Радіаційна обстановка в Україні
Радіаційну обстановку України формують: а) природний радіаційний фон; б) космічне випромінювання; в) радіонуклідне забруднення довкілля.
Природний радіаційний фон України утворюють:
· родовища уранових руд, основні поклади яких зосереджені в Миколаївській, Дніпропетровській та Кіровоградській областях (але це не означає повної відсутності уранових руд в інших місцевостях України, де вони не видобуваються промисловістю, але також формують, природний радіаційний фон);
· будівельні матеріали – щебінь, пісок, цемент та інша сировина, яка отримала наведену радіацію від уранових руд;
· газ радон, що утворюється при напіврозпаді радіаційних речовин і певний час створює іонізуючий вплив на довкілля. Він і становить особливу небезпеку природного радіаційного фону.
Радон - це інертний радіаційний газ без кольору і запаху, який утворюється при розпаді радію-226, що входить до родини урану. Його небезпека полягає в такому:
1. При розпаді радіоактивних речовин вглибину надр, звідки а, b, і g - промені не змозі досягти поверхні землі, радон вільно просочується крізь. землю, виносить свою радіоактивність в наземну атмосферу.
2. Радон вільно проникає в приміщення будинків, накопичується там. Основними шляхами проникнення радону до приміщення є:
· тріщини в підлозі та місця стику стін з підлогою першого поверху;
· каналізаційні труби, стічні колодязі, система водопостачання, тощо.
3. Період напіврозпаду радону триває до 55 діб, що зберігає його радіоактивність протягом його просочення крізь грунт та накопичення в приміщеннях будинків.
У приміщеннях, що не провітрюються, концентрація радону може досягати значних величин і становити потенційну небезпеку. Радон, потрапляючи з повітрям до легень людини, накопичується в них і утворює ракові клітини. Встановлено, що майже 20 % смертельних випадків від раку легень є наслідком вдихання людиною радону.
Для захисту від радону необхідно перешкодити його проникнення до приміщень та ретельно провітрювати їх.
Космічне опромінення формується:
1. ультрафіолетовим сонячним випромінюванням, яке посилюється н період сонячної активності та під час спалахів у хромосфері Сонця (1 раз на 11 років);
2. періодичними спалахами наднових зірок, які з'являються в нашій галактиці один раз на 100 років, різко підвищують радіаційний фон Землі на сотні і тисячі років;
3. періодичними наближеннями Землі до центру галактики, коли Земля знаходиться в перигелі, тобто найближчій до Сонця точці своєї орбіти.
Крім того, нині навколоземний простір перенасичений штучними супутниками "шпигунами" та бойовими супутниками, які мають плутонієві генератори і лазерні гармати з ядерною начинкою. Вже відомі випадки виходу їх із ладу та забруднення космічного простору радіоактивними речовинами, які поступово падають на Землі: і підвищують її радіаційний фон.
Радіонуклідне забруднення довкілля України викликане свідомою діяльністю людини у сфері ядерної енергетики та широкомасштабним застосуванням промисловості джерел іонізуючого випромінювання.
Так, сьогодні в Україні існує понад 8 тис. об'єктів, які становлять потенційну радіаційну небезпеку.
Основними джерелами радіонуклідного забруднення довкілля України є:
1. Ядерні вибухи, що проводилися на військовому полігоні у м. Єнакієве Донецької області. Радіаційний пил від них осідає на значній території України. Всього з 1945 по 1987 рік на нашій планеті було проведено 1741 випробування ядерної зброї, з них 899 провели США, 620 — СРСР, 151 — Франція, 41 — Італія, 30 — КНР.
2. Атомні електростанції (Запорізька, Південноукраїнська, Рівненська, Хмельницька, Чорнобильська).
3. Уранодобувні і переробні підприємства ядерно паливного циклу та уранові об'єкти Східного гірничозбагачувального комбінату в Дніпропетровській, Кіровоградській та Миколаївській областях.
4. Виробництво і застосування добрив, будівельних матеріалів та іншої сировини.
5. Паливно-енергетичні комплекси.
6. Пункти захоронення радіаційних відходів на міжобласних спеціалізованих комбінатах державного об'єднання "Радон" (Дніпропетровський, Донецький, Харківський, Київський, Львівський, Одеський та Чорнобильська зони).
Нині ядерна промисловість України накопичила значну кількість радіоактивних відходів.
Через недосконалість конструкцій застарілих сховищ для радіаційних відходів виникає забруднення підземних вод радіонуклідами, які мігрують далеко за межі сховищ і накопичуються в сільськогосподарських рослинах, що споживаються людьми і тваринами.
У цілому радіаційна обстановка України формується з декількох джерел іонізуючого випромінювання, сумарна доза опромінення яких становить:
75 % — радон у повітрі;
7 % — космічне випромінювання;
6 % — радіоактивність будівельних матеріалів;
5 % — зовнішнє бета-забруднення;
4 % — уран, радій і радон у воді;
3 % — природний гамма-фон.
Дата добавления: 2017-03-29; просмотров: 675;