В організації навчання учнів
Вправа 1.Як відомо, навчальна діяльність не є для учнів (особливо молодшого і середнього віку) вільною, творчою самодіяльністю (як, наприклад, гра, де учень грає не тому, що змушують, а тому, що це дає йому втіху). Учитель «згори» задає учням мету, зміст, методи, форми навчання. Діти або зовсім не беруть участі у цьому процесі, або їхня участь зведена до мінімуму. А звідси і особливість їхньої психологічної позиції у навчанні: вони не відчувають себе суб'єктами цього процесу. Навчання для них є примусом дорослих. Чи потрібна учням допомога у цій ситуації? В чому, на вашу думку, вона може полягати? Наведіть приклади успішного розв'язання такої проблеми.
Вправа 2.Негативні наслідки засилля авторитарного навчання стали особливо помітні у 70 —80-х роках XX ст. Про це ще у 60-х роках говорив В. Сухомлинський, у 80-х — педагоги-новатори: Ш. Амонашвілі, С. Лисенкова, І. Волков, В. Шаталов, Є. Ільїн. Ознайомтеся з їхнім досвідом. У чому вони вбачають резерви вдосконалення шкільного навчання? Які шляхи його гуманізації пропонують? Як забезпечують діалог у навчально-виховному процесі? Який тип учителя вони уособлюють, що їм притаманне?
Вправа 3.Перегляньте відеозаписи уроків (фрагментів уроків) учителів. Яким критеріям уроку-діалогу вони відповідають? Доведіть свою думку. Яка педагогічна результативність цих уроків? Яке у них комунікативне забезпечення діалогу (психологічна позиція вчителя, стиль і модель спілкування, дистанція спілкування, невербальна поведінка, мовлення тощо).
Вправа 4.Виберіть для роботи фрагмент уроку (наприклад, подання нового матеріалу). Обдумайте, якими будуть логіка вашого викладу, його емоційний підтекст, ваша невербальна поведінка, різні комунікативні прибудови залежно від мети викладу — а) поінформувати учнів; б) переконати учнів; в) спонукати учнів до співроздумів; г) розважити учнів; д) ваш варіант мети. Який варіант уроку, на ваш погляд, є продуктивним і чому? Які особливості має педагогічна техніка в кожному з цих варіантів викладу? Де створюються більші можливості для забезпечення діалогу вчителя з учнями?
Дата добавления: 2014-12-27; просмотров: 1082;