Оперативне обслуговування

5.1.1 Оперативне обслуговування електроустановок повинне здійснюватися оперативними чи оперативно-виробничими працівниками, за якими закріплена ця електроустановка, або оперативно - виїзними бригадами, за якими закріплена група електроустановок.

Вид оперативного обслуговування, кількість оперативних працівників у зміну чи на електроустановці визначається керівництвом підприємства.

5.1.2 До оперативного обслуговування електроустановок допускаються працівники, які знають їх схеми, компоновку, інструкції з експлуатації, безпечного виконання робіт, особливості конструкції та роботи обладнання і пройшли відповідне навчання та перевірку знань з цих питань.

5.1.3 Оперативні перемикання повинні виконувати оперативні або оперативно-виробничі працівники, яким надано право проведення таких перемикань, з дозволу або/чи за розпорядженням працівника вищого рівня оперативного управління.

5.1.4 В електроустановках понад 1000 В працівники зі складу оперативних або оперативно-виробничих працівників, які одноособово обслуговують електроустановки, а також старші в зміні повинні мати групу IV, решта - групу III.

В електроустановках до 1000 В працівники зі складу оперативних або оперативно-виробничих працівників, які обслуговують електроустановки, включно з працівниками, які одноособово обслуговують електроустановки, повинні мати групу ІІІ.

5.1.5 В електроустановках не дозволяється наближення людей, пристосувань, механізмів і вантажопідіймальних машин до неогороджених струмовідних частин, що перебувають під напругою, на відстані, менші за вказані в таблиці 5.1.

Таблиця 5.1.

Допустима відстань до струмовідних частин, що перебувають під напругою

Напруга, кВ Відстань від людини у будь-якому можливому її положенні та інструментів і пристосувань, що використовується нею, м Відстань від механізмів та вантажопідіймальних машин у робочому та транспортному положеннях, від стропів, вантажо-захватних пристосувань та вантажів, м
До 1: На ПЛ   0,6   1,0
у решті електроустановок Не нормується (без дотику) 1,0
6, 10, 20, 35 0,6 1,0
1,0 1,5
1,5 2,0
2,0 2,5
2,5 3,5
400, 500 3,5 4,5
5.0 6,0
800 постійного струму 3,5 4,5

Примітка. В тексті цих Правил електроустановки напругою 3 кВ прирівнюються до електроустановок 6 кВ, 60 кВ - до 110 кВ

В електроустановках до 1000 В під час огляду дозволяється відчиняти двері щитів, збірок, пультів керування та інших пристроїв.

Забороняється під час огляду виконувати будь-яку роботу.

 

5.1.6 Працівників, які не обслуговують дані електроустановки, допускають до цих установок у супроводі оперативних працівників з дозволу працівника вищого рівня оперативного управління. В електроустановки без оперативного персоналу такі працівники допускаються в супроводі працівників, які мають право одноосібного огляду цих установок з дозволу особи, відповідальної за електрогосподарство (відповідальної за електроустановку).

Працівник, який супроводжує, повинен забезпечити створення безпечних умов для людей та попереджати їх про наближення до струмовідних частин.

5.1.7 Виключати та включати роз’єднувачі, відокремлювачі, вимикачі, заземлюючі ножі напругою понад 1000 В з ручним приводом необхідно в діелектричних рукавичках.

5.1.8 Знімати та встановлювати запобіжники необхідно при знятій напрузі.

Під напругою, але без навантаження, допускається знімати та встановлювати запобіжники на приєднаннях, у схемі яких відсутні комутаційні апарати, що дають змогу зняти напругу.

Під напругою та під навантаженням дозволяється замінювати запобіжники у вторинних колах, мережах освітлення та запобіжники трансформаторів напруги.

5.1.9 Під час знімання та встановлення під напругою запобіжників необхідно користуватись:

- в електроустановках понад 1000 В - ізолюючими кліщами (штангою) із застосуванням діелектричних рукавичок та захисних окулярів (масок);

- в електроустановках до 1000 В - ізолюючими кліщами або діелектричними рукавичками. Роботу слід виконувати із застосуванням захисних окулярів (масок).

5.1.10 У разі розташування запобіжників приєднання вертикально один над одним (вертикальне розташування фаз) на щитах і збірках до 1000 В та в разі відсутності комутаційних апаратів дозволяється встановлювати та знімати запобіжники під навантаженням. У такому разі необхідно використовувати замість засобів захисту очей засоби захисту обличчя (захисні маски).

5.1.11 Огляд електроустановок, електротехнічних частин технологічного обладнання може виконуватись одноосібно:

- працівником зі складу керівників і спеціалістів підприємства з групою V в електроустановках понад 1000 В і з групою IV в електроустановках до 1000 В;

- оперативним або оперативно-виробничим працівником, що обслуговує цю електроустановку.

Дозвіл на проведення огляду видається особою, в управлінні якої перебуває електроустановка (відповідальний за електрогосподарство, персонал вищого рівня оперативного управління в управлінні якого знаходиться дана електроустановка).

5.1.12 Під час огляду електроустановок понад 1000 В не дозволяється наближатись до струмовідних частин на відстань, меншу за зазначену в таблиці 5.1 цих Правил та відчиняти двері приміщень, комірок, не обладнаних огородженнями або бар’єрами, якщо відстань між дверима і струмовідними частинами менша за зазначену в таблиці 5.1 цих Правил. Перелік таких приміщень і комірок затверджується наказом по підприємству, з яким повинні бути ознайомлені під розпис працівники, які обслуговують ці електроустановки, та знаходитися на робочому місці відповідного оперативного та оперативно-виробничого персоналу. На мнемонічних (оперативних) схемах такі електроустановки (комірки, приміщення) повинні мати спеціальні позначення.

В електроустановках понад 1000 В, у яких вхід до приміщень, комірок обладнано огородженнями або бар’єрами, під час огляду не дозволяється відчиняти двері огороджень і проникати за огородження або бар’єри.

В електроустановках до 1000 В під час огляду дозволяється відчиняти двері щитів, збірок, пультів керування та інших пристроїв.

Не дозволяється поєднувати огляд з виконанням будь-якої іншої роботи.

Працівникам інших підприємств на правах відряджених, дозволяється одноосібно записувати покази електролічильників та інших вимірювальних приладів, установлених на щитах керування і в РУ. Відряджені працівники повинні мати групу з електробезпеки:

- в електроустановках з місцевими оперативними (оперативно-виробничими) працівниками – групу ІІ;

- без місцевих оперативних (оперативно-виробничих) працівників – групу ІІІ.

Огляд електроустановок не електротехнічними працівниками та екскурсії за наявності дозволу керівництва підприємства можуть виконуватись у супроводі іпід контролем працівника з групою IV, який має право одноосібного огляду, або оперативного персоналу з дозволу працівника вищого рівня оперативного управління, в управлінні якого знаходиться дана електроустановка.

5.1.13 В електроустановках 3 - 35 кВ не дозволяється наближатися до виявленого місця замикання на землю на відстань менше 4 м в ЗРУ та менше 8 м в ВРУ та на ПЛ. Наближатися до місця замикання на землю в цих електроустановках допускається тільки для знімання напруги та звільнення людей, які потрапили під напругу. У цьому разі слід користуватись відповідними електрозахисними засобами.

У разі нещасних випадків для звільнення потерпілого від дії електричного струму слід негайно зняти напругу з електроустановки без попереднього дозволу.

5.1.14 Двері приміщень електроустановок, камер, щитів та збірок повинні бути закриті на механічний замок, крім тих, в яких проводяться роботи.

5.1.15 Ключі від електроустановок всіх класів напруги повинні перебувати на зберіганні та обліку у оперативних працівників. В електроустановках без місцевих оперативних працівників ключі можуть перебувати на обліку у адміністративно-технічних працівників, за якими закріплена ця електроустановка.

Ключі повинні бути пронумеровані. Один комплект ключів повинен бути запасним. Запасний комплект ключів повинен бути у оперативних або адміністративно-технічних працівників, за якими закріплена ця електроустановка.

Ключі видаються під розписку:

- працівникам, які мають право на одноособовий огляд;

- працівникам, які готують робоче місце, працівнику, який допускає (далі – допускачу), керівнику робіт, працівнику, який наглядає за безпечним виконанням робіт (далі – наглядачу).

5.1.16 Ключі слід повертати кожного дня після завершення огляду або роботи.

Під час виконання робіт в електроустановках без місцевих оперативних працівників ключі слід повертати не пізніше наступного робочого дня після огляду або повного закінчення роботи.

Необхідність видавання ключів на тривалий термін працівникам підприємств-споживачів, які мають право на оперативні перемикання в електроустановках постачальних організацій, а також оперативним, оперативно-виробничим працівникам, адміністративно-технічним працівникам свого підприємства, які мають право одноособового огляду, визначається керівництвом підприємства або відповідальним за електрогосподарство.

Видавання та повернення ключів слід реєструвати в журналі довільної форми або в оперативному журналі.

5.2 Порядок виконання робіт

5.2.1 Роботи в діючих електроустановках слід проводити за нарядами-допусками (далі - наряд), розпорядженнями або в порядку поточної експлуатації.

Форму наряду та вказівки щодо його заповнення наведено в додатку 4. до цих Правил.

5.2.2 На підприємствах складаються і затверджуються організаційно-розпорядчим документом переліки робіт, які виконуються у порядку поточної експлуатації. Роботи, що не ввійшли до вищезазначеного переліку, слід виконувати за нарядами та розпорядженнями.

Переліки повинні міститися у відповідних структурних підрозділах та на робочих місцях працівників.

5.2.3 Не дозволяється самовільне проведення робіт, а також розширення робочих місць та обсягу завдання, визначених нарядом або розпорядженням.

5.2.4 Виконання робіт у зоні дії іншого наряду слід узгоджувати з працівником, який видав цей наряд або з керівником робіт (наглядачем), який працює за раніше виданим нарядом. Узгодження оформлюється до початку виконання робіт записом на лицьовому боці наряду «Узгоджено» за підписом працівника, який узгоджує.

5.2.5 Ремонт електроустановок із застосуванням вантажопідіймальних машин, механізмів або великогабаритних пристроїв, а також роботи під робочою або наведеною напругою слід виконувати за технологічними картами або ПВР.

5.2.6 В електроустановках до 1000 В і на КЛ під час виконання роботи під напругою необхідно:

- відгородити розташовані поблизу робочого місця струмовідні частини, що перебувають під напругою, до яких можливий випадковий дотик;

- працювати в діелектричному взутті або стоячи на ізольованій підставці чи на гумовому діелектричному килимку;

- застосовувати інструмент з ізольованими рукоятками (у викруток повинен бути ізольований стержень).

Не дозволяється працювати в не застебнутому одязі або в одязі з короткими чи закоченими рукавами, користуватись ножівками, металевими метрами тощо.

5.2.7 В електроустановках понад 1000 В під час проведення робіт на струмовідних частинах, що перебувають під напругою, з використанням захисних ізолюючих засобів необхідно:

- користуватися тільки випробуваними сухими та чистими ізолюючими засобами з непошкодженим лаковим покриттям;

- тримати ізолюючі засоби за ручки-захвати не далі обмежувального кільця;

- розміщувати ізолюючі засоби так, щоб не виникала небезпека перекриття між фазами або фази на землю.

5.2.8 Під час виконання роботи із застосуванням електрозахисних засобів (ізолюючі штанги, електровимірювальні штанги та кліщі, покажчики напруги) дозволяється наближатися до струмовідних частин на відстань, визначену довжиною їхньої ізолюючої частини.

5.2.9 Не дозволяється без застосування електрозахисних засобів торкатись ізоляторів, ізолюючих частин обладнання, яке перебуває під напругою.

5.2.10 В електроустановках не дозволяється працювати в зігнутому положенні, якщо в разі випрямлення відстань до струмовідних частин буде менше за зазначену в таблиці 5.1. цих Правил.

Не дозволяється під час роботи розміщуватися так, щоб неогороджені струмовідні частини, які перебувають під напругою, були позаду або з двох боків.

5.2.11 Працівникам необхідно пам’ятати, що після зникнення напруги в електроустановці вона може бути знову подана без попередження.

5.2.12 Не дозволяється виконувати роботи в неосвітлених місцях. Освітлення робочих місць, під’їздів і проходів до них повинне бути рівномірним, без осліплювальної дії на працівників.

5.2.13 У разі наближення грози слід припинити всі роботи на ПЛ, ПЛЗ, у ВРУ та ЗРУ на виводах та лінійних роз’єднувачах ПЛ, на КЛ, приєднаних до ПЛ, а також на вводах ПЛЗ у приміщеннях вузлів зв’язку та на антенно-щоглових спорудах.

5.2.14 Усі працівники, які перебувають у діючих електроустановках (за винятком щитів керування, приміщень з релейними панелями та їм подібних), у колодязях, тунелях, траншеях повинні користуватися захисними касками.

5.2.15 Під час проведення земляних робіт необхідно дотримуватися вимог будівельних норм і правил.

5.2.16 Працівникам підприємств інших організацій, направлених у відрядження, одноособово можна записувати покази електролічильників та інших вимірювальних приладів, встановлених на щитах керування і в РУ. У разі наявності місцевих оперативних працівників відряджені працівники повинні мати групу II, а у разі відсутності місцевих оперативних працівників – групу III.

 

 

VI ОРГАНІЗАЦІЙНІ ЗАХОДИ

6.1 Склад організаційних заходів

6.1.1 Затвердження переліку робіт, що виконуються в порядку поточної експлуатації.

6.1.2 Надання прав і затвердження списків осіб, відповідальних за безпечне виконання робіт у тому числі:

- надання оперативної заявки на виведення в ремонт устаткування;

- видавання нарядів, розпоряджень;

- керівників робіт;

- допускачів;

- наглядачів;

- членів бригади;

- проведення оперативних перемикань;

- видавання дозволів на підготовку робочих місць;

- видавання дозволів на допуск до роботи;

- одноособовий огляд електроустановок;

- працівників, що виконують спеціальні види робіт.

Надання вищезазначених прав здійснюється після перевірки знань.

Списки відповідальних осіб (додаток №5) затверджуються технічним керівником підприємства за узгодженням зі службою охорони праці. Ці списки повинні бути на робочих місцях працівників, які дають дозвіл на підготовку робочих місць і допуск і працівників, які мають право видавати наряди, або розпорядження.

6.1.3 Під час виконання робіт за нарядами і розпорядженнями повинно бути виконано:

- видавання нарядів, розпоряджень;

- видавання дозволу на підготовку робочих місць;

- підготовка робочого місця ;

- видавання дозволу на допуск до роботи;

- допуск до роботи;

- нагляд під час виконання робіт;

- переведення на інше робоче місце;

- оформлення перерв у роботі;

- оформлення закінчення роботи.

6.2 Обов’язки працівників щодо безпечного виконання робіт

6.2.1 Особи, відповідальні за безпечне виконання робіт:

- працівник, який видає наряд або розпорядження;

- працівник, який дає дозвіл на підготовку робочих місць;

- працівник, який дає дозвіл на допуск до роботи;

- працівник, який готує робоче місце;

- допускач;

- керівник робіт;

- наглядач;

- працівник,який виконує роботу (член бригади).

6.2.2 Працівник, який видає наряд або розпорядження на виконання робіт, установлює можливість безпечного виконання роботи. Він відповідає за достатність і правильність указаних у наряді (розпорядженні) заходів безпеки, за якісний і кількісний склад бригади і призначення працівників, відповідальних за безпечне проведення робіт, а також відповідність груп з електробезпеки працівників, які зазначені в наряді (розпорядженні), роботі, що доручається.

Право видавання нарядів та розпоряджень надається адміністративно-технічним працівникам , які мають групу V - в електроустановках понад 1000 В та групу IV - в електроустановках до 1000 В.

6.2.3 Працівник, який дає дозвіл на підготовку робочих місць і на допуск до роботи, несе відповідальність за достатність передбачених нарядом, розпорядженням заходів із відключення та заземлення устаткування і за можливість їх здійснення, а також за координацію часу і місця роботи бригад, що допускаються.

Давати дозвіл на підготовку робочих місць і на допуск до роботи мають право оперативні працівники з групою V, а в електроустановках, що не обслуговуються оперативними, оперативно-виробничими працівниками, дозвіл на підготовку робочих місць і на допуск до роботи можуть давати адміністративно-технічні працівники, що мають право видавати наряд і розпорядження.

Ці працівники повинні мати групу V - в електроустановках понад 1000 В і групу IV - в електроустановках до 1000 В і бути внесені до списків, передбачених пунктом 6.1.2. глави VI цих Правил.

6.2.4 Працівник, який готує робоче місце, відповідає за правильне і повне виконання заходів щодо підготовки робочого місця, визначених в наряді (розпорядженні), а також тих, що вимагаються умовами роботи (установлення замків, плакатів, огороджень тощо).

Підготовку робочого місця можна розпочинати лише за умови одержання дозволу від працівника, який дає дозвіл на підготовку робочих місць і на допуск до роботи.

Готувати робоче місце мають право оперативні, оперативно-виробничі працівники, які допущені до оперативних перемикань у даній електроустановці, а також виробничі працівники, за умов, передбачених пунктом 7.5.24. глави VII цих Правил.

6.2.5 Допускач відповідає за повноту і правильність виконання заходів безпеки, зазначених у наряді, розпорядженні, за правильний допуск до роботи та якість проведеного ним інструктажу.

Допускаючими призначаються оперативні, оперативно-виробничі або інші працівники, яким надано право оперативних перемикань. На ПЛ 35 кВ та вище допускачами можуть призначатись керівники робіт зі складу виробничих працівників.

В електроустановках понад 1000 В допускачі повинні мати групу IV, а в електроустановках до 1000 В - групу ІІІ.

6.2.6 Керівник робіт призначається у разі виконання робіт за нарядами і розпорядженнями.

Керівниками робіт можуть призначатись працівники робочих професій.

Керівник робіт повинен мати IV групу з електробезпеки під час виконання робіт в електроустановках понад 1000 В і групу ІІІ - в електроустановках до 1000 В.

У разі виконання найбільш складних і небезпечних робіт керівниками робіт необхідно призначати працівників з групою V зі складу адміністративно-технічних працівників, які обслуговують дану електроустановку.

До таких робіт належать:

- роботи, що виконуються із застосуванням вантажопідіймальних машин та механізмів на ВРУ, за винятком робіт, що виконуються з використанням автовишки оперативними або оперативно-виробничими працівниками, а на ПЛ – і виробничими працівниками;

- роботи в зонах розташування комунікацій та інтенсивного руху транспорту;

- монтаж і демонтаж опор, проводів ПЛ, а також роботи, пов’язані із заміною їх елементів;

- роботи на ПЛ понад 1000 В у місцях перетинання з іншими ПЛ;

- змінення схеми приєднання проводів та тросів ПЛ понад 1000 В;

- роботи на виключеному колі багатоколової ПЛ понад 1000 В із розташуванням кіл одне над одним або кількістю більше двох, коли одне чи всі кола залишаються під напругою;

- роботи з пофазного ремонту ПЛ понад 1000 В;

- роботи на струмовідних частинах в зоні дії сильної наведеної напруги;

- роботи на струмовідних частинах ПЛ 35 кВ і вище із заземленням тільки на робочому місці, без заземлення ПЛ у РУ електростанцій і підстанцій;

- роботи під напругою на струмовідних частинах з ізолюванням людини від землі, за винятком робіт, виконуваних відповідно до пункту 13.3.11 глави XIII цих Правил;

- земляні роботи, пов’язані з ремонтом або прокладанням кабелю у зонах розташування підземних комунікацій.

Перелік найбільш складних і небезпечних робіт може бути розширений і затверджений технічним керівником підприємства.

Керівник робіт відповідає за:

- виконання заходів безпеки, передбачених нарядом або розпорядженням та їх достатність, а також пожежної безпеки в разі виконання вогневих робіт;

- чіткість, правільність та достатність інструктажу,що проводиться членам бригади;

- наявність, справність та правильність використання необхідних засобів колективного та індивідуального захисту, інструменту, інвентарю;

- наявність та збереження встановлених на робочому місці заземлень, огороджень, знаків та плакатів безпеки і замикальних пристроїв;

- організацію та безпечне виконання роботи і дотримання вимог цих Правил ним та членами бригади;

- здійснення постійного контролю за членами бригади;

- відсторонення від роботи членів бригади з ознаками алкогольного або наркотичного сп’яніння.

6.2.7 Наглядач призначається для нагляду за бригадами будівельних робітників, різноробочих, такелажників та інших не електротехнічних працівників, які не мають права самостійно працювати в електроустановках. Наглядач повинен мати групу III.

Наглядач за електротехнічними працівниками, у тому числі відрядженими, призначається у разі проведення робіт в електроустановках в особливо небезпечних умовах, що визначає працівник, який видає наряд.

Наглядач відповідає за:

- безпеку членів бригади від ураження електричним струмом електроустановки;

- відповідність підготовленого робочого місця вимогам наряду;

- наявність та збереження встановлених на робочому місці заземлень, огороджень, плакатів та знаків безпеки, замикальних пристроїв.

Відповідальним за безпеку, пов’язану з технологією робіт, є працівник, який очолює бригаду та входить до її складу. Цей працівник повинен постійно перебувати на робочому місці. Його прізвище зазначається у рядку «Окремі вказівки» наряду.

6.2.8 Кожний працівник, член бригади, повинен виконувати ці Правила та інструктивні вказівки, отримані під час допуску до роботи та в процесі роботи, а також вимоги інструкцій з охорони праці та пожежної безпеки.

6.2.9Допускаються будь яке суміщення обов’язків відповідальних осіб, зазначених у пункті 6.1.2 глави VІ цих Правил. за винятком суміщення особою, яка дає дозвіл на підготовкуробочого місцяідопуск, обов’язків допускача.








Дата добавления: 2014-12-01; просмотров: 2880;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.037 сек.