Мета і завдання банківського менеджменту
Теоретичні засади фінансового менеджменту в банку
Тема 1. Теоретичні засади менеджменту в банку
Фінансовий менеджмент та його місце у системі управління банком. Мета і завдання фінансового менеджменту у банку. Взаємовідносини менеджменту з власниками та вкладниками банку, а також з регулюючими органами. Прибутковість операцій банку. Оцінка прибутковості банківських підрозділів.
Мета і завдання банківського менеджменту
Сучасна банківська справа належить до однієї з найдинамічніших сфер економіки. Технічна революція, посилення конкурентної боротьби, стрімка інфляція, економічні кризи призвели до підвищення ризиковості банківської діяльності. На теперішньому етапі розвитку банківської системи головне завдання полягає в пошуку реальних шляхів мінімізації ризиків та отримання достатніх прибутків для збереження коштів вкладників і підтримання життєдіяльності банку. Успішне вирішення цієї складної проблеми потребує використання багатьох методів, прийомів, способів, систем та розробки нових підходів до управління комерційним банком, які об’єднані поняттям менеджменту.
У загальному розумінні менеджмент — це наука про найбільш раціональні системи організації та управління певними видами діяльності. Зазначимо, що єдиної думки щодо визначення терміна «менеджмент» в економічній літературі не існує. Під менеджментом розуміють як систему управління фінансовими та організаційними сферами діяльності, так і управлінський персонал, що здійснює управління, тобто керівний склад організації.
У всьому світі менеджмент розглядається як один з найважливіших чинників підвищення ефективності діяльності. В умовах жорсткої конкуренції, що супроводжує розвиток ринкової економіки, необхідно постійно удосконалювати системи та форми управління, швидко оволодівати нагромадженими в теорії та практиці знаннями, знаходити нові неординарні рішення в динамічній ситуації. Лише такий підхід до управління забезпечує виграш у конкурентному середовищі або принаймні нормальні умови розвитку організації.
Банківська діяльність у сучасному світі — одна з найбільш конкурентних, тому успіх і життєдіяльність банку істотно визначається його менеджментом. Банківський менеджмент має певну специфіку, зумовлену характером та особливостями здійснення банківських операцій.
Комерційний банк — це фінансовий інститут, який пропонує широкий спектр послуг із кредитування, заощадження коштів та проведення платежів. Банк виконує різноманітні фінансові функції щодо будь-якого підприємства в економіці, а також є провідником монетарної політики держави. Загалом банки зберігають та розпоряджаються суспільним капіталом, а отже, мають нести відповідальність перед власниками за збереження грошових коштів. Специфічною особливістю банківської діяльності є те, що банки працюють здебільшого з чужими грошима, які тимчасово акумульовані на їхніх рахунках. Тому надійність окремого банку та банківської системи в цілому розглядається як необхідна умова їх діяльності.
Проте банки — це не благодійні організації, і головною метою їх діяльності є одержання прибутків від надання фінансових послуг та здійснення банківських операцій. Прибутковість виступає головним показником ефективності роботи будь-якого банку, а рівень надійності визначається розміром сукупного ризику, на який наражається конкретний банк. Саме ці категорії — прибуток і ризик — розглядаються як основні критерії оцінки рівня банківського менеджменту.
З розвитком суспільства, змінами, що відбуваються у ньому, виникають нові форми суспільних відносин і нові види суспільних потреб. Це призводить до появи як нових продуктів матеріального і нематеріального характеру, так і до виникнення нових механізмів і технологій задоволення цих потреб. Потім неминуче формуються нові специфічні інститути, що забезпечують надання нових товарів, послуг і технологій.
Із закріпленням за дорогоцінними металами грошових функцій і початком карбування монет із золота, срібла та міді виникала потреба в забезпеченні збереження грошового товару та міняльній справі.
Первісна послуга зі збереження грошей об'єктивно лягла в основу виникнення таких банківських послуг, як заміна дійсних грошей знаками вартості, безготівковими розрахунками і банківським кредитом.
Удосконалювання продуктивних сил і виробничих відносин, зміни суспільних формацій і НТР не змінювали, однак, природи і сутності банківських продуктів, а лише розвивали їх у більш складні та вдосконалені види.
Сучасний банк є складною багатофункціональною системою, а його продукти мають споживчу вартість, собівартість і ціну, як і всі інші продукти сфери нематеріального виробництва. З одного боку, банки покликані забезпечувати нормальний хід відтворювальних процесів в економіці країни (макрорівень), а з іншого – задовольняти конкретні потреби своїх клієнтів (мікрорівень).
Отже, метою сучасного банку є досягнення найбільш ефективного задоволення попиту, потреб клієнта за допомогою сучасних методів управління бізнесом.
Менеджмент банку слід визначати як складну систему відносин, націлених на виконання основних управлінських функцій.
Фінансовий менеджмент є складовою частиною банківського менеджменту та може розглядатися як система аналізу фінансових операцій, спрямована на оптимізацію внутрішніх та зовнішніх грошових потоків та ефективну реалізацію банківських послуг.
Об’єкт фінансового менеджменту банку – це управління фінансовими операціями банку та його клієнтів.
Предмет діяльності фінансового менеджменту в банку – розробка та впровадження систем оптимального планування продажу банківських послуг, організація цього процесу та контроль за його реалізацією. Завдяки впровадженню цих систем забезпечується надійність об’єкта управління та задоволення клієнтських потреб.
Мета фінансового менеджменту в банку – забезпечити оптимальне співвідношення показників прибутковості, ліквідності, ризику на основі заданих параметрів. Серед таких параметрів, як правило, фігурують:
- максимізація прибутку з урахуванням мінімально допустимого рівня ліквідності;
- максимізація ліквідності з забезпеченням норми прибутку, яка необхідна банку для розвитку бізнесу та виплати дивідендів;
- збалансованість прибутку та ліквідності через управління активами та пасивами за тривалістю й вартістю.
З огляду на визначену мету, функціями фінансового менеджменту в банку слід вважати:
1. Стратегічне та тактичне фінансове планування.
2. Управління власними коштами.
3. Управління залученими та запозиченими коштами.
4. Управління кредитним портфелем.
5. Загальне управління активами та пасивами.
6. Визначення прибутковості банківських послуг та підрозділів, які їх реалізують.
7. Управління банківською ліквідністю.
Фінансовий менеджмент в банку складається з двох підсистем - об’єкт управління та суб’єкта управління.
Об’єктом управління фінансового менеджменту в комерційному банку є власні кошти банку та грошові внески його клієнтів.
Суб’єкт управління фінансового менеджменту – це персонал банку, який забезпечує управлінський вплив на функціонування об’єкта.
Банківський менеджмент — це наука про надійні та ефективні системи управління всіма процесами та відносинами, які характеризують діяльність банку. Збільшення прибутковості та зниження ризику є двома основними напрямками банківського менеджменту. Під процесами та відносинами розуміють усю сукупність фінансових, економічних, організаційних і соціальних сфер банківської діяльності.
Об’єктом управління є комерційний банк разом з усіма аспектами банківської діяльності у взаємозв’язку з політико-правовим та соціально-економічним середовищем. У поняття «комерційний банк» вкладається широкий зміст, тому об’єкти управління та дослідження конкретизуються так: капітал; залучені та запозичені ресурси; активи; фінансовий інструментарій; методологія; організаційні структури; банківські продукти; персонал; інформаційні потоки; внутрішньобанківські операції; матеріально-технічна база; облік і звітність; фінансові результати і податки; безпека; зв’язки з громадськістю, інші.
Суб’єкт управління — це відповідальна особа або група осіб, які мають право приймати управлінські рішення і несуть відповідальність за ефективність здійснюваного процесу управління банком. У комерційному банку суб’єктами управління є члени Правління банку, члени Ради директорів банку, особи, що обіймають керівні посади (керівництво), команда менеджерів, які безпосередньо здійснюють процес управління. Усі суб’єкти управління часто об’єднують під однією назвою — менеджмент (керівний склад) банку.
Банківський менеджмент, як і кожна наука, базується на певних принципах і спрямований на виконання конкретних функцій за допомогою інструментарію з метою досягнення поставлених цілей. Менеджмент характеризується принципами, які є спільними для всіх сфер діяльності:
¨спрямованість дій суб’єкта управління на досягнення конкретних цілей;
¨єдність мети, результату та засобів його досягнення;
¨комплексність процесу управління, який включає планування, аналіз, регулювання та контроль;
¨єдність стратегічного (перспективного) і тактичного (поточного) планування для забезпечення безперервності відповідного процесу;
¨контроль за прийнятими управлінськими рішеннями як найважливіший фактор їх реалізації;
¨матеріальне і моральне стимулювання творчої активності, успіхів і досягнень всього колективу та кожного його члена зокрема;
¨гнучкість організаційної структури управління, яка дає змогу вирішувати функціональні та управлінські завдання.
Згідно з класичною теорією управління виокремлюють чотири основні функції менеджменту:
¨аналіз інформаційних потоків;
¨планування;
¨регулювання;
¨контроль.
Аналіз охоплює всю сукупність чинників, які визначають умови функціонування банку в поточному періоді та в майбутньому. Доцільно досліджувати вплив чинників, згрупувавши їх за середовищем виникнення на зовнішні щодо банку та внутрішньобанківські. Результатом аналітичної роботи має стати якісна інформація, на підставі якої здійснювалися б інші функції менеджменту.
Планування діяльності розглядається як центральна ланка всього процесу управління банком і головна функція менеджменту. Але фактично планування ще не посіло належного місця в управлінні переважною більшістю банків.
Під регулюванням розуміють процес оперативного управління, тобто прийняття поточних управлінських рішень.
Функція контролю полягає в перевірці виконання прийнятих управлінських рішень і забезпечує можливість безперервного здійснення процесу управління банком. Необхідною умовою ефективності контролюючої функції є доцільне та виправдане поєднання різних видів контролю.
Інструментарій банківського менеджменту включає сукупність методів, прийомів, засобів та форм досягнення цілей і виконання завдань, що поставлені перед банківською установою.
Методи управління — це засоби впливу на об’єкт управління з метою досягнення певних цілей. Методи управління поділяють на економічні, адміністративні, соціально-психологічні, правові.
Організаційні форми побудови банку діляться на функціональні і адаптивні, до яких належать проектні, матричні структури та конгломерати.
У процесі управління банком вдаються до різних засобів впливу на об’єкт управління, вибір яких залежить від специфіки тієї чи іншої сфери банківської діяльності. Одним із головних засобів управління є відсоткові[1] ставки (як за депозитами, так і за кредитами), а також: валютні курси; рівень дохідності цінних паперів; способи видачі та погашення кредитів; рівень обслуговування клієнтів; реклама тощо.
Вибір конкретних інструментів банківського менеджменту насамперед визначається тими цілями, які формулюються у процесі управління. Цілі та завдання, котрих прагне досягти банк, зумовлюють формування стратегії, тактики та визначають ефективність менеджменту. Визначення головної мети не виключає існування множини інших цілей та завдань у різних сферах управління банком.
Згідно з економічною теорією пріоритетне завдання менеджменту полягає у максимізації ринкової вартості фірми, а ринкова ціна акцій вважається найліпшим показником результативності роботи. Банки не є винятком із цього правила, оскільки більшість комерційних банків належать до акціонерних і їх власники зацікавлені в зростанні вартості акціонерного капіталу та відповідних доходів.
Вартість акціонерного капіталу залежить від двох основних чинників — чистого прибутку та рівня ризику банківських операцій. Вартість акцій банку зростатиме, якщо очікується підвищення дивідендних виплат у майбутньому, або знижується рівень ризику, який бере на себе банк. Менеджери можуть працювати, маючи на меті збільшити майбутні доходи банку чи знизити ризиковість операцій або поєднати виконання обох завдань, аби підвищити вартість акцій банку.
Головна мета діяльності банківської установи, як і будь-якого комерційного підприємства, полягає в одержанні прибутків. Але перелік завдань, що постають перед банківським менеджментом і потребують ефективного вирішення, набагато ширший, ніж максимізація прибутків.
Завдання банківського менеджменту:
¨забезпечення прибуткової діяльності;
¨задоволення потреб клієнтів у структурі та якості пропонованих банком послуг;
¨наявність адекватних систем контролю за рівнем банківських ризиків;
¨створення ефективної організаційної структури банку;
¨організація роботи систем контролю, аудиту, безпеки, інформаційних та інших систем, що забезпечують життєдіяльність банку;
¨створення умов для набору кваліфікованих співробітників та повної реалізації їх потенційних можливостей;
¨створення систем підготовки, перепідготовки та розстановки кадрів;
¨забезпечення умов для здійснення сильного і послідовного управління банком;
¨створення умов для підвищення культури співробітників, наявність спільних цінностей, забезпечення морального клімату в колективі.
Однією з необхідних ознак добре керованого банку є відповідність його діяльності нормативним вимогам органів банківського нагляду та законодавству країни. Але цього недостатньо. Якість банківського менеджменту визначається сукупністю таких чинників, як стиль керівництва, методи подолання конкуренції, розмір і структура банку, ефективність застосовуваних методів управління, лідерство і компетентність у визначенні політики, стратегії та управлінських функцій. Часто банківські аналітики вважають блискучі характеристики керівного складу банку ознаками чіткого, високоефективного управління. Наявність кваліфікованого керівництва хоч і дуже дуже важливий чинник, але він не повинен розглядатися як єдиний критерій для визначення якості управління.
Ефективність процесу управління залежить від здатності передбачати майбутнє, мислити на перспективу й пильно контролювати ризики. Визначальними є також якість підготовки й рівень професіоналізму, компетентності всього персоналу банку. Крім того, успіх цієї справи неможливий без пріоритету загальнолюдських цінностей у системі цінностей банку. Як бачимо, більшість перелічених ознак не підлягають кількісному вимірюванню і належать до групи якісних характеристик банківського менеджменту. Банківський менеджмент нерідко розглядають як мистецтво, що не піддається точному визначенню, а втілюється на практиці, підпорядковуючись власним законам. Адже управлінські рішення часто базуються на інтуїції, сприйнятті та очікуванні змін параметрів ринку, передбаченні руху фінансових показників. Оскільки банківська діяльність тісно пов’язана зі станом фінансових ринків, а основною їх характеристикою є мінливість, то результат управління банком істотно визначається умінням передбачати ці зміни і відповідно реагувати та координувати діяльність.
У сучасному світі активно переоцінюються цінності, і дедалі більше людей доходять висновку, що гроші є аж ніяк не єдиним і головним показником у системі загальнолюдських цінностей. Акціонери та клієнти банку починають цікавитися напрямками використання їхніх грошей. Вони стають не байдужі до того, з яких джерел та якими засобами одержано прибуток. Банки, які проголошують і здійснюють програми охорони навколишнього середовища, житлового будівництва, соціальні програми, такі як кредитування малого бізнесу, користуються все ширшою підтримкою населення. Але й за таких умов банк не перетворюється на благодійну організацію. Розумне поєднання власних та суспільних інтересів допомагає банку поліпшити свій імідж, залучити ширше коло клієнтів, а отже, підвищити прибутки. І, навпаки, банки, які кредитують ігорний бізнес, виробництво зброї, наркотиків, шкідливі для навколишнього середовища підприємства тощо, можуть втратити клієнтів навіть за вищого рівня прибутковості.
Банківський менеджмент за напрямками діяльності поділяють на фінансовий та організаційний. Перша сфера охоплює питання, пов’язані з управлінням фінансовими процесами, що перебувають у компетенції банку. Другий напрямок діяльності стосується проблем організації і управління колективом, створення організаційних структур та систем забезпечення діяльності банку.
Фінансовий менеджмент банку включає управління:
¨активами і зобов’язаннями;
¨капіталом;
¨банківськими ризиками;
¨прибутковістю;
¨ліквідністю та резервами.
¨процесом планування;
Організаційний менеджмент банку включає такі процеси:
¨організацію систем контролю;
¨організацію систем безпеки банку;
¨управління кадровим потенціалом;
¨управління інформаційними технологіями.
Докладному розгляду та вивченню змісту й методології реалізації означених напрямків банківського менеджменту присвячені спеціальні розділи цього посібника. Такі сфери, як організація систем контролю, систем безпеки та управління інформаційними технологіями мають певну специфіку і потребують спеціального вивчення і відповідного рівня підготовки: знання правових та юридичних основ здійснення банківської діяльності, комп’ютерної грамотності, методики проведення аудиту та ревізії банку тощо. Тому ці питання віднесено до окремих навчальних дисциплін.
Організація систем контролю має на меті забезпечення стійкої та надійної роботи банку, що відповідала б нормам чинного законодавства. Менеджмент повинен забезпечити впровадження таких систем контролю, як внутрішній аудит, внутрішньобанківський контроль, системи аналізу якості активів та контролю за рівнем загального ризику, а також систем контролю за діяльністю персоналу банку, які показували б, якою мірою працівники виконують свої обов’язки та наскільки їх дії відповідають законодавству.
Процес управління інформаційними технологіями полягає у доборі програмного і технічного забезпечення, яке б відповідало потребам і можливостям банку та його клієнтів. Інформаційні технології мають підтримувати процес управління банком, але не випереджувати його розвиток. Інакше технології, які не адекватні потребам банку, лише збільшують витрати і не приносять очікуваної віддачі. Технології — це лише інструмент, хоча й дуже важливий, і вони не повинні перетворюватися на самоціль. Тому банківський менеджмент має визначити необхідний рівень автоматизації і дібрати відповідну технологічну систему, програмне та технічне забезпечення з урахуванням послідовності виконання програм та їх здатності до технологічного здійснення банківських операцій.
Організація ефективних систем безпеки включає створення надійного захисту конфіденційності інформації, у тому числі відносно даних про клієнтів банку та забезпечення фізичної охорони активів. Оснащення безпечних сховищ, перевезення готівкових коштів, ведення записів, документування, комп’ютерний доступ, охорона — усі ці питання мають вирішуватися менеджментом банку. Одним з напрямків організації систем безпеки є юридичний захист, який передбачає перевірку контрактів на предмет юридичних наслідків для банку, а також контроль за складом власників (акціонерів) банку та правом володіння контрольним пакетом акцій. За відсутності чи недосконалості систем безпеки право власності на банківську установу може перейти до інших осіб, які придбають певну кількість акцій, що обертаються на ринку.
Дата добавления: 2017-05-18; просмотров: 807;