Принципи зовнішньої політики й міжнародного права.

Сьогодні всю систему міжнародних відносин та зовнішньої політики регулюють норми й принципи міжнародного права. Розгляд конкретних юридичних норм не входить у наше завдання, а ось принципиміжнародного праванеобхідно розглянути. П’єр Прудон зазначав, що принципи взагалі є душею історії. «Будь-який предмет, – писав він у праці «Війна і мир: дослідження про принцип і зміст міжнародного права»(1864 р.), – має свою ідею, отже, свій принцип і свій закон; будь-яке явище відповідає якійсь ідеї; ніщо не відбувається в світі, не виражаючи якоїсь ідеї, – все це є аксіомою новітньої філософії… На принципах ґрунтується все життя народів і все моральне значення їхнього побуту; в ім’я принципів здійснюють державні перевороти; в іх ім’я вмирають і народжуються спільноти».

Принципи зовнішньої політики й міжнародного права мають вищу юридичну силу в порівнянні з іншими нормами міжнародного права та зобов’язаннями за міжнародними угодами. Це – фундаментальні норми міжнародного права, які відбивають сутнісний зміст міжнародних відносин і зовнішньої політики.

Своє втілення принципи міжнародного права і зовнішньої політики отримують у міждержавних угодах. Головним міжнародно-правовим документом сучасності, в якому сформульовані найперші принципи міжнародного права й передбачені заходи для їх дотримання, є Статут Організації Об’єднаних Націй, що його ухвалили у 1945 році 50 держав-засновників ООН. Найважливіші принципи сучасної зовнішньої політики держав викладені також у «Декларації про принципи міжнародного права, які стосуються дружніх зносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту Організації Об’єднаних Націй» (1970 р.). Важливу роль у розвитку головних принципів, у наповненні їх новим змістом відіграв Заключний акт Наради з безпеки й співробітництва в Європі від 1975 року. Існують і інші важливі у цьому відношенні документи. Серйозне значення у конкретизації та визначенні процедур здійснення міжнародних принципів мають двосторонні угоди держав про співпрацю.

Головні принципи сучасного міжнародного права і зовнішньої політики є такими:

принцип мирного співіснування, суверенної рівності держав, рівноправ’я народів та їхнього права на самостійне визначення своєї долі, незастосування сили або загрози силою в міжнародних відносинах, принцип непорушності державних кордонів, територіальної цілісності держав, мирного врегулювання суперечок, невтручання у внутрішні справи держав, сумлінного виконання зобов’язань по міжнародному праву та угодах, всезагальної поваги прав і головних свобод людини.








Дата добавления: 2014-12-20; просмотров: 721;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.002 сек.