Декартовий (прямий) добуток множин
Окремо розглянемо ще одну дуже важливу операцію над множинами.
Означення 1.2.2. Декартовим (прямим) добутком множин A і B (записується A´B) називають множину всіх пар , в яких перша компонента належить множині A (aÎA), а друга – множині B (bÎB).
Тобто
A´B = { | aÎA і bÎB } або ÎA´B Û
Декартовий добуток природно узагальнюється на випадок довільної сукупності множин. Якщо A1, A2,..., An – множини, то їхнім декартовим добутком називають множину
D = { áa1,a2,...,anñ | a1ÎA1, a2ÎA2,..., anÎAn },
яка складається з усіх наборів áa1,a2,...,anñ, в кожному з яких i-й член, що називається i-ю координатою або i-ю компонентою набору, належить множині Ai, i=1,2,...,n. Декартовий добуток позначається через A1´ A2´...´ An.
Як зазначалося, набір áa1,a2,...,anñ, щоб відрізнити його від множини, яка складається з елементів a1,a2,...,an, записують не у фігурних, а в круглих дужках і називають кортежем, вектором або впорядкованим набором. Довжиною кортежу називають кількість його координат. Два кортежі áa1,a2,...,anñ і áb1,b2,...,bnñ однакової довжини вважаються рівними тоді і тільки тоді, коли рівні їхні відповідні координати, тобто ai=bi, i=1,2,...,n.
Декартовий добуток множини A на себе n разів, тобто множину A´A´...´A називають n-м декартовим (або прямим) степенем множини A і позначають An.
Прийнято вважати, що A0 = Æ (n=0) і A1 = A (n=1).
Наприклад, якщо A = {a,b} і B = {b,c,d}, то
A´B = {(a,b),(a,c),(a,d),(b,b),(b,c),(b,d)},
A2 = {(a,a),(a,b),(b,a),(b,b)}.
Якщо R – множина дійсних чисел або множина точок координатної прямої, то R2 – це множина пар (a,b), де a,bÎR, або множина точок координатної площини.
Координатне зображення точок площини вперше було запропоновано французьким математиком і філософом Рене Декартом, тому введена теоретико-множинна операція і називається декартовим добутком.
Операція декартового добутку неасоціативна і не комутативна, тобто множини (A´B)´C і A´(B´C), а також множини A´B і B´A, у загальному випадку, не рівні між собою.
Зв’язок декартового добутку з іншими теоретико-множинними операціями встановлюється такими тотожностями:
1. (A È B) ´ C = (A´C) È (B´C),
2. (AÇB) ´ C = (A´C)Ç(B´C),
3. A ´ (B È C) =(A´B) È (A´C),
4. A ´ (BÇC) =(A´B)Ç(A´C).
Дата добавления: 2014-12-22; просмотров: 1496;