Сучасні світові тенденції розвитку соціально-трудових відносин.
Нові тенденції суспільного розвитку передбачають посилення уваги до людини, до захисту її прав на пристойні умови життєдіяльності, на гарантовану оплачувану зайнятість, на саморозвиток та реалізацію своїх матеріальних і духовних потреб.
Глобалізація національних економік та зближення трудових норм, прав і гарантій у різних країнах визначають світові тенденції у сфері зайнятості та соціально-трудових відносин . Окремими проявами даних тенденцій є такі:
1) поширення неформальної економіки і, отже, дезінтеграції трудових відносин і погіршення умов праці;
2) впровадження інформатизаційних і комунікаційних технологій, яке дає можливість все більшому числу людей виконувати роботу вдома;
3) застосування багатьма компаніями стратегії передачі частини своїх функцій іншим підрядчикам, яке здійснюється з метою зниження виробничих витрат;
4) вплив науково-технічного прогресу на структурну перебудову економіки, який веде, з одного боку, до значного піднесення продуктивності праці, а, з іншого, до скорочення робочих місць, передусім у промисловому секторі;
5) глибоке розшарування зайнятих на підприємствах працівників з виокремленням кадрового “ядра” та “периферійних” кіл, для яких створені та діють різні норми та правила регулювання;
6) чітке розмежування підходів до регулювання соціально-трудових відносин у державному (національному) та приватному секторах економіки;
7) посилення ролі транснаціональних корпорацій у формуванні національних ринків праці;
8) розширення можливостей малих і середніх підприємств у створенні робочих місць.
77.Розробка планів з ПП, чисельності персоналу, фонду заробітної плати
ПП.: Найпоширенішим методом планування показника підвищення продуктивності праці є планування за факторами її зростання. Фактори: 1.структурні зрушення у виробництві, тобто зміна частки окремих видів продукції в загальному обсязі виробництва;2.підвищення технічного рівня виробництва; 3.удосконалення управління організації виробництва і праці;4. зміна обсягу виробництва продукції; 5. уведення в дію і освоєння нових об'єктів.
Планове зростання продуктивності праці обчислюють, порівнюючи середній виробіток на одного працівника в плановому періоді з аналогічними показниками базисного періоду.
Якщо фактичний рівень виявиться нижчим очікуваного, то в плановому періоді необхідно виконати не тільки план підвищення продуктивності праці, а й невиконану частину завдання попереднього періоду. Якщо планове завдання занижене, воно не стимулюватиме колектив підприємства у використанні всіх резервів підвищення продуктивності праці.
Планування чисельності робітників
Для визначення потрібної чисельності працівників, їх професійного і кваліфікаційного складу вихідними даними є виробнича програма, норми виробітку і часу, заплановане підвищення продуктивності праці, структура робіт. У випадку укрупнених розрахунків загальна потреба підприємства в кадрах (Ч) визначається відношенням обсягу виробництва (Ов) до запланованого виробітку на одного працюючого (В):Ч = 0В/В.
Залежно від специфіки виробництва використовують різні методики визначення чисельності основних робітників. Розраховуючи чисельність основних робітників за трудомісткістю робіт: Чпл=Тпл/Фпл*Квн, де Чпл — планова чисельність основних робітників, осіб;Тпл — плановий обсяг робіт, нормо-год.;Квн— плановий відсоток виконання норм часу;Фпл — плановий фонд робочого часу одного середньооблікового робітника, год.
Чисельність допоміжних робітників, для яких не можна установити обсяг робіт, норму обслуговування, розраховується за робочими місцями.Розрахунок можна зробити за формулою:Чпл=О*З*Коб,де О — кількість робочих місць;З — число змін;К0б — коефіцієнт приведення явочної чисельності до облікової.
Планування фонду ЗП.
Плановий фонд ЗП— це вся сума коштів, що виділя-ється для оплати праці працівників у планованому періоді. Розрізняють планування фонду ЗП за нормативамиі детальне планування фонду ЗП за елементами його структури.
За нормативного планування для визначення розміру розрахункової величини фонду оплати праці може застосовуватися базовий фонд оплати, що склався у попередньому періоді (році) з урахуванням фактичних фін. можливостей та нормативу його приросту. Норматив приросту цього фонду не може бути більшим 1% за кожен % зростання обсягів виробництва, продуктивності праці або зниження витрат на 1 грн продукції тощо.
Регулювання розмірів фонду оплати праці на підпр-ві може здійснюватися через установлення:
- нормативного співвідношення темпів приросту середньої ЗП та продуктивності праці;
- нормативного співвідношення темпів приросту фонду оплати праці і обсягів продукції, робіт, послуг.
Поелементний розрахунок ЗП здійснюється за категоріями працівників. Найбільш трудомістким є визначення планового фонду оплати праці робітників. Годинний фонд — охоплює всі види оплат за фактично відпрацьований час і складається із заробітної плати за відпрацьований час за відрядними розцінками, тарифними ставками, з премій відрядникам і почасовикам, доплат за умови та інтенсивність праці, за роботу в нічний час тощо. У денний фонд, окрім годинного, входить доплата підліткам за скорочений робочий день і оплата перерв для годування дітей. Місячний (квартальний, річний) складається з денного, оплати чергових і додаткових відпусток, оплати за час виконання державних і громадських обов'язків, доплати за вислугу років і вихідної допомоги, заробітної плати працівників, відряджених на інші підприємства або на навчання.
Після установлення фондів заробітної плати визначається рівень середньої заробітної плати для всіх категорій працівників.
Середня заробітна плата одного працівника визначається діленням планового фонду заробітної плати на чисельність персоналу у відповідному періоді.
Планування соціального розвитку трудових колективів
Соціальне планування як метод соціального управління реалізується складанням плану соціального розвитку організації (чи колективу). План соціального розвитку, як правило, складається з чотирьох розділів:
1—«Удосконалення соціальної структури колективу»;
2—«Удосконалення умов праці, охорона її та зміцнення здоров'я працівників»;
3 — «Підвищення життєвого рівня, поліпшення житлових та культурно-побутових умов працівників»;
4 — «Підвищення трудової та громадської активності працівників, розвиток самоуправління».
План соціального розвитку колективу—науково обгрунтована і матеріально забезпечена система заходів щодо удосконалення структури колективу, формування і найбільш повного задоволення матеріальних і духовних потреб працівників.
1 розділ повинен містити дані про планові зміни співвідношення між оперативними, інженерно-технічними працівниками та службовцями у зв'язку з кваліфікаційно-професійними змінами, скороченням застосування фізичної праці, механізацією і автоматизацією виробничо-господарських та управлінських процесів. У цьому розділі планується також підвищення рівня загальної та професійної освіти, статево-вікові зміни складу працівників, заходи щодо управління рухом кадрів.
2.: тут передбачається усунення виробничих факторів, які становлять небезпеку для життя і здоров'я людей, призводять до нервово-психічних перевантажень, запобігання і зниження виробничого травматизму і захворювань, поліпшення медичного обслуговування.
3.:соціального розвитку охоплює заходи .щодо удосконалення організації заробітної плати, матеріального і морального стимулювання. Великого значення надається у цьому розділі поліпшенню житлово-побутових умов, роботі дитячих закладів, баз відпочинку, культурному і побутовому обслуговуванню працівників.
4.плану містить заходи щодо зростання виробничої і соціальної активності членів колективу, економічного, правового, морального, естетичного і фізичного виховання, розвитку спортивної та культурно-масової роботи.
План соціального розвитку має бути погоджений з відповідними заходами щодо соціального розвитку і захисту працівників, що розробляє профспілкова організація.
Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 1143;