Оцінка проектних рішень автомобільних доріг на основі математичного моделювання
У програмному комплексі « Credo» для визначення показників, використовуваних для оцінки проектних рішень, застосовано метод математичного моделювання, заснований на імітації руху транспортного потоку по запроектованій дорозі.
В результаті моделювання можуть бути отримані наступні показники:
- Середня швидкість і час руху транспортного потоку;
- Швидкості руху одиночних автомобілів;
- Собівартість перевезень і її складові;
- Зміна по довжині дороги відстаней видимості поверхні дороги і зустрічного автомобіля;
- Коефіцієнти аварійності та безпеки;
- Викид шкідливих речовин двигунами автомобілів;
- Зміна рівнів транспортного шуму на придорожніх територіях;
- Концентрація шкідливих речовин в атмосферному повітрі.
При моделюванні розглядають взаємодії в системі «Водій-Автомобіль-Дорога- Навколишнє середовище». У цій системі виділяють при вирішенні різних завдань окремі підсистеми : «Водій-Автомобіль-Дорога» ; «Дорога-Транспортний потік» ; «Довкілля- Транспортний потік».
У підсистемах імітують процеси, що відбуваються на дорозі, за допомогою математичних моделей, в яких вхідними параметрами є дорожні умови, а вихідними- швидкості і тривалість руху, показники безпеки руху, витрати на перевезення, показники несприятливого впливу на навколишнє середовище.
Математичні моделі підсистем взаємопов'язані. Одні з них, побудовані на мікрорівні, описують процеси взаємодії конкретного автомобіля у складі транспортного потоку в певних дорожніх умовах. До них можна віднести:
- Модель руху одиночного автомобіля;
- Модель витрати палива автомобілем;
- Модель викиду шкідливих речовин двигуном автомобіля.
Інші моделі побудовані на макрорівні і розглядають взаємодії безлічі автомобілів (водіїв ) у транспортному потоці. У їх число входять:
- Модель імовірнісних характеристик швидкостей в транспортному потоці;
- Модель розподілу інтервалів між автомобілями в транспортному потоці;
- Модель розповсюдження шкідливих речовин у повітрі придорожнього простору і т. п.
Використовувані моделі розроблені на основі як теоретичних, так і емпіричних досліджень.
У підсистемі «Водій-Автомобіль-Дорога» можна моделювати вплив дорожніх умов на вибір водієм режиму руху автомобіля шляхом детального обліку дорожніх факторів у диференціальному рівнянні руху автомобіля.
Вихідними даними для оцінки проектних рішень у програмному комплексі « Credo » є:
- Результати проектування плану траси, поздовжнього і поперечних профілів дороги, використовувані автоматично, без додаткової обробки і повторного введення
- Дані про інтенсивність руху, склад транспортного потоку, коефіцієнти використання пробігу і вантажопідйомності;
- Марка автомобіля, що використовується для розрахунку максимальної швидкості руху одиночного автомобіля;
- Дані про бічні перешкоди, що обмежують видимість на кривих у плані (придорожні насадження, будівлі, огорожі і т.д.), для яких вказують їх пікетажне положення і відстань від осі внутрішньої смуги руху. Дані по розташованим в межах кривих у плані виїмках не вимагають введення, так як вони враховуються автоматично при спільному аналізі плану, поздовжнього та поперечних профілів дороги;
- Інформація про обстановку дороги: перетинаннях, населених пунктах, мостах, шляхопроводах і т.д. Для них поряд з даними про місцезнаходження необхідна додаткова інформація. Наприклад, для мостів і шляхопроводів - габарит, для перетинання - його тип, інтенсивність руху по дорозі, що перетинається і відстань видимості;
- Для ділянок доріг, що проходять через міста, до складу вихідних даних належать: спосіб організації руху, допустима швидкість, освітленість проїзної частини і тротуарів, наявність трамвайних колій та особливості їх розміщення; місце розташування тротуарів, розміщення автобусних зупинок та пішохідних переходів, інтенсивність руху пішоходів, місце розташування перетинів і примикань, їх тип, відстань видимості, інтенсивності руху автомобілів і пішоходів на дорозі, що перетинається;
- Дані для прогнозування інтенсивності руху: закономірності і темпи її зростання, вихідний і розрахунковий роки;
- Дані про стан проїзної частини та узбіч: тип покриття, його рівність (показання поштовхоміру ) і стан (сухе, мокре, засніжене, ожеледь ); тип зміцнення узбіч.
При моделюванні з використанням зазначених вище даних послідовно вирішують такі завдання:
- Формують розрахунковий транспортний потік із створенням робочого файлу техніко-економічних показників автомобілів, що входять до його складу;
- Виконують аналіз відповідності проектного рішення вимогам нормативної документації ;
- Виконують розрахунок зміни по довжині дороги відстаней видимості поверхні дороги і зустрічного автомобіля з визначенням у разі обмеження видимості розмірів зрізування укосів виїмок або видалення інших бічних перешкод, розташованих на кривих у плані.
- Моделюють рух автомобілів у транспортному потоці з розрахунком швидкостей руху, витрати палива, емісії шкідливих речовин, рівня транспортного шуму, показників безпеки руху, собівартості перевезень.
Результати розрахунків з кроком 100 м (у разі необхідності- 20 м) можна переглянути на екрані і роздрукувати у вигляді таблиць, графіків і діаграм як для всієї дороги, так і для окремих її ділянок.
Дата добавления: 2017-11-04; просмотров: 280;