Вчення про державу як географічний організм Р.Челлена
Іншим фундатором геополітики є шведський політичний діяч, геополітик, географ, історик Рудольф Юхан Челлен. Його праці «Сучасні великі держави» (1914) та «Держава як форма життя» (1916) є класикою геополітики.
Розвиваючи теорію Ф. Ратцеля та продовжуючи традиції соціал-дарвінізму, Челлен створює нову систему науки про державу, яка не обмежується юридичними рамками, а всебічно охоплювала б організацію і діяльність держави в усіх її проявах, передусім як організацію влади в межах і поза держави.
Рудольф Челлен
(1864 – 1922)
|
Вчений стверджує, що держава «не може висіти у повітрі, вона як ліс пов’язана з певним ґрунтом, з якого живиться і в який, як дерево, уплетена своїм корінням», вона має схожі риси і зі світом тварин, «згідно з яким окремі державні індивіди мають вільну можливість пересування і можуть, таким чином, служити інтересам держави за її межами». Як особлива органічна цілісність, що знаходиться у процесі постійних змін, держава потребує науки, яка має за мету її вивчення як живої істоти, тобто «науки про державу» або «політики». Оскільки держава організує спеціальні сфери людської діяльності, то це зумовлює утворення окремих галузей політики. Отже, Р.Челлен надає класифікацію політики з 5 наук: І) Геополітика – вчення про державу як територію, складається з: 1) топополітики – вивчає зовнішнє розташування території держави, її сусідів, можливий тиск з їх боку на державу; 2) морфополітики – вивчає форму і величину державної території без її матеріального наповнення; 3) фізіополітики – вивчає державну територію з точки зору її змісту, рельєфу, природних багатств, широти і довготи; ІІ) Екополітика – вивчає господарське життя держави; ІІІ) Демополітика досліджує населення держави; ІV) Соціополітика вивчає державу як суспільство; V) Кратополітика вивчає організовану державну владу.
«Народ ... перебуває у постійній конкуренції з іншими, тому як тільки він починає регулювати своє збільшення і добровільно зупинятися у ньому, він тим самим позбавляє себе життя порівняно з іншими народами; ...подібний пригнічений стан для народу шкідливий, ...народ, як і вода, щоб зберегти свіжість, потребує постійного стоку, ...застиглий потік – мертвий потік». (Р.Челлен)
|
За Челленом держава як географічний організм має не тільки «тіло» (простір), а й «душу» (народ), саме рухливий характер народу обумовлює «еластичність держави». Держава постійно прагне до розширення, задля чого веде боротьбу за існування, успішність якої залежить від потужності (сили) держави. Силу держави вчений визначає як функцію п’яти її властивостей: 1) народ; 2) суспільство; 3) географічний простір; 4) господарство; 5) управління. Р.Челлен запевняє, що сила держави є більш важливим фактором для її існування, ніж закон, а «управління є ядром цивілізаторської функції держави, за допомогою якої вона намагається подолати засилля природи та інстинкту, діючи цілеспрямовано і вільно». Вчений стверджує тезу про те, що держава – слуга нації, вона несе відповідальність за неї і кінцева її мета – добробут нації.
Серед наукових здобутків Р.Челлена є обґрунтування концепції «великих держав», які мають бути предметом пильного вивчення геополітики. Він розрізняв світові держави (Велика Британія, США, Росія, Німеччина) та великі (Франція, Японія, Австро-Угорська імперія, Італія). Розмірковування Челлена базувалися на аналізі комбінації 3-х просторових факторів: розширення простору, територіальна монолітність, свобода пересування. Кожна з держав має свою унікальну їх комбінацію, що і визначає її стратегічний потенціал. З усіх держав, на думку вченого, тільки США мають максимальний прояв усіх трьох просторових факторів. Ідеї Р.Челлена загалом є дискусійними, проте саме ця обставина доводить їх значний евристичний потенціал.
Дата добавления: 2017-01-29; просмотров: 1842;