Місце фінансового права в системі права України.

 

Оскільки фінансове право має власний предмет і метод правового регулювання, воно обґрунтовано визнається самостійною галуззю національної правової системи України. Разом з тим, самостійність фінансового права не означає її абсолютної відокремленості. Фінансове право тісно взаємопов’язано із різними галузями права. Але найбільш тісно воно пов’язане із конституційним, адміністративним та цивільним правом.

Конституційне право закріплює права, свободи та обов’язки людини і громадянина, форми власності, принципи діяльності держави та її органів у всіх галузях суспільного життя, в тому числі і в галузі фінансів, компетенцію органів державної влади та державного управління в сфері фінансів. Територіальний устрій України, поділ державної влади на законодавчу, виконавчу і судову, взаємовідносини державної влади і місцевого самоврядування також впливають на конкретні форми фінансової діяльності. Норми фінансового права конкретизують положення конституційно-правових норм і забезпечують формування і використання державних централізованих та децентралізованих фондів грошових коштів.

Фінансове право тісно пов’язано із адміністративним правом. Адміністративне право визначає принципи державного управління, систему органів виконавчої влади та їх повноваження в галузі фінансів, права та обов’язки посадових осіб фінансових органів. Іншими словами норми фінансового права закріплюють організаційні форми управління фінансовою системою, систему та структуру фінансових органів, регулюють відносини, які виникають в процесі мобілізації, розподілу та використання фондів грошових коштів державою в особі її органів. За порушення фінансового законодавства до винних осіб застосовуються адміністративно-правові санкції.

Фінансове право також взаємопов’язано із цивільним правом, предметом якого є майнові правовідносини, зокрема і грошові. Разом з тим фінансове право регулює тільки організаційно-майнові відносини, що випливають із владної діяльності держави. Також ряд органів державного управління у сфері фінансів, наприклад, Національний Банк України, в той же час є суб'єктом цивільних відносин. З одного боку, він є органом спеціальної компетенції у сфері фінансового контролю, оскільки уповноважений забезпечувати нагляд за діяльністю банківських установ та виконувати своє завдання, визначене Конституцією України, - забезпечення стабільності національної грошової одиниці. В той же час, Національний Банк України має право укладати цивільно-правові угоди з іншими учасниками банківської системи. Банки в свою чергу надають кредити клієнтам за кредитними угодами, що є предметом регулювання цивільного права, але при цьому підпадають під фінансово-правове регулювання, оскільки умови кредитування у деяких аспектах додатково обмежуються Національним банком.

 








Дата добавления: 2016-12-08; просмотров: 804;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.003 сек.