Розвиток внутрішньої та зовнішньої торгівлі
У структурі внутрішнього товарообороту України суттєву роль відігравали кооперативна торгівля, матеріально-технічна база якої у ці роки суттєво розширилась. На будівництво торговельної мережі, складів, підприємств громадського харчування направлялись значні кошти. Так, у 1961-1965 рр. вони становили 355 млн. крб, а у 1966-1970 рр. вже 773 млн. крб. За станом на 1971 рік споживча кооперація України налічувала 84,7 тис. торговельних підприємств та 21,7 тис. підприємств громадського харчування. Значно збільшився обсяг товарообігу. Суттєво зросла питома вага продовольчих товарів, розширився продаж промислових товарів: пральних машин, телевізорів, холодильників, тканин. Посилились спеціалізація торговельної мережі та впровадження прогресивних форм торгівлі самообслуговування, продажу товарів за зразками. Підвищився і рівень концентрації.
Переважало будівництво великих універсальних магазинів. Позитивним явищем стало мобільне обслуговування виробників у період польових сільськогосподарських робіт. Разом з тим, у сфері споживчої кооперації мали місце і суттєві недоліки. У 425 дрібних населених пунктах стаціонарних торговельних закладів не було. В 1694 селах пункти продажу існували в непристосованих, малих приміщеннях. Зберігалась значна кількість торгових палаток. Будівництво нових магазинів не завжди здійснювалось з урахуванням перспектив розвитку товарообігу та населених пунктів, а кількість і якість продукції підприємств громадського харчування часто залишалась низькою. Нарікання споживачів нерідко викликала і якість промислових товарів. Малораціональним було складське господарство. Відсталою залишалась і організація закупки сільськогосподарської продукції у населення. Ціни, як правило, були низькими і мало стимулювали виробника. Крім того, у процесі заготівель зберігання та транспортування продукції певна частина її псувалась, а решта втрачала товарний вигляд. Негативним явищем у сфері організації кооперативної торгівлі були своєкорисливість та бюрократизм її управлінських ланок.
Суперечливі тенденції мали місце також у сфері платоспроможності населення та урядової політики цін. Грошова реформа 1961 року та обмін грошей у пропорції 10 до 1 не підвищили купівельну спроможність карбованця. Майже одночасно з реформою на 30% були знижені тарифні розцінки в промисловості. Підвищились ціни на м’ясо, м’ясні продукти, масло.
Менш суперечливими порівняно з внутрішньою торгівлею були економічні зв’язки України з іншими республіками СРСР. Її головним партнером була Російська Федерація. Туди направлялось 60% вантажів. Друге місце за обсягом споживання українських товарів займала Білорусія, третє – країни Прибалтики. З України вивозились кам’яне вугілля, залізна руда, сільськогосподарські машини, тепловози, трактори, станки, цукор. Російська Федерадія постачала ліс і лісоматеріали, нафту, мазут, дизельне паливо, тканини, автомашини, з Білорусії ввозилось радіотехнічне устаткування, трактори, папір, з Прибалтики – радіотехнічне устаткування, залізничні вагони, доїльні апарати, рибопродукти. Казахстан і республіки Середньої Азії постачали кольорові метали, поліметалеві руди, шкірсировину. Із Закавказзя йшла марганцева руда, нафта і нафтопродукти, трансформатори, пересувні електростанції. Україна була великим споживачем хімічних товарів, льняних, бавовняних та шерстяних тканин. Питома вага імпорту останніх складали 75-95%. Одним з суттєвих напрямків міжреспубліканських зв’язків залишалось кооперування. Особливо активно воно розвивалось у галузі машинобудування, зокрема, в автомобільній та авіаційній промисловості. У виробництві автомобілів Кременчуцького автозаводу брали безпосередню участь 120 підприємств Союзу.
Разом з тим, Україна відігравала суттєву роль у розвитку зовнішньої торгівлі СРСР. В 1955 р. вона вивозила продукцію у 50, а в 1968 р. у 90 зарубіжних країн. Одночасно імпортерами продукції в Україну були 63 держави. Україна вивозила, в основному, сировинні матеріали: кам’яне вугілля, залізну і марганцеву руду, прокат, чавун. Майже 90% експорту направлялось у країни соціалістичного табору, решта – в капіталістичні та малорозвинуті країни. Головними імпортерами були Німецька Демократична Республіка (металорізальні верстати, оптика, устаткування), Чехословаччина (обладнання для хімічної промисловості, транспорт, ковальсько-пресове устаткування, станки), Польща (обладнання для цукрових заводів), Болгарія (електрокари, електромотори), Румунія (нафтопереробне устаткування). Україна приймала участь і в такій важливій нормі економічних зв’язків, як надання технічної допомоги в будівництві промислових об’єктів. Так, її спеціалісти брали участь у будівництві 375 великих новобудов у 35 країнах світу. Серед них, наприклад, Бхілайський металургійний комбінат в Індії, Асуанська гребля та металургійний завод в Єгипті, Кремніковський металургійний комбінат у Болгарії, металургійний комплекс Фюс-Сюр- Мер у Франції та багато інших.
Разом з тим, вищі навчальні заклади України брали участь у підготовці кваліфікованих кадрів для країн соціалістичного табору та народів, що звільнились від колоніальної залежності.
Дата добавления: 2016-10-17; просмотров: 645;