Політична культура сучасної України

Проголошення державної незалежності України та курс на розбудову суверенної, демократичної, правової держави створили принципово нові умови для відродження автентичної політичної культури. Модерна українська політична культура повинна стати підгрунтям того суспільного ладу, який проголошено у Декларації про державний суверенітет та в Конституції України.

 

Проте у посткомуністичному українському суспільстві поширені та мають політичний вплив уявлення, ідеї, ідеали, орієнтації, настрої, стереотипи мислення та поведінки, культивовані радянським режимом. Політична свідомість значної частини громадян України характеризується:

· амбівалентністю (поєднанням суперечливих цінностей, устремлінь);

· вимогами повноти всіх політичних прав і свобод, але не

запереченням відновлення елементів авторитаризму;

· прихильним ставленням до ідеї ринкової економіки,

проте вірою в те, що лише планова система народного

господарства зможе вивести країну з кризового стану.

Політична культура сучасної України має характер:

· посткомуністичний;

· пострадянський;

· постколоніальний.

У ній значна питома вага елементів комуністичної ідеології, радянсько-більшовицьких стереотипів, сформованих у минулому політичних переконань і настроїв. Утім, така політична культура сьогодні не є монопольною чи, тим більше, офіційною, але вона ще функціонує за інерцією.

Сучасна політична культура українського народу є постколоніальною. Про це свідчить зрусифікованість, комплекси національної меншовартості, нездатність до адекватної оцінки власних національних інтересів, схильність більше розраховувати на зовнішню допомогу, ніж на власні сили. Проте характер сучасних соціально-політичних процесів дозволяє стверджувати, що політична культура українського суспільства стає:

· національною;

· незалежною.

За ставленням до демократії і держави політична культура України залишається:

· авторитарною;

· етатистською;

· патерналістською.

Але, як стверджують провідні українські дослідники політичної культури, за умов суверенного існування відроджуються такі традиційні риси української культури, як:

· народоврядність;

· толерантність;

· ліберальне ставлення до держави.

Ідеологічну спрямованість політичної культури України характеризує розкол суспільства на прихильників комуністичних і соціалістичних цінностей, з одного боку, та консервативно-ліберальних – з іншого. Сучасній Україні, загалом, властива прихильність до західно-європейських політичних цінностей, але виразними є і політичні риси ментальності та культури східних народів, зокрема орієнтація на:

* харизматичних лідерів;

* етатизм,

* патерналізм;

* підпорядкованість церкви державі.

Політична культура українського народу на сьогодні ще не є цілісною, бо відсутні окремі компоненти культури, а багато з існуючих ще мають несформований характер. Багато політико-культурних елементів не відповідають національному характеру, традиціям української нації, тобто політичній культурі властива неорганічність.

Сьогодні для України актуальною є проблема радикального оновлення, трансформації посткомуністичної політичної культури в національну, суверенну, демократичну як за змістом, так і за духом.

 

Тема 17. ПОЛІТИЧНІ ПРОЦЕСИ. СУТНІСТЬ ТА ОСОБЛИВОСТІ ПОЛІТИЧНОГО РОЗВИТКУ СУСПІЛЬСТВА

 








Дата добавления: 2016-10-17; просмотров: 666;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.