Особливості розвитку промисловості країни: структура, еволюція окремих галузей та внутрішньогалузеві протиріччя
У 70-80 р.р. Україна була однією з самих індустріально розвинутих республік СРСР. Структура її промисловості за питомою вагою основних галузей в загальному обсязі виробництва характеризувалась такими показниками: електроенергетика – 3,2%, паливна промисловість – 5,7 %, чорна металургія – 11%, машинобудування і металообробка – 30,7% , легка промисловість – 10,8 %, харчова промисловість, відповідно, – 18,6%. Як свідчать статистичні дані, провідна роль належала галузям важкої промисловості: чорної металургії, машинобудуванню та металообробці, а легка промисловість, яка виробляла товари широкого народного вжитку, займала лише четверте місце. Це негативне співвідношення суттєво позначалось на добробуті наших громадян, але, при цьому, по виробництву сталі і чавуну на душу населення ми займали одне з перших міст у світі.
Важливою складовою і водночас суттєвим фактором розвитку всього промислового комплексу вважалась енергетика. В розглянутий період її структура характеризувалась перевагою енергії теплових станцій – 67%. За ними йшли атомні електростанції, які виробляли 24% енергії та останнє місце належало гідростанціям, які виробляли лише 8% струму. За основними показниками діяльності динаміка виробництва галузі характеризувалась стійкою тенденцією росту : в 1970 році було вироблено 137,6 млрд. кВт/ год, у 1985 – 272 млрд. кВт/ год, у 1990 – 298 млрд. кВт/ год електричної енергії, але це кількісне зростання було досягнуто, в основному, за рахунок будівництва нових енергетичних об’єктів. Паралельно здійснювалось будівництво ліній електропередач підвищеної напруги, що майже вдвічі збільшило їх пропускну спроможність.
Прогрес, досягнутий в будівництві ліній електропередач, дав змогу спочатку створити потужні регіональні енергосистеми, а потім об’єднати їх в єдину енергосистему України. Розвиток республіканського енергокомплексу був суперечливим. Поряд з кількісним показниками росту, з часом усе більше з’являлись негативні явища. Більшість енергоблоків, яка була встановлена в 60-х роках, поступово зношувалась і своєчасно не обновлювалась. Коефіцієнт корисної дії наших теплових станцій складав 30%, у той час, як світовий рівень складав 52%. Одна третина електростанцій не досягла проектного рівня. Кожна четверта електростанція не справлялась з завданнями по зниженню питомої ваги палива, а 9% енергії втрачались у лініях електропередач. ТЕС залишались основним забруднювачем повітря, викидаючи щорічно 2,5 млн. т. легкої золи, окислів сірки та азоту. Проблемою стало, також, нагромадження золи. Вона займала значні площі і ставала допоміжним забруднювачем навколишнього середовища, хоча у ті часи вже існували технології використання золи для виробництва цементу, силікатної цегли, пористого бетону. Та для цього необхідно було відокремлення золи від шлаку, що не входило в обов’язки енергетичних служб, а головне – фінансові ресурси для цього центром не виділялись. Крім того, механізми міжвідомчих узгоджень (енергетика – виробництво будматеріалів) не відпрацьовувались. З часом, окреслилась ще одна суспільно небезпечна проблема – будівництво атомних станцій здійснювалось з метою здешевлення без захисних надбудов. Це означало, що можливий вибух реактора дорівнюватиме вибуху декількох атомних бомб і може пошкодити значну територію країни. Пізніше це, як відомо, обернулось у 1986 році Чорнобильською трагедією. Не випадково після обслідування наших атомних станцій німецькими фахівцями уряд ФРН прийняв рішення про закриття АЕС НДР, які будувались за радянськими проектами.
Паливний сектор енергетики мав нераціональну структуру. Україна задовольняла свої потреби у вугіллі на 80%, у газі – на 20-25%, в нафті – на 10-12%. Дефіцит палива ліквідовувався за рахунок поставок з інших республік. Вугільна промисловість була планово-збитковою та підтримувалась за рахунок бюджету. Протягом розглянутого періоду видобуток вугілля поступово знижувався. З 1970 р. він становив 196 млн. т., у 1985 вже 180, у 1990, відповідно, – 155 млн. т. Така тенденція мала свої причини. Значно погіршились гірничо-геологічні умови видобутку. Близькі до поверхні потужні вугільні шари були вироблені та виникла необхідність значного поглиблення шахт. У нових умовах їх глибина часто перевищувала один кілометр. Товщина ж розроблюваного вугільного шару зменшилась з 2-2,5 метра до 0,7-1 метра. Відповідно, постійно зростали і затрати на підтримку шахтного господарства та підвищувалась собівартість вугілля. Щоб подолати ці тенденції та підтримати загальний рівень видобутку в галузі постійно будувались нові об’єкти. Так, у 1971-1975 рр. стали до ладу 13 нових шахт. Крім того, 24 шахти було реконструйовано, а 150 об’єднано. У 1975-1980 рр. збудовано ще 8 механізованих шахт, 5 реконструйовано. Стали діяти 3 збагачувальні фабрики. У Львівсько-Волинському басейні дала продукцію Червоноградська збагачувальна фабрика потужністю 9,6 млн. т. вугілля в рік. Традиційний кількісний шлях розвитку, в деякій мірі, сприяв підтримці галузі але з його допомогою не вдалось пересилити загальну тенденцію зниження видобутку. Спроби інтенсифікації виробництва наштовхувались на дорожнечу та недосконалість гірничої техніки. Вартість нового обладнання комплексного очисного забою в 6-8 разів перевищувала вартість старого вузькозахватного комбайну. Крім того, гірнича техніка була неякісною, часто виходила з ладу та мали місце і недоліки в її використанні, а втрати електроенергії на одиницю продукції у вугільній промисловості в 2-3 рази перевищували аналогічні показники розвинутих країн.
У нафтогазовому комплексі республіки динаміка виробництва характеризувалась такими фактами. З 1970 по 1975 р. виробництво нафти складало 12-13 млн. т. на рік, а природного газу – 60-68 млрд. м3, але з 1975 р. спостерігається різкий спад видобутку нафти до 7 млн. т. у 1980 р. і, відповідно, 5 млн. т. у 1990 р., а газу, відповідно, з 56 до 28 млрд. м3. Комплекс розвивався традиційним екстенсивним шляхом. Були введені в експлуатацію 26 нових нафтових і газових родовищ. Прокладені нові газові магістралі: Шебелинка – Диканька – Київ, Єфимівка – Київ – західні райони України, Більча – Волиця – Пукеничі – Долина, Єлець – Кременчук – Кривий Ріг. Вступали в дію нові нафтопроводи: Мозир – Броди – Ужгород, Долина – Дрогобич, Гніденці – Кременчук – Херсон, Кременчук – Черкаси та інші. Через територію України пройшли експортні загальносоюзні газопроводи «Дружба», «Союз», Уренгой — Ужгород. Уже в 70-ті роки минулого століття в Україні була створена єдина система газопроводів. Основна частина газу споживалась промисловістю, тобто більш ніж 80%. Комунально-побутовий сектор споживав усього 13% газу. Нарощувалися потужності нафтопереробної промисловості. Серед потужних новобудов – Кременчуцький та Лисичанський нафтопереробні заводи. Вдосконалювались, також, технології переробки нафти на існуючих підприємствах. Асортимент нафтопродуктів зріс на 30 найменувань. Та за якістю автомобільних бензинів і мастил мало місце суттєве відставання від нафтопереробних заводів розвинутих країн. Загальний спад виробництва в нафтогазовому комплексі був викликаний наростаючими ускладненнями розвитку всього господарського комплексу, скороченням капіталовкладень, подорожчанням та зниженням ефективності обладнання, вимушеністю видобутку сировини з великих глибин.
Однією з провідних галузей промисловості розглянутого періоду була металургія. За обсягом виробництва чавуну і сталі Україна поступалася тільки Японії, США і Росії. Металургійний комплекс включав 270 підприємств. У тому числі: 16 металургійних заводів, 15 коксохімічних, 8 трубних, 3 феросплавних, 15 заводів кольорової металургії, 21 гірничорудних підприємств і т. д.
Динаміка виробництва чавуну і сталі характеризувалась такими показниками – з 1970 по 1985 р. виробництво чавуну збільшилось з 41 млн. т. до 47 млн. т., а в наступній п’ятирічці спостерігався спад до 44,9 млн. т. у 1990 р. Аналогічна ситуація мала місце в сталеплавильній галузі. Так, з 1970 по 1985 р. простежувалось зростання виробництва з 46 до 55 млн. т., а у 1990р., відповідно, зниження до 52 млн. т. Винятком з наведеної тенденції стало виробництво прокату чорних металів, яке демонструвало стійку тенденцію росту – з 32 млн. т. у 1970 р. до 38 млн. т. у 1990 р.
Виходячи з вище наведеного, ми можемо говорити про те, що динаміка виробництва свідчить про складність та суперечливість розвитку. Розглядаючи його основні напрямки, ми пересвідчуємося, що і в цій галузі основна увага приділялась кількісному росту. Паралельно вдосконалювались технологічні процеси: збільшилось застосування в процесі плавки кисню і природного газу, зріс тиск колошникових газів, покращилась підготовка шихти. Підвищився коефіцієнт використання обсягу доменних печей. Питома вага киснево-конвертерного способу виробництва сталі піднялась до 25%. Було освоєно виробництво 300 нових марок сталей. На «Азовсталі» із шлаків виробляли сировину для цементної промисловості: пемзу, щебінь, шлаковату. В галузі одночасно діяли і прямо протилежні тенденції. Слабо розповсюджувався ефективний метод безперервної розливки сталі. Затягувався процес заміни мартенівської технології конвертерною. Повільно набирала силу порошкова металургія. Відставав процес оновлення металургійного обладнання, викликаний недоліками відповідної галузі машинобудування. В результаті зношеність основних фондів металургії на кінець 80-х років склала 61%.
У галузі мали місце і інші негативні явища. Структура її виробництва була розрахована на потреби всього СРСР і країн соціалістичної співдружності, що призводило до перевиробництва руди, коксу, чавуну. Україна імпортувала ферохром і феросплави для виробництва легованих і низьколегованих сталей. Місцевий кокс мав підвищену частку сірки. Марганцеві руди відрізнялись високим вмістом фосфору, видалення якого потребувало значних енергозатрат. Специфіка коксу і марганцевих руд суттєво знижувала якість металу. В зв’язку з цим, мали місце його перевитрати в галузях споживача, особливо в машинобудуванні.
Нераціональним був і сам процес використання руд. Із залізної руди добувалось 50% компонентів, решта складових: мідь, свинець, цинк, кобальт, ртуть — не використовувались і йшли у відвали. З мідної руди добувалось лише 6% корисних речовин, решта направлялась у відходи. Сировина алюмінієвих руд використовувалась у границях 0,1-0,3%.
у другій половині 80-х рр. ситуація в галузі значно погіршилась у зв’язку з ослабленням централізованого управління. Тенденція до зниження обсягів продукції, неконтрольованого росту цін, необов’язковості поставок значно посилилась. Нашарування цих явищ на перелічені упущення суттєво поглибило кризові явища в галузі та призвело до значного спаду виробництва чавуну і сталі.
Серцевиною індустріального комплексу України було машинобудування. На його частку приходилось близько третини всієї промислової продукції. Структура машинобудування включала 30 основних галузей і 29 підгалузей виробництва. В розглянутий період значно зросли виробничі фонди та поглибилась спеціалізація. Виникли нові підгалузі: автомобільна, підшипникова, електроніки, радіоелектроніки. Було налагоджено виробництво зварювального, ковальсько-пресового устаткування, обладнання для тваринницьких ферм. Динаміка виробництва основних видів продукції мала суперечний характер. Виробництво металорізальних станків, ковальсько-пресових машин, екскаваторів, мостових кранів з року в рік наростало, але по виробництву вугільних комбайнів, тракторів, тракторних сівалок, плугів та іншої техніки з 1980 р. спостерігалась чітка тенденція спаду виробництва, що було пов’язано з наростанням кризових явищ у вугільній промисловості та сільському господарстві.
У розглянутий період шлях екстенсивного розвитку галузі був, в основному, вичерпаний. Вступили в експлуатацію всього два нові підприємства: завод станків-автоматів у Житомирі промислових роботів у Черкасах. Основна увага приділялась реконструкції. Так були реконструйовані: Харківський тракторний завод і кооперовані з ним Мелітопольський та Кіровоградський заводи тракторних деталей, Вінницький завод тракторних агрегатів, «Київтрактородеталь» та Чугуївський завод паливної апаратури.
Паралельно мали місце спроби інтенсифікації виробництва. Впроваджувались автоматичні системи управління технологічними процесами, автомати і напівавтомати з програмованим числовим управлінням, гнучкі автоматизовані системи. Почали застосовуватись нові способи обробки металу: плазмена різка, лазерні та ультразвукові технології. У середині 80-х років з’явились перші міжгалузеві науково-технічні комплекси: «Робот», «Технічні лазери», «Ротор», що включали в свою структуру науково-дослідні інститути, їх головною ціллю стало скорочення циклу впровадження науково-технічних новацій. В структурі галузевого виробництва діяли застарілі, негативні тенденції. Так, наприклад, слабо розвивалось точне машинобудування, включаючи робототехніку. Стримувався поступ і такої нової галузі, як електроніка. В Україні в її структурі налічувалось 128 підприємств, у тому числі, найбільш потужні «Квазар» у Києві, «Родон» у Івано-Франківську, «Гравітон» у Чернівцях, «Гамма» у Запоріжжі, але значні капіталовкладення на їх розвиток у достатній мірі не виділялись. Керівництво республіки в силу своєї обмеженості не приділяло уваги цій перспективній галузі. В результаті в кінці 80-х років наша електроніка відставала від США на десять років, а в наступний період цей розрив значно збільшився.
Поряд з розвинутою галуззю машинобудування було суднобудування. Воно включало 11 суднобудівних заводів, найбільші з яких: Миколаївський «Океан», Чорноморський завод та завод ім. 61 комунара, 7 підприємств корабельного машинобудування, 11 – морського приладобудування, 27 науково-дослідних інститутів та конструкторських бюро. Слід відмітити, що в Україні будувалось 30% суден колишнього СРСР, військове суднобудування в її структурі складало 45%. Окрім названих, у машинобудуванні України продовжували існувати інші внутрішньогалузеві негаразди. Зношеність обладнання окремих його видів складала 40-80% . Переважали старі фізичні методи обробки металу за допомогою токарних верстатів, у результаті чого 1/3 металу йшла у стружку. Нераціональність обробки доходила іноді до того, що з 2 тонн сталі одержували 100 кг деталей. Негативним був і один з найважливіших показників галузі – якість машин. Тільки 16% з них відповідали техніко-економічним вимогам. Більшість марок була не конкурентоспроможною на міжнародному ринку. Та й частина продукції, що йшла на внутрішній ринок, часто характеризувалась підвищеною вагою (необхідним був певний запас міцності конструкцій внаслідок неякісності металу), високими цінами та ненадійністю у роботі. Іноді використання нових марок машин приносило господарствам великі фінансові втрати. Так, збитки від упровадження комбайну «Нива» склали 80 млн. крб., а томатозбирального комбайну – 70 млн. крб. Перелічені негативні факти стали реальністю в умовах низької культури виробництва. Його організація, особливо дисципліна праці, була традиційно низькою. Половина станків використовувалась на допоміжних операціях. Низьким був коефіцієнт змінності. У цих умовах усе більше знижувалась фондовіддача, падав рівень рентабельності підприємств. Напівстихійний, малопродуманий характер перетворень, що почалися з 1985 року, став додатковим негативним фактором, що сприяв внутрішньому розладу та некерованості у галузі.
Значні зміни відбувались у хімічній індустрії України. Вона включала 20 підгалузей. З 1961 по 1985 р. їх виробничі фонди виросли майже у 7 разів, а валовий випуск продукції у 11 разів, але і ця галузь розвивались, в основному, шляхом кількісного росту. Були побудовані: Житомирський і Сокальський заводи хімічного волокна, Одеський припортовий завод, стали до ладу нові комплекси для виробництва аміаку і карбаміду на Дніпродзержинському та Черкаському виробничих об’єднаннях «Азот», а Горлівський «Стирол» виробляв аміак та гранульовані мінеральні добрива з коксового газу. У Сєверодонецьку почали виробляти продукцію підприємства «Склопластик» та «Азот». У розглянутий період було реконструйовано, також, виробниче об’єднання «Хімволокно» у Чернігові та почався випуск штучного хутра у Жовтих Водах.
Легка промисловість України (текстильна, швейна, шкіряна, взуттєва) в 70-80 роках XX століття також розвивалась, в основному, екстенсивним шляхом. Були побудовані Донецький і Тернопільський бавовняні комбінати, Макіївський та Долинський бавовнопрядильні комбінати, Криворізька і Донецька камвольно-прядильні, Нікопольська ниткова фабрика, Луцька фабрика меланжевих тканин, Рівненська фабрика нетканих матеріалів, трикотажні фабрики у Донецьку, Ворошиловграді (сучасному Луганську), Дніпропетровську, Горлівці, Черкасах, Мукачево і т. ін. Всього вступило в дію більше 70 підприємств. Одночасно у галузі вдосконалювалась спеціалізація та росла концентрація виробництва. Матеріально-технічна база формувалась, в основному, у першій половині 70-х років і, зрозуміло, в наступні п’ятирічки поступово зношувалась. Сировина для бавовнопрядильних комбінатів постачалася з республік Середньої Азії, що в роки перебудови і ослаблення міжреспубліканських зв’язків негативно вплинуло на їх виробничу діяльність.
По цілому ряду головних видів продукції: виробництво тканин, трикотажних виробів, шкарпеток, спостерігався постійний ріст. Слід відзначити, однак, що якість товарів у багатьох випадках була незадовільною, особливо в сфері взуттєвого виробництва. Мільйони пар взуття, забраковані споживачем, затоварювали торгові склади. Не завжди якісним був пошив одягу. У цій ситуації співвітчизники намагались придбати зарубіжні товари. Зрозуміло, що фінансовий стан підприємств, які випускали неякісну продукцію, систематично погіршувався. В ряді випадків собівартість продукції зростала разом із ростом цін на міжнародному ринку сировини. Так, наприклад, унаслідок безгосподарності, коли велика кількість оленячих шкір гнила на заготівельних пунктах Сибіру та неякісно оброблялись шкіри власного місцевого виробництва, ми змушені були купувати за кордоном і такого роду сировину.
Харчова промисловість України включала 20 підгалузей і 70 виробництв. Розвивалась вона переважно за рахунок кількісного росту. У 1966-1980 р. було введено в експлуатацію 116 нових і реконструйовано 620 старих підприємств. Серед новобудов – 11 цукрозаводів та 32 м’ясокомбінати. Були введені в експлуатацію Полозький маслоекстрак-ційний завод, Дніпропетровська кондитерська та Тростянецька шоколадна фабрики, Нижнєгірський консервний завод та ін. Матеріально-технічна база галузі суттєво змінилась. Треба відзначити все ж, що рівень переробки сировини не завжди був достатнім. Ряд периферійних маслоекстракційних заводів неякісно переробляли насіння соняшника і значна частина олії залишалась у відходах. У цих умовах ряд німецьких підприємств закупили в Україні насінний жмих (відходи) і одержували з нього на своїх підприємствах ще 10% продукту. Слабо використовувались у нас також відходи переробки винограду, помідор, буряків. Переважало відчужене ставлення робітників до сировини і до процесу виробництва в цілому. І ця відчуженість, крім всіх інших причин, була навіяна безгосподарністю та закоренілою байдужістю до виробника.
Дата добавления: 2016-10-17; просмотров: 741;