Відомості про тематичний розподіл баз даних 4 страница
г) встановлення правових норм щодо основних організаційно-правових, інженерно-технічних (за необхідності криптографічних) заходів захисту інформації, які б відповідали встановленому рівню обмежень доступу (режиму секретності та конфіденційності);
д) визначення правових норм щодо права власності на інформацію й механізмів гарантування цього права;
е) встановлення правових норм щодо відповідальності суб’єктів інформаційної діяльності за порушення вимог інформаційного законодавства з визначенням кримінальних, адміністративних і цивільно-правових санкцій.
Таким чином, основи правового режиму інформації - це встановлені законодавством правові норми регулювання суспільних інформаційних відносин щодо впровадження ступенів відкритості (закритості) інформації, порядку і правил віднесення відомостей до категорії обмеженого доступу, забезпечення режиму секретності (конфіденційності), гарантування права власності на інформацію та правового захисту інтересів суб’єктів інформаційної діяльності.
Формування СНІР (реєстрація, накопичення, зберігання, поширення та використання інформації з обмеженим доступом) обов’язково має передбачати заходи забезпечення режиму секретності (конфіденційності) інформації, що підлягає охороні, відповідно до порядку і правил, встановлених чинним законодавством України.
3. ПОДІЛ ІНФОРМАЦІЙНИХ
РЕСУРСІВ ЗА РЕЖИМОМ ДОСТУПУ
Важливою складовою правового режиму і ключовим питанням системи її охорони є режим доступу до інформації. Відповідно до чинного законодавства за режимом доступу інформація поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом [23, ст. 28]. У цій статті Закону визначено і зміст поняття «режим доступу до інформації» як передбачений правовими нормами порядок одержання, використання, поширення й зберігання інформації.
Закон України „Про державну таємницю” [33], визначаючи зміст заходів щодо режиму доступу, включає до нього такий етап як виготовлення інформації, що становить державну таємницю та її матеріальних носіїв. Підкреслимо, якщо на етапі виготовлення (розроблення) матеріальних носіїв інформації, віднесеної до державної таємниці, не буде встановлено режим доступу, який відповідає ступеню секретності цієї інформації, створюються умови для її витоку і несанкціонованого поширення. Це дуже важливий аспект правової норми, що регламентує порядок і правила режиму доступу, які обов’язково мають виконуватися в процесі формування СНІР, саме починаючи з етапу її виготовлення.
Ще одним важливим аспектом правової норми щодо правового режиму інформації є те, що вона не поділяє інформацію за ознаками права власності. Тобто власник має право встановлення режиму доступу до інформації з обмеженим доступом, що йому належить, але в межах, які визначені законодавством.
Законом України визначено такі категорії інформації за режимом доступу.
Відкрита інформація. Чинним законодавством України визначено, що доступ до такої інформації забезпечується у спосіб:
• систематичної публікації в офіційних друкованих виданнях (бюлетенях, збірниках);
• поширення у засобах масової інформації;
• безпосереднього її надання зацікавленим громадянам, державним органам та юридичним особам на запит.
Обмеження права на одержання відкритої інформації забороняється законом [23, ст. 29].
Конфіденційна інформація. Право доступу до такої категорії інформації надається власником цієї інформації [23, ст. 30]. Залишається неврегульованим у правовому і організаційному плані порядок доступу до конфіденційної інформації про особу, що збирається й накопичується державними органами для виконання функцій державного управління.
Таємна інформація, що не становить державної таємниці [23, ст. 30]. Доступ до такої інформації, яка є власністю держави, надається керівниками державних органів, підприємств, установ і організацій та керівниками їхніх структурних підрозділів [61, л. 34].
Державна таємниця – це відомості, які є власністю держави. Відповідно до чинного законодавства доступ до державної таємниці надається дієздатним громадянам України, яким надано допуск до державної таємниці та які потребують його за умовами своєї службової, виробничої, наукової чи науково-дослідної діяльності або навчання [33, ст. 27].
Для роботи із секретною інформацією, що має ступені секретності „особливої важливості”, „цілком таємно”, „таємно”, встановлено допуск форми 1; зі ступенями секретності „цілком таємно” і „таємно” – допуск форми 2; зі ступенем секретності „таємно” – допуск форми 3 [33, ст. 22].
Право надання доступу до конкретної секретної інформації та її матеріальних носіїв мають тільки перші керівники державних органів, підприємств, установ і організацій [33, ст. 27].
5. УДОСКОНАЛЕННЯ ФУНКЦІОНАЛЬНОЇ СТРУКТУРИ
ОРГАНІЗАЦІЙНО-ПРАВОБОЇ СИСТЕМИ ДЕРЖАВНОГО
УПРАВЛІННЯ НАЦІОНАЛЬНИМИ ІНФОРМАЦІЙНИМИ
РЕСУРСАМИ УКРАЇНИ
Система державного управління національними інформаційними ресурсами має ґрунтуватися на нормах і принципах правового регулювання суспільних інформаційних відносин, визначених у Конституції України, ратифікованих Україною міжнародних угодах, конвенціях та загальнолюдських цінностях, визнаних Організацією Об’єднаних Націй у Декларації прав людини та інших загальноприйнятих міжнародних правових актах.
Визначення та правове й організаційне закріплення провідних напрямів державної політики щодо управління національними інформаційними ресурсами має випливати з об’єктивних законів розвитку інформаційної сфери та державної управлінської діяльності. Системний підхід як метод, адекватний засіб дослідження органічно цілісних систем, які складаються із закономірно структурованих і функціонально завершених елементів, передбачає дотримання таких основоположних принципів, як системний, ієрархії, інтеграції, формалізації. Тому в процесі формування системи державного управління національними інформаційними ресурсами мають бути забезпечені цілісність системи, системність та ієрархічність її будови, стабільність організації та сумісність її зв’язків з навколишнім середовищем, а також враховані об’єктивні характеристики інформаційних ресурсів, засобів їх обробки і передачі як об’єктів управління.
Формування логічно завершеної системи управління національними інформаційними ресурсами доцільно здійснювати у спосіб удосконалення існуючої системи, створеної відповідно до чинного законодавства та нормативно-правових документів держави. Одночасно слід розробити рекомендації щодо усунення недоліків і вирішення проблем, що існують у системі державного управління цією сферою, а також врахувати проблеми державної політики інформатизації. Останні пов’язані із забезпеченням науково-технічних, виробничо-технологічних та організаційно-економічних умов створення й застосування інформаційних технологій та інших елементів інформаційної інфраструктури для формування, розвитку, поширення й ефективного використання інформаційних ресурсів.
При здійсненні відповідної державної інформаційної політики щодо управління національними інформаційними ресурсами створюватимуться засади:
• для реалізації конституційного права громадян „вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію” (ст. 34 Конституції України);
• для вирішення завдань формування національного інформаційного простору, його входження у світовий інформаційний простір, забезпечення інформаційного суверенітету та інформаційної безпеки;
• формування демократично орієнтованої масової свідомості;
• формування й становлення сфери інформаційних послуг та ринку інформації;
• розширення правового поля регулювання суспільних інформаційних відносин.
5.1. Основні функції системи державного управління інформаційними ресурсами. Удосконалення системи державного управління національними інформаційними ресурсами безпосередньо залежатиме від визначення її цілей, як це обґрунтовано в закордонних та вітчизняних наукових працях. Визначення мети завжди потребує перетворення її на дії, тобто визначення функцій.
З праксеологічної точки зору діяти й при тому осмислено – це значить змінювати дійсність більш-менш свідомо; це значить брати до дійсності чинники, завдяки яким здійснюється перехід від системи початкових умов, що підлягають визначенню, до системи визначених кінцевих умов. Тобто „дія, яку ми маємо намір здійснити, потребує потрійного визначення: 1) визначення мети; 2) визначення умов, які відносяться до дійсності; 3) визначення засобів, які пристосовані як до наміченої мети, так і до існуючої дійсності. Немає свідомої дії, яка не містила б бажання пізнати щось дійсне і знайти засоби. Мета, умови і засоби – три елементи практичної діяльності...” [79].
З визначення мети й функцій випливатиме логічна модель управління соціальною системою, у тому числі системою державного управління національними інформаційними ресурсами, а саме; головна мета – функції – структура. Тобто на підставі визначеної головної мети, розробляються основні функції (а не навпаки), які дозволятимуть сформувати ієрархічну структуру центральних, регіональних і місцевих органів виконавчої влади. У тих випадках, коли змінюється головна мета, мають бути розроблені додаткові або нові функції та сформована структура державних органів, що задовольнятиме досягненню нової головної мети. Відповідно до головної (стратегічної) мети розробляється й впроваджується система правового та організаційного забезпечення, спрямована на її здійснення,
Наведене випливає із закономірностей цілісності системи управління, системності підходу та ієрархічності побудови і стабільності організації.
Головну мету державної інформаційної політики, стосовно національних інформаційних ресурсів можна сформулювати як створення необхідних економічних і соціокультурних умов та правових і організаційних механізмів формування, розвитку і забезпечення ефективного використання національних інформаційних ресурсів в усіх сферах життя і діяльності громадянина, суспільства і держави.
Відповідно до головної мети державної інформаційної політики щодо національних інформаційних ресурсів можна сформулювати функції державного управління цією сферою діяльності, а саме:
• розробка й прийняття політичних рішень, законодавчих і нормативно-правових актів правового забезпечення системи управління національними інформаційними ресурсами та удосконалення правових й організаційних механізмів реалізації правових норм чинного законодавства;
• визначення і здійснення повноважень державних органів, органів місцевого і регіонального самоврядування щодо оперативного управління (володіння, розпорядження, користування) державними інформаційними ресурсами;
• розробка і реалізація організаційних і нормативно-методичних заходів щодо координації діяльності відомчих і регіональних структур та недержавного сектору в сфері формування й використання інформаційних ресурсів;
• розробка і реалізація фінансово-економічних методів регулювання діяльності щодо формування і забезпечення використання інформаційних ресурсів;
• забезпечення державної реєстрації інформаційних ресурсів, повноти створення первинних і похідних інформаційних ресурсів на основі інформації, що розробляється (створюється) у процесі діяльності державних органів, органів місцевого і регіонального самоврядування, підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності;
• формування інформаційних ресурсів про діяльність державних органів, органів місцевого і регіонального самоврядування, державних підприємств і організацій для надання їх для вільного доступу громадянам і організаціям (крім інформаційних ресурсів, що мають відомості, віднесені до державної таємниці та іншої інформації з обмеженим доступом);
• забезпечення ефективного використання інформаційних ресурсів у діяльності державних органів, органів місцевого і регіонального самоврядування та державних підприємств, установ і організацій;
• оптимізація державної політики інформатизації щодо забезпечення науково-технічних, виробничо-технологічних та організаційно-економічних умов створення й застосування інформаційних технологій та інших елементів інформаційної інфраструктури для формування, розвитку й ефективного використання інформаційних ресурсів та сприяння доступу громадян до світових інформаційних ресурсів, глобальних інформаційних систем;
• забезпечення функціонування ефективної системи захисту інформаційних ресурсів;
• забезпечення захисту громадян, суспільства й держави від хибної, спотвореної та недостовірної інформації;
• забезпечення розробки і впровадження ефективних правових, організаційних та економічних механізмів регулювання інформаційних ресурсів України (ринку інформації, інформаційних технологій, засобів обробки інформації та інформаційних послуг);
• регулювання інформаційного співробітництва, спрямованого на забезпечення рівноправного і взаємовигідного використання національних інформаційних ресурсів у процесі міжнародного обміну;
• здійснення єдиної державної політики наукового забезпечення системи державного управління формуванням, розвитком і використанням національних інформаційних ресурсів;
• кадрове забезпечення функціонування системи державного управління національними інформаційними ресурсами;
• інформаційно-аналітичне забезпечення прийняття управлінських рішень у сфері управління інформаційними ресурсами;
• контроль за встановленим порядком і правилами формування, розвитку, поширення і використання інформаційних ресурсів;
• нагляд за дотриманням законодавства у сфері формування, розвитку, поширення і використання інформаційних ресурсів та здійснення правосуддя у сфері суспільних інформаційних відносин.
Функціональна структура організаційно-правової системи державного управління інформаційними ресурсами в контексті викладеного має кілька рівнів. На нашу думку, можна виділити три рівні (рис.1)
|
|
|
Суспільні інформаційні відносини: Система правового регулювання
• Права і свободи суб’єктів інформаційної
• Право власності на інформацію
ресурсів
інформаційна безпека
|
Рис. 1. Функціональна структура організаційно-правової системи державного управління інформаційними ресурсами та регулювання суспільних інформаційних відносин
Таблиця 2
Дата добавления: 2016-11-22; просмотров: 689;