночасного дотику до двох струмовідних частин
Напруга кроку Напруга між двома точками поверхні землі(поверхні), розташованих на відстані 1 м одна від одної, що відповідає кроку людини
Напруга дотику -25 В змінного струму або 60 В постійного струму Рівень напруги, коли не потрібно організовувати захист від прямого дотику до струмомідних частин працюючого в сухих приміщеннях
Наряд-допуск (наряд) Складене на спеціальному бланку завдання на безпечне проведення роботи, що визначає її зміст, місце, час початку і закінчення, необхідні заходи безпеки, склад бригади і осіб, відповідальних за безпечне виконання роботи
Нарядно-допускна система Комплекс заходів, що забезпечує безпечне проведення робіт в електроустановках. Складається з організаційних і технічних заходів
Неструмовідна частина Частина електроустановки, яка нормально не перебуває під напругою, але може опинитись під напругою в аварійних режимах роботи (наприклад, корпус електричної машини)
НПП Не обслуговуваний підсилювальний пункт
ОПП Обслуговуваний підсилювальний пункт
Оперативно-виїзна бригада (ОВБ) Виїзна бригада оперативних чергових працівників, які навчені і допущені до виконання оперативних перемикань та окремих видів ремонтних робіт, передбачених виробничими інструкціями
Оперативне обслуговування електроустановок Комплекс робіт з: - ведення необхідного режиму роботи електроустановок; - проведення перемикань, оглядів обладнання; - підготовки до проведення ремонту (підготовки робочого місця, допуску); - технічного обслуговування обладнання, що передбачене інструкціями підприємства
Охоронна зона повітряних ліній електропередавання та повітряних ліній зв’язку   1. Зона вздовж ПЛ, що є земельною ділянкою і повітряним простором, обмеженими вертикальними уявними площинами, які розташовані з обох боків лінії від крайніх проводів за невідхиленого їхнього положення на відстані, м: ПЛ напругою до 1000 В та ПЛЗ – 2; ПЛ напругою 1 – 20 кВ – 10; ПЛ напругою 35 кВ – 15; ПЛ напругою 110 кВ – 20; ПЛ напругою 154, 220 кВ – 25; ПЛ напругою 330 – 500 кВ змінного струму та 800 кВ постійного струму – 30; ПЛ напругою 750 кВ – 40. 2. Зона вздовж переходів ПЛ. через водойми (річки, канали, озера тощо), що є повітряним простором над водною поверхнею водойм, обмеженими вертикальними уявними площинами, які розташовані з обох боків лінії від крайніх проводів за не відхиленого їхнього положення для судноплавних водойм на відстані 100 м, для несудноплавних - на відстані, передбаченій для встановлення охоронних зон уздовж ПЛ, що проходять по суші
Охоронна зона КЛ та КЛЗ 1. Ділянка землі вздовж підземних КЛ (КЛЗ), обмежена уявними вертикальними площинами, розташованими з обох боків лінії від крайніх кабелів на відстані 1 м для КЛ та 2 м для КЛЗ. 2. Частина водного простору від водної поверхні до дна вздовж підводних КЛ (КЛЗ), обмеженого уявними вертикальними площинами, розташованими з обох боків лінії від крайніх кабелів на відстані 100 м.
Пристрій захисного відключення (ПЗВ) Додатковий пристій захисного відключення, який реагує на диференційний струм при прямому чи непрямому дотику людини ( тварини ) до струмовідних частин електроустановки
ПЛЗ Повітряна лінія зв’язку
Повітряна лінія електропередавання (ПЛ)   Споруда для передавання електричної енергії проводами під напругою до і вище 1000 В, розташованими просто неба і прикріпленими за допомогою ізолювальних конструкцій та арматури до опор або кронштейнів і стояків на інженерних спорудах (мостах, шляхопроводах тощо) За початок і кінець ПЛ приймають місце виходу проводу в бік ПЛ з апаратного, натяжного затискача або іншого пристрою кріплення проводу на вихідних (вхідних) конструктивних елементах підстанцій і відгалужувальних опорах та лінійних порталах РУ. При цьому натяжні ізолюючі підвіски, що встановлені на лінійних порталах з боку ПЛ, а також усі затискачі, закріплені на проводах ПЛ, належать до ПЛ. Не належать до ПЛ лінійні портали з натяжними ізолюючими підвісками з боку підстанції, петлі на цих порталах, спуски з проводів ПЛ до різноманітного обладнання (комутаційних апаратів, розрядників, конденсаторів зв’язку та ін.), а також високочастотні загороджувачі
Підстанція (ПС)   Електроустановка призначена для приймання, перетворювання та розподілення електричної енергії, що складається з трансформаторів чи інших перетворювачів електричної енергії, розподільних установок, установок управління та допоміжних споруд
Повітряна лінія під наведеною напругою ПЛ усіх класів напруг і ПЛЗ, що проходить по всій довжині або на окремих ділянках загальною довжиною не менше 2 км на відстані від осі іншої ПЛ напругою 110 кВ і вище змінного струму за напруги 110 кВ – 100 м 154, 220 кВ – 150 м 330, 400, 500 кВ – 200 м 750 кВ – 250 м
Підготовка робочого місця Виконання до початку робіт технічних заходів для попередження дії на працюючих небезпечних та шкідливих виробничих факторів на робочому місці.
«Повинно», «Необхідно», «Слід» Означають обов’язковість виконання вимог цих Правил
ПВР Проект виконання робіт
Працівники оперативні (чергові) Спеціально навчені працівники, які перебувають на чергуванні в зміні і допущені до оперативного управління та (або) оперативних перемикань
Працівники виробничі Працівники, навчені і допущені до ремонту, монтажу, налагоджування обладнання, транспортних засобів, будівель та споруд, вторинних кіл та пристроїв ЗДТК в електроустановках
Працівники оперативно-виробничі Виробничі працівники, спеціально навчені і підготовлені для оперативного обслуговування в затвердженому обсязі закріплених за ними електроустановок
Працівник з групою електробезпеки Працівник, який має групу з електробезпеки І – V повинен пройти відповідний інструктаж, навчання, мати відповідний термін роботи в електроустановках в попередній групі та перевірку знань цих Правил
Працівники електротехнічні Працівники, посада або професія яких пов’язана з обслуговуванням електроустановок.
Працівники електротехнологічні Працівники, посада або професія яких пов’язана з обслуговуванням технологічних процесів, що базуються на використанні електричної енергії, або із застосуванням електричного інструменту, переносних електричних машин, електрозварювального устаткування тощо під час виконання робіт, але не пов’язана з ремонтом і технічним обслуговуванням електроустаткування
Приєднання Електричне коло (обладнання та шини) одного призначення, найменування і напруги, приєднане до шин РУ, генератора, щита, збірки, розміщене в межах електростанції, підстанції тощо. Електричні кола різної напруги одного силового трансформатора (незалежно від кількості обмоток), одного двошвидкісного електродвигуна вважаються одним приєднанням. У схемах багатокутників, у полуторних та інших схемах до приєднання лінії, трансформатора належать всі комутаційні апарати та шини, за допомогою яких цю лінію або трансформатор приєднано до РУ
Провідна частина Будь-яка частина, яка має властивість проводити електричний струм
Пробне включення Короткочасне подавання напруги на електроустановку до повного закінчення робіт для проведення налагоджувальних робіт (балансування, перевірка технічних характеристик тощо)
ПУЕ Правила улаштування електроустановок
РЗАіТ Релейний захист, автоматика і телемеханіка
Роботи з підвищеною небезпекою   Роботи в умовах впливу шкідливих або небезпечних виробничих чинників, або такі, де є потреба в професійному доборі, чи пов’язані з обслуговуванням, управлінням, застосуванням технічних засобів праці або технологічних процесів, що характеризуються підвищеним ступенем ризику виникнення аварій, пожеж, загрози життю, заподіяння шкоди здоров’ю, майну, довкіллю
Розподільна установка (РУ) Електроустановка, призначена для приймання та розподілу електричної енергії однієї напруги апаратами, пристроями керування та захисту
Роботи верхолазні Роботи з монтажних пристосувань або безпосередньо з елементів конструкцій, обладнання, машин і механізмів, які виконуються на висоті 5 м і вище від поверхні ґрунту, перекриття або робочого настилу. При цьому основним засобом запобігання падінню працівника з висоти є запобіжний пояс
Робота під напругою Робота, що виконується з дотиком до струмовідних частин, що перебувають під робочою напругою або на відстанях до цих струмовідних частин, менших від допустимих
Роботи ремонтні (ремонт) Комплекс робіт з відновлення справності і роботоздатності обладнання і пристроїв. До ремонтних робіт, крім відновлювальних, належать різні види випробувань, налагоджувальні роботи й окремі види технічного обслуговування, що входять до складу регламентних робіт
Роботи, що виконуються в порядку поточної експлуатації Виконання працівниками робіт на закріпленій за ними дільниці протягом робочого часу, яке не потребує оформлення наряду або розпорядження
Розпорядження Завдання на безпечне виконання роботи, що реєструється в журналі, визначає її зміст, місце, час, заходи безпеки (якщо вони потрібні) й осіб, яким доручено її виконання
Розподільний пункт (РП) Електричний розподільний пристрій, призначений для приймання і розподіляння електроенергії однієї напруги без перетворення і трансформації, який не входить до складу підстанції
Спеціальні роботи   Окремі види робіт з підвищеною небезпекою, які виконують працівники одночасно з виконанням робіт за своєю професією
Струмовідна частина Частина електроустановки, яка нормально перебуває під напругою
Секціонована система (збірних) шин Система збірних шин, що складається з декількох секцій
Секція системи збірних шин Рівноцінна частина системи збірних шин, що відокремлена від іншої її частини комутаційними апаратами
Самоутримний ізольований провід (СІП)   Скручені в джгут ізольовані жили, що не вимагають спеціального підтрімуючого троса. Механічне навантаження може сприйматися підтримуючою стальною жилою або всіма провідниками джгута. Ізоляція жил СІП повинна виготовлятись з матеріалу, стійкого до впливу зовнішнього середовища та відповідати вимогам до непоширення горіння
Система (збірних) шин (СШ) Комплект елементів, що з’єднують між собою всі приєднання електричної розподільної установки
ТАВ Пристрої теплової автоматики, теплотехнічних вимірювань і захистів, засоби дистанційного керування, сигналізації і технічні засоби автоматизованих систем керування
Технічне обслуговування (ТО) Комплекс робіт з підтримки робото здатності обладнання в період його використання. До ТО належать: випробовування обладнання і пристроїв, підтяжка контактних з’єднань, доливання оливи, вимірювання ізоляційних характеристик тощо. Частину робіт з ТО відповідно до посадових інструкцій виконують чергові працівники
ТУ Технічні умови
Тупикова підстанція Підстанція, яка живиться від однієї лінії, що є відгалуженням від магістральної лінії
Тягова підстанція Електрична підстанція, що призначена переважно для живлення електричних транспортних засобів через контактну мережу
Трансформаторна підстанція (ТП) Електрична підстанція, що призначена для трансформації електричної енергії
ТУ Технічні умови
І Включено
О Відключено

 

 

 

IV ВИМОГИ ДО ПРАЦІВНИКІВ

4.1 Працівники, які обслуговують електроустановки, повинні мати відповідну професійну підготовку.

Первинна професійна підготовка працівників, які раніше не мали робітничої професії, проводиться у спеціалізованих навчальних закладах або може проводитись на підприємствах з дотриманням вимог чинних нормативно-правових актів щодо навчання кадрів на виробництві.

4.2 Посадові особи та працівники повинні проходити навчання і перевірку знань з питань охорони праці відповідно до вимог Положення про навчання і перевірку знань з питань охорони праці, яке розробляється підприємством з урахуванням його специфіки і затверджується наказом по підприємству.

Це Положення розробляється на підставі вимог чинних нормативно-правових актів щодо порядку проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці, технічної експлуатації та пожежної безпеки, з урахуванням специфіки виробництва.

Працівники, на яких розповсюджуються ці Правила, повинні мати відповідну групу з електробезпеки (далі - група) згідно з додатком 1 до цих Правил.

Вимоги щодо групи з електробезпеки електротехнологічних працівників певних професій визначаються залежно від рівня напруги електрообладнання та умов виконання робіт. Перелік професій електротехнологічних працівників із зазначенням груп з електробезпеки розробляється особою, відповідальною за електрогосподарство і затверджується керівником підприємства.Працівникам, які успішно пройшли навчання і перевірку знань на 2 групу видається посвідчення (додаток 3. до цих Правил), яке вони повинні мати при собі під час виконання робіт. Для одержання групи I, незалежно від посади і фаху, працівникам достатньо пройти первинний інструктаж з оформленням в журналі реєстрації інструктажів.

4.3 Медичні оглядипрацівників проводятьсявідповідно до порядку, що встановлюється Міністерством охорони здоров’я України.

4.4 Працівники перед допуском до самостійної роботи повинні бути навчені прийомам звільнення постраждалих від дії електричного струму та надання першої допомоги в разі нещасних випадків.

4.5 Працівники, які допускаються до виконання спеціальних робіт, повинні додатково пройти спеціальне навчання і перевірку знань із записом у посвідченні на право виконання таких робіт.

До спеціальних робіт в електроустановках належать:

· верхолазні роботи;

· роботи під робочою напругою на струмовідних частинах (обмивання і чищення ізоляторів, ремонт проводів, контроль вимірювальною штангою ізоляторів і з’єднувальних зажимів, змащування тросів тощо);

· випробування обладнання підвищеною напругою (за винятком робіт з мегомметром);

· роботи під наведеною напругою;

· роботи з обслуговування ПЛ з ізолюючим покриттям;

· вогневі роботи;

· роботи в приміщенні акумуляторної батареї;

· роботи з обслуговування стаціонарних компресорних установок та посудин, що працюють під тиском.

Перелік спеціальних робіт може бути доповнений роботодавцем з урахуванням місцевих умов.

4.6. Роботодавець повинен:

-проводити необхідні форми навчання з персоналом;

- забезпечити за свої кошти проведення обов’язкових медичних оглядівпрацівників певних категорій;

- призначити відповідальну особу заелектрогосподарство та особу, яка заміщує його у випадку відсутності, із складу керівників і спеціалістів, які мають групу V – для обслуговування електроустановок понад 1000 В і групу IV – для обслуговування електроустановок до 1000 В;

- затвердити положення про енергетичну службу підприємства, посадові інструкції, інструкції з охорони праці та пожежної безпеки;

- забезпечити достатню кількість працівників необхідного рівня кваліфікації для безпечної експлуатації електроустановок та електрогосподарства;

- забезпечити своєчасне проведення оглядів, ремонтів, випробувань і технічних оглядів стану безпеки електроустановок згідно з чинним законодавством;

- забезпечити електротехнічних та електротехнологічних працівників колективними та індивідуальними засобами захисту;

- забезпечити проведення випробувань, обліку та застосування електрозахисних засобів.

Роботодавці у яких електрогосподарство складається тільки з РП, освітлювальної установки та приладів побутового призначення напругою 220 В, особу відповідальну за електрогосподарство не призначають. У даному випадку відповідальність за технічний стан і безпечну експлуатацію електроустановки несе роботодавець.

На підприємствах електроенергетики, підключених до об’єднаної енергетичної системи України, відповідальний за електрогосподарство не призначається. порядок обслуговування внутрішніх електричних мереж, у т.ч. адміністративних, виробничих та інших будівель і споруд визначається керівництвом підприємства.

4.7. Особи, що призначаються відповідальними за електрогосподарство повинні мати спеціальну електротехнічну освіту. Особи, які мають іншу вищу технічну освіту, можуть призначатись відповідальними за електрогосподарство в електроустановках до 1000 В за умови, що вони пройшли післядипломне підвищення кваліфікації за електротехнічною спеціальністю.

Особи, що призначаються до інспектування електроустановок підприємств споживачів електроенергії повинні мати вищу інженерно-технічну освіту, пройти післядипломне підвищення кваліфікації (спеціалізацію) .

4.8. Перевірка знань електротехнічного та електротехнологічного персоналу на відповідну кваліфікаційну групу після закінчення навчання здійснюється в межах вимог до займаної посади або робочого місця, в такому порядку:

- працівники підприємств електроенергетики (електричних станцій, електричних мереж) підключених до об’єднаної енергетичної системи України згідно з діючими нормативними документами Міністерства палива та енергетики України.

- особи відповідальні за електрогосподарство, особи, що їх заміщають та особи, які здійснюють інспектування електроустановок в комісіі підприємства. До складу комісії входять державний інспектор в енергетиці Державного комітету з промислової безпеки, охорони праці та гірничого нагляду (Держгірпромнагляду), інспектор Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

- інший електротехнічний та електротехнологічний персонал проходить перевірку знань в комісії, яка створена наказом підприємства. Очолює комісію відповідальний за електрогосподарство підприємства або особа, яка його заміщає. До складу комісії входять особа, яка інспектує електрогосподарство підприємства та представник відповідної профспілки (уповноважений найманих працівників з охорони праці інші..)

- електротехнічний та електротехнологічний персонал малих, приватних підприємств, установ, організацій, де немає можливості створити комісію по перевірці знань з електробезпеки, проходить перевірку знань у комісії навчального закладу після навчання у ньому, склад комісії узгоджується з Держгірпромнаглядом

- періодичність перевірки знань проводиться в наступні терміни;

- для працівників які безпосередньо організовують та проводять роботи оперативного обслуговування в діючих електроустановок чи виконують у них налагоджувальні, електромонтажні, ремонтні, профілактичні випробування або експлуатують електроустановки у вибухонебезпечних пожежонебезпечних зонах, один раз на рік.

-- для адміністративно-технічних працівників, які не належать до попередньоі групи - один раз на три роки.

- Результати проведення перевірки знань фіксуються у протоколі (при проведенні перевірки знань у навчальному закладі) чи журналі протоколів (при проведенні перевірки знань на підприємстві). Форми цих документів наведені у додатку 2. до цих Правил.

Працівникам, які успішно пройшли навчання і перевірку знань, видається посвідчення (додаток 3. до цих Правил), яке вони повинні мати при собі під час виконання робіт.

4.9. Кожний працівник, якщо він не може вжити заходів щодо усунення порушень цих Правил, зобов’язаний негайно повідомити безпосереднього керівника про всі помічені порушення, а також про небезпечні для людей несправності електроустановок, машин, механізмів, пристроїв, інструменту, засобів захисту.

Забороняється допускати до роботи працівників з ознаками алкогольного чи наркотичного сп’яніння, виконувати завдання і розпорядження, що суперечать вимогам цих Правил.

V ОПЕРАТИВНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ, ОГЛЯДИ ТА ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ РОБІТ








Дата добавления: 2014-12-01; просмотров: 3096;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.065 сек.