Людина в навколишньому середовищі.
Людина, як живий організм, створений природою, є невід'ємною її частиною, і її життя залежить від стану навколишнього середовища. Розвиток суспільства неможливий без взаємодії людини з природою. Людина отримує від природи все необхідне для життя: енергію, харчові продукти, сировину для промисловості, а також бере від неї емоційну та естетичну насолоду.
Тому, щоб задовольнити свої потреби та поліпшити умови життя, людство, за допомогою свого інтелекту, дедалі активніше втручається в природне середовище, змінюючи його структуру та порушуючи стабільність його екологічної системи.
Розвиток цивілізації та досягнення науково-технічного прогресу невпинно загострюють взаємовідносини між природою і суспільством. Збільшення останнім часом обсягів промислового та сільськогосподарського виробництва, розвиток транспорту, енергетики, хімізація та урбанізація негативно впливають на стан природного середовища, що, у свою чергу, становить суттєву загрозу для існування самого людства.
Так, до негативних наслідків науково-технічного прогресу можна віднести дедалі більше забруднення атмосферного повітря і водоймищ, деградацію ґрунтів, зменшення запасів природних копалин, порушення стабільності екологічної системи тощо, що посилюється надмірним збільшенням кількості потенційно-небезпечних об'єктів. Надзвичайно важливою проблемою сьогодення є екологічна криза, яка в недалекому майбутньому може перерости в екологічну катастрофу. Тому уже наприкінці XX століття людство усвідомило, що безгосподарна діяльність суспільства в навколишньому середовищі може призвести до повного зникнення всього живого на Землі. В таких умовах необхідна активна протидія негативним явищам та процесам, що загрожують життю всього людства.
З огляду на це 13 січня 2003 року в сесійній залі Верховної Ради нашої країни відбулися парламентські слухання з питань екологічної безпеки України, на яких зазначено, що сучасний стан екологічної безпеки в Україні залишається вкрай напруженим і має тенденцію до погіршення. Основними причинами такого становища є:
1. Зростання техногенного навантаження на природне середовище.
2. Надмірне забруднення довкілля токсичними речовинами.
3. Збільшення вмісту шкідливих речовин у промислових відходах.
4. Посилення проблеми радіаційного забруднення довкілля, що призводить до:
а) глобального погіршення кліматичних умов;
б) зміни стану повітряного та водного басейнів України;
в) підтоплення підземними водами значної території країни;
г) зниження мінерально-сировинного потенціалу надр.
При цьому особливу тривогу у нашому суспільстві сьогодні викликають такі проблеми в Україні:
- екологічний стан довкілля;
- радіаційна обстановка;
- екологія водного басейну.
Розглянемо кожну з них детальніше.
Дата добавления: 2017-03-29; просмотров: 717;