Визначені законодавчими та нормативно-правовими актами спеціально уповноважені державні органи
Спеціальні функції | Спеціально уповноважені державні органи –структурні елементи другого рівня управління – законодавчо визначені | Спеціально уповноважені державні органи – структурні елементи другого рівня управління – законодавчо не визначені |
У сфері забезпечення охорони державної політики | Служба безпеки України | |
В мережах передачі даних, технічного та криптографічного захисту інформації | Департамент спеціальних телекомунікаційних систем та захисту інформації Служби безпеки України | |
У сфері захисту інформаційного простору України, контролю за додержанням законодавства про державну таємницю у ЗМІ | Держкомінформполітики, телебачення і радіомовлення | |
У сфері охорони інформації з обмеженим доступом, що не становить державної таємниці | Не визначений | |
Нагляду за додержанням законодавства в інформаційній сфері | Органи прокуратури | |
У сфері відповідності законодавчих та інших правових актів інформаційної сфери Конституції України | Конституційний Суд України | |
Здійснення правосуддя у сфері суспільних інформаційних відносин | Суди загальної юрисдикції | |
У сфері охорони носіїв інформації з обмеженим доступом під час їх транспортування | Держфельдслужба | |
У сфері захисту особи, суспільства, держави від хибної, недостовірної, неякісної інформації | Не визначений |
Перший рівень – рівень прийняття політичних рішень, законодавчого та нормативно-правового забезпечення державної інформаційної політики щодо управління національними інформаційними ресурсами України.
Другий – рівень організаційного, нормативно-методичного забезпечення виконання законодавчих і нормативно-правових актів, координації і контролю за формуванням, поширенням та захистом інформаційних ресурсів.
Третій – виконавчий рівень, на якому забезпечується безпосереднє виконання законодавчих і нормативно-правових актів, здійснюється відомчий та територіальний контроль за встановленим порядком і правилами формування, поширення й використання інформаційних ресурсів.
Отже, організаційно-правова система державного управління і захисту інформаційних ресурсів має три рівні, структурні елементи яких та їхні функції зведені у табл. 2-5.
Розглянемо функціональне навантаження структурних елементів організаційно-правової системи державного управління інформаційними ресурсами.
Верховна Рада України.Відповідно до Конституції України „єдиним органом законодавчої влади в Україні є парламент – Верховна Рада України” [8, ст. 75]. Тільки Верховна Рада України здійснює законодавче регулювання суспільних відносин, у тому числі в інформаційній сфері; визначає засади зовнішньої і внутрішньої політики; затверджує Державний бюджет України, в якому передбачає кошти на розвиток інформаційної сфери; затверджує загальнодержавні програми економічного, науково-технічного, соціального, національно-культурного розвитку; вирішує питання обов’язковості міжнародних договорів України, у тому числі стосовно міжнародного інформаційного співробітництва; здійснює парламентський контроль у межах, визначених Конституцією України [8, ст. 85].
Конституційними правовими нормами встановлено, що „виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод” [8, ст. 92]. Виключно законами України визначається також правовий режим власності, організація державної статистики та інформатики, основи національної безпеки [8, ст. 92].
Профільні Комітети Верховної Ради України здійснюють законопроектну роботу і попередньо розглядають питання, віднесені до повноважень Верховної Ради України, згідно компетенції кожного профільного Комітету.
Консультаційна рада з питань інформатизації при Верховній Раді України розглядає проекти правових актів з питань інформатизації та проекти Національної програми інформатизації.
Інститут законодавства Верховної Ради України здійснює наукове забезпечення законодавчої діяльності парламенту.
Інформаційне управління апарату Верховної Ради України здійснює інформаційне забезпечення поточної роботи керівників парламенту, профільних Комітетів та народних депутатів України.
Президент України, відповідно до Конституції України, як глава держави є гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності України, дотримання Конституції України, прав і свобод людини й громадянина [8, ст. 102]. Згідно з конституційними повноваженнями, Президент забезпечує національну безпеку і здійснює керівництво в цій сфері діяльності, в тому числі у сфері забезпечення інформаційного суверенітету та національної безпеки як важливих складових національної безпеки; звертається з посланнями до народу та із щорічними посланнями до Верховної Ради України про внутрішнє й зовнішнє становище України, у тому числі в інформаційній сфері; здійснює керівництво зовнішньополітичною діяльністю держави; утворює, реорганізує та ліквідує міністерства та інші центральні органи виконавчої влади; призначає за поданням прем’єр-міністра та звільняє з посад керівників міністерств, державних комітетів, інших центральних органів, у тому числі й тих органів виконавчої влади, що здійснюють повноваження в інформаційній сфері [8, ст. 106].
Адміністрація Президента України розробляє пропозиції, спрямовані на забезпечення виконання Президентом України повноважень, визначених Конституцією України, в тому числі щодо прийняття політичних рішень та нормативно-правового регулювання суспільних інформаційних відносин, пов’язаних з формуванням і використанням інформаційних ресурсів України та забезпеченням національної безпеки.
Національний інститут стратегічних досліджень при Адміністрації Президента України здійснює наукове аналітико-прогнозне супроводження діяльності Президента України.
Рада національної безпеки і оборони (РНБО) України, відповідно до Конституції України, є координаційним органом з питань національної безпеки і оборони України при Президентові України. РНБО України координує і контролює діяльність органів виконавчої влади у сфері національної безпеки й оборони [8, ст. 107].
Законом України „Про Раду національної безпеки і оборони України”, прийнятим у березні 1998 р., на РНБО України покладено виконання наступних функцій: внесення пропозицій Президентові України щодо реалізації засад внутрішньої і зовнішньої політики у сфері національної безпеки і оборони; координування та контроль за діяльністю органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони за мирних часів; координування та контроль за діяльністю органів виконавчої влади у сфері національної безпеки і оборони за умов воєнного або надзвичайного стану та при виникненні кризових ситуацій, що загрожують національній безпеці України.
Відповідно до функцій, визначених Законом України, РНБО України подає главі держави пропозиції щодо стратегічних національних інтересів України та концептуальних підходів та напрямів забезпечення національних інтересів України в усіх сферах життя і діяльності суспільства і держави, в тому числі забезпечення інформаційної безпеки; утворення, реорганізації та ліквідації органів державної виконавчої влади; формування проекту державного бюджету за статтями, пов’язаними із забезпеченням національної безпеки і оборони України; заходів політичного, соціального, воєнного, науково-технологічного, екологічного, інформаційного та іншого характеру відповідно до масштабу потенційних та реальних загроз національним інтересам України.
Апарат Ради національної безпеки і оборони України здійснює поточне організаційне та інформаційно-аналітичне забезпечення діяльності РНБО України.
Національний інститут проблем міжнародної безпеки забезпечує проведення фундаментальних досліджень та прикладних розробок з актуальних питань глобальної та регіональної безпеки, участі України в системі багатосторонніх та двосторонніх міждержавних відносин.
Міжвідомча комісія з питань інформаційної політики та інформаційної безпеки при РНБО України здійснює аналіз стану і розроблення пропозицій щодо координації діяльності центральних державних органів з питань інформаційної політики та інформаційної безпеки.
Кабінет Міністрів України, відповідно до конституційних правових норм, забезпечує державний суверенітет, здійснення внутрішньої та зовнішньої політики держави, виконання Конституції і законів України, актів Президента України; вживає заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина; забезпечує здійснення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики; розробляє і здійснює загальнодержавні програми економічного, науково-технічного, соціального і культурного розвитку України; забезпечує рівні умови розвитку всіх форм власності; здійснює управління об’єктами державної власності; розробляє Державний бюджет України і забезпечує виконання, затвердженого Верховною Радою України, Державного бюджету України; здійснює заходи щодо забезпечення обороноздатності та національної безпеки України; організовує та забезпечує здійснення зовнішньоекономічної діяльності України; спрямовує і координує роботу міністерств, інших органів виконавчої влади [8, ст. 116].
Урядова комісія з питань інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів виконавчої влади розглядає проекти законодавчих, нормативно-правових актів інформаційної сфери та розробляє пропозиції щодо вдосконалення інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності органів державної виконавчої влади.
Управління інформаційних технологій Секретаріату Кабінету Міністрів України вживає заходів щодо впровадження інформаційних технологій у діяльність структурних підрозділів апарату Кабінету Міністрів України.
Рівень прийняття політичних рішень, законодавчого і нормативно-правового забезпечення державної інформаційної політики управління національними інформаційними ресурсами України є стратегічним рівнем. На цьому рівні визначаються національні інтереси та їхня пріоритетність в інформаційній сфері; формуються правові засади для побудови, розвитку системи національних інформаційних ресурсів та управління цією системою; на підставі головної стратегічної мети державної інформаційної політики визначаються функції та їх раціональний розподіл між організаційними структурами, що створюються для досягнення стратегічних цілей; формуються основні правові й організаційні засади кадрового, фінансового, матеріально-технічного, інформаційного та інших видів стратегічного забезпечення системи управління національними інформаційними ресурсами; здійснюється стратегічне прогнозування розвитку інформаційної сфери та прийняття політичних і політико-правових рішень щодо удосконалення системи управління цією сферою.
Функції стратегічного рівня, що належать Верховній Раді України, Президенту України, Раді національної безпеки і оборони України та Кабінету Міністрів України, випливають з повноважень цих вищих державних органів, визначених конституційними правовими нормами,
Аналіз стану формування, поширення і використання інформаційних ресурсів України, що перетворюються на стратегічний ресурс сучасності, свідчить про наявність невирішених важливих проблем, пов’язаних з дефіцитом послідовності й системності впровадження заходів, спрямованих на удосконалення управління інформаційними ресурсами на стратегічному рівні.
Реальністю є те, що законопроекти, спрямовані на регулювання відносин в інформаційній сфері розробляються за ініціативою комітетів Верховної Ради України, державних органів, а в деяких ситуаційно обумовлених випадках – за дорученням Президента України та Кабінету Міністрів України. У проекті „Концепції реформування законодавства України у сфері суспільних Інформаційних відносин” зазначено: „Правотворчий процес нерідко здійснюється шляхом вирішення окремих проблем в окремих законах та підзаконних актах фрагментарно”. І далі: „Правотворчий процес нерідко здійснюється без узгодження з чинним законодавством, не враховується специфіка національної ментальності, правової культури систематизації права, які є основою правосвідомості населення, інші особливості соціального і державного життя” [69, розд. 3].
Крім того, важливим аспектом цієї проблеми є те, що чинні акти інформаційного законодавства щодо свободи інформаційної діяльності та права на інформацію є декларативними через невизначеність правових механізмів гарантування цих свобод і прав, а також відсутність їх кореляції з обов’язками і відповідальністю державних органів і юридичних осіб щодо формування інформаційних ресурсів, передбачених для задоволення інформаційних потреб суб’єктів діяльності в Україні.
Недостатня послідовність і безсистемність правотворчого процесу на законодавчому рівні створюють і надалі створюватимуть певні проблеми у регулюванні суспільних інформаційних відносин та удосконалення системи управління інформаційними ресурсами на рівні політико-правових рішень, що приймаються Президентом України, та нормативно-правових актів, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Наведене є підставою для висновку про те, що на стратегічному рівні залишається актуальною проблемою координація правотворчого процесу щодо формування правових засад побудови, забезпечення функціонування й розвитку системи управління інформаційними ресурсами України.
Відповідно до Конституції України, основні важелі державного керівництва у сфері національної безпеки, зокрема інформаційної безпеки та інформаційного суверенітету, основу яких становлять національні інформаційні ресурси (формування, розвиток, захист, рівноправне та взаємовигідне використання в процесі міжнародного співробітництва), віднесено до повноважень Президента України.
Президент України вживає активних заходів щодо вдосконалення системи управління інформаційною сферою. Важливе політико-правове значення мають Укази Президента України „Про деякі заходи щодо захисту держави в інформаційній сфері” від 22. 04. 98 р.; „Про вдосконалення державного управління інформаційною сферою” від 16. 09. 98 р.; „Про вдосконалення інформаційно-аналітичного забезпечення Президента України та органів державної влади” від 14. 07.2000 р.; „Про заходи щодо розвитку національної складової глобальної інформаційної мережі Internet та забезпечення широкого доступу до цієї мережі” від 31.07.2000 р.; „Про додаткові заходи щодо безперешкодної діяльності засобів масової інформації, дальшого утвердження свободи слова в Україні” від 09.12. 2000 р.; „Про рішення Ради національної безпеки і борони України від 19 липня 2001 року „Про заходи щодо захисту національних інтересів у галузі зв’язку та телекомунікацій” від 23. 08.2001 р. тощо.
Пропозиції для прийняття Президентом України політичних і політико-правових рішень стосовно визначення стратегічних національних інтересів у інформаційній сфері, управління цією сферою, в тому числі формуванням, розвитком, поширенням і використанням національних інформаційних ресурсів та їх захистом, розробляються Адміністрацією Президента України, а також схвалюються у рішеннях РНБО України. Відповідно до Конституції України (ст. 106), Президент України утворює, реорганізує та ліквідує міністерства та інші органи виконавчої влади за поданням Прем’єр-міністра України. Пропозиції щодо організаційних змін у системі органів виконавчої влади розробляються структурними підрозділами апарату Кабінету Міністрів України.
За оцінками експертів, органи виконавчої влади, що забезпечують реалізацію державної інформаційної політики у сфері, пов’язаній з управлінням і захистом інформаційних ресурсів, перебувають на стадії перманентної реорганізації. Складається таке враження, що пропозиції щодо чергового етапу адміністративної реформи розробляються, виходячи не з функцій державного управління інформаційною сферою, а за арифметичними розрахунками: бюджетні кошти – кількість працівників – матеріально-технічне забезпечення.
Як наслідок у процесі реформування державних органів була втрачена важлива функція державного управління, пов’язана з розробкою та вжиттям організаційних, нормативно-методичних заходів, координуванням і контролем захисту інформаційних ресурсів з обмеженим доступом, що не становлять державної таємниці. У 1993 р. виконання вказаних функцій було покладено на утворений тоді Державний комітет з охорони державних таємниць у пресі та інших засобах масової інформації [80, с. 74].
За правонаступником цього комітету (Держкомінформполітики телебачення й радіомовлення України) Законом України „Про державну таємницю” закріплено лише функцію контролю за дотриманням законодавства про державну таємницю з метою запобігання її поширенню у пресі та інших засобах масової інформації [33, ст. 31].
На другому рівні системи державного управління здійснюється координування і контроль за формуванням, поширенням, використанням та захистом інформаційних ресурсів. Проте важливі функції залишаються невизначеними, а саме:
• вжиття загальнодержавних заходів організаційного, нормативно-методичного забезпечення, координування і контролю; планування конкретних заходів і оперативне управління системою та її структурними елементами;
• організація державної реєстрації відкритих інформаційних ресурсів, формування державного реєстру бази метаданих, до якого доцільно включити як дані державного реєстру, так і регіональних реєстрів баз метаданих;
• організація державної реєстрації інформаційних ресурсів, що містять державну таємницю та іншу інформацію з обмеженим доступом;
• організація державної реєстрації інформаційних ресурсів, отриманих у процесі міжнародного співробітництва (окремо – відкритих інформаційних ресурсів і окремо – інформаційних ресурсів з обмеженим доступом);
• облік державних інформаційних ресурсів як майна або немайнових активів, впровадження порядку їх закріплення в оперативному керуванні й господарчому віданні;
• фінансування заходів з формування державних інформаційних ресурсів, визначення порядку надання платних послуг на підставі опрацювання державних інформаційних ресурсів та формування інформаційного ринку;
• організація розробки інформаційних технологій, їх державна реєстрація та державне координування цієї діяльності;
• розробка і впровадження організаційних, нормативно-методичних заходів, координування і контроль у сфері охорони інформації з обмеженим доступом, що не становить державної таємниці;
• організаційне, нормативно-методичне забезпечення, координування і контроль за здійсненням державної інформаційної політики у сфері захисту особи, суспільства й держави від хибної, недостовірної, недоброякісної інформації, тобто забезпечення інформаційної безпеки у широкому розумінні цього поняття.
Таким чином, в Україні сформована і функціонує відомча система управління інформаційними ресурсами, загальнодержавна система охорони державної таємниці та захисту інформації в мережах передачі даних, технічного і криптографічного захисту інформації. Стосовно деяких видів інформаційних ресурсів органи виконавчої влади здійснюють міжгалузеві функції організаційного, нормативно-методичного забезпечення, координування і контролю. Зокрема: статистичні інформаційні ресурси – Держкомстат України; формування державного архівного фонду – Державне архівне відомство; сфери нерухомості та державного майна – Фонд державного майна України; сфери фінансування матеріального виробництва, науки та інших видів діяльності – Мінфін України; сфери правової інформації та реєстрації нормативно-правових актів – Мін’юст України; сфери трудових ресурсів та охорони праці – Мінпраці України.
Без визначення на другому рівні системи державного управління та захисту інформаційних ресурсів функцій організаційного, нормативно-методичного забезпечення, координування та контролю та без задіяння економічних і фінансових важелів впливу на цю діяльність Кабінету Міністрів України проблематично виконати свої конституційні повноваження щодо „спрямування і координації роботи міністерств, інших органів виконавчої влади” [8, ст. 116].
На другому та третьому рівнях функціональної організаційно-правової системи державного управління національними інформаційними ресурсами України є функції, які не визначені на державному рівні й не виконуються в державі (див. табл. З, 5).
Тобто, починаючи з рівня виконавчої влади, не утворена ієрархічна вертикаль формування, поширення і використання інформаційних ресурсів та відсутні деякі елементи функціональної організаційно-правової системи управління й захисту інформаційних ресурсів.
Важливою проблемою залишається ресурсне забезпечення державної інформаційної політики щодо формування, поширення, використання і захисту інформаційних ресурсів України. Головною причиною появи цієї проблеми є невизначеність пріоритетів державної інформаційної політики на вищому рівні державного управління. Державний бюджет України передбачає фінансування розвитку інформаційної сфери лише за окремими статтями витрат (державне телебачення і радіомовлення, інформатизація, частково – забезпечення інформаційної безпеки). Сфера формування інформаційних ресурсів та забезпечення інформаційних потреб громадян, суспільства і держави на безприбутковій основі та доходи від комерційного використання державних інформаційних ресурсів, а також повністю сфера забезпечення інформаційної безпеки залишаються поза увагою розробників проекту Державного бюджету України і законодавця.
Аналогічно Державному бюджету України формуються й статті витрат на розвиток інформаційної сфери у регіональних і місцевих бюджетах.
Програма діяльності Уряду „Реформи заради добробуту”, затверджена Верховною Радою України, також не приділяє пріоритетної уваги вдосконаленню системи державного управління й захисту інформаційних ресурсів України. У цьому важливому державному документі положення щодо захисту інформаційної сфери зведено до вдосконалення системи фінансування державного телебачення, а основні напрями діяльності Уряду щодо розвитку національного сегмента Internet – до розробки Концепції пріоритетного розвитку Internet в Україні.
Розвиток інформаційної сфери дедалі більше впливатиме на політичну, економічну, соціокультурну, оборонну та інші складові розвитку суспільства і держави та забезпечення національної безпеки в умовах науково-технічного прогресу та переходу до постіндустріального суспільства.
Управління інформаційними ресурсами та їх захист – це повсякденний і безперервний процес. Будь-які вади у структурі та функціонуванні системи державного управління цими процесами призводять до непоправних збитків суспільству й державі.
Наприклад, щорічні втрати економіки Німеччини від індустріального шпигунства перевищують 40 млрд. марок. За неофіційними даними, втрата торгових і технічних секретів США коштувала американським компаніям у 1992 р. 100 млрд. дол. Якщо не буде вжито рішучих заходів щодо припинення промислового шпигунства, вказані втрати, за оцінками фахівців, до 2003 р. становитимуть 150 млрд. дол. [49, с. 16, 23]. Втрати економіки України з цього приводу не підраховувалися.
Таким чином, ще раз зазначимо, що захист інформаційних ресурсів становить найактуальнішу невідкладну проблему, розв’язання якої пов’язане з необхідністю чіткого визначення на вищому рівні державного управління системи поглядів па цілі, завдання і основні напрями державної інформаційної політики щодо інформаційних ресурсів України, формування функціональної організаційно-правової системи управління і захисту інформаційних ресурсів, створення адекватної інформаційної інфраструктури.
Необхідність вирішення цих проблем зумовлена такими чинниками. У сучасних умовах значно розширилися можливості для реалізації конституційних прав громадян на інформацію та свободу інформаційної діяльності, значно зросли потреби потенційно активної частини суспільства в інформаційній взаємодії як у середині країни, так і за її межами.
Інтенсивний розвиток глобальної інформаційної інфраструктури, необхідність інтеграції України у світове інформаційне співтовариство на рівноправних умовах посилили залежність ефективного функціонування суспільства і держави від стану розвитку інформаційної сфери, передусім – системи державного управління національними інформаційними ресурсами.
Інформаційні ресурси, інформаційна інфраструктура за сучасних умов стають ареною міжнародної боротьби за світове лідерство, за досягнення певних стратегічних і тактичних політичних цілей. Підкреслимо, що володіння інформацією, належне інформаційне забезпечення органів державного управління є основою успішної боротьби з сучасним тероризмом.
Інформаційна революція перетворилася на революцію у воєнній справі –вона дозволила віртуалізувати певні „складові” війни. Передусім передвоєнний період, підготуватися до завдання удару без звичайного загрозливого періоду, а інколи і всю воєнну кампанію провести у віртуальному варіанті. Водночас, незважаючи на віртуальність ведення війни, тільки через інформаційні мережі та системи обробки інформації можливо, не залучивши жодного солдата, вжити заходів, наслідком яких стане повне підкорення економіки й політики супротивника [81].
Зазначимо, що Конституцією України повноваження вищих державних органів, зокрема Верховної Ради України (ст. 85), Президента України (ст. 106), Ради національної безпеки і оборони України (ст. 107), Кабінету Міністрів України (ст. 116) дозволяють здійснювати виважену державну інформаційну політику управління інформаційними ресурсами України.
Разом з тим загроза національній безпеці України в інформаційній сфері, визначена в Концепції (Основах державної політики) національної безпеки України, що пов’язана з невиваженістю державної політики в цій сфері, залишається й досі. Схвалений Верховною Радою України у січні 1997 р., цей важливий документ не забезпечив єдності підходів як до формування законодавчої бази, створення правових засад для побудови, функціонування і розвитку системи, так і до організаційного забезпечення, чіткого визначення функцій та структури системи, реалізації усього комплексу стратегічних завдань зміцнення національної безпеки України в інформаційній сфері. Державне управління інформаційною сферою, основу якої становлять інформаційні ресурси України, залишається найбільш неврегульованою сферою державної управлінської діяльності.
Прийняті останніми роками закони, укази Президента України та нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України не забезпечують в правовому і організаційному плані формування і розвиток цілісної системи державного управління та захисту інформаційних ресурсів.
Практика минулих років свідчить, що взаємодія, скоординованість і узгодженість дій і рішень Парламенту – Президента – Уряду у питаннях конституційних повноважень щодо формування і реалізації державної інформаційної політики потребують вдосконалення. Докорінних змін потребують також підходи здійснення адміністративної реформи, спрямованої на формування цілісної і стабільної структури органів виконавчої влади та удосконалення правових засад функціонування системи управління і захисту інформаційних ресурсів України. Такі зміни виходять з функцій і повноважень державних органів, закріплених у Конституції України, законах України, указах Президента України, постановах Кабінету Міністрів України, інших правових актах.
Дата добавления: 2016-11-22; просмотров: 984;