Системи керування базами даних (СКДБ)
У сучасних інформаційних системах для забезпечення роботи з базами даних використовують системи керування базами даних (СКДБ). Система керування базами даних — це система, основана на програмних та технічних засобах, яка забезпечує визначення, створення, маніпулювання, контроль, керування та використання баз даних (за стандартом ISO/IEC 2382:2015[2]). Застосунки для роботи з базою даних можуть бути частиною СКБД або автономними. Найпопулярнішими СКДБ є MySQL, PostgreSQL, Microsoft SQL Server, Oracle, Sybase, Interbase, Firebird та IBM DB2. СКДБ дозволяють ефективно працювати з базами даних, обсяг яких робить неможливим їх ручне опрацювання.
Через тісний зв'язок баз даних з СКДБ під терміном «база даних» інколи необґрунтовано та неточно мають на увазі систему керування базами даних. Але варто розрізняти базу даних — сховище даних, та СКДБ — засоби для роботи з базою даних. СКДБ з інформаційної системи може бути видалена, але база даних продовжить існувати. І навпаки: СКДБ може функціонувати без жодної бази даних.
В загальному базу даних неможливо просто перемістити з однієї СКДБ до іншої. Але СКДБ використовують стандарти (SQL, ODBC, JDBC), які уніфікують ряд операцій по роботі з даними і дозволяють різним застосункам працювати з базами даних різних СКДБ. СКДБ часто класифікують за моделлю організації даних. Найвживаніші СКДБ використовують реляційну модель, у якій дані подають у виді таблиць. Для кінцевого користувача (та прикладних програм) робота з базою даних напряму неможлива. Всі маніпуляції над даними здійснюють через спеціальні запити, які надсилають до СКДБ. СКДБ опрацьовує їх і повертає результат. Безпосередньо з базою даних працює виключно СКДБ.
Сучасні СКДБ забезпечують функції щодо керування даними, які можна поділити на такі групи:
- Оголошення даних — створення, зміна та видалення визначень, які описують організацію даних.
- Модифікація даних — додавання даних, їх редагування та видалення.
- Отримання даних — надання даних за запитом застосунку у формі, яка дозволяє їх безпосереднє використання. Дані можуть надаватись або у формі, в якій вони зберігаються у базі даних, або в іншій формі (наприклад, через поєднання різних даних).
- Адміністрування даних — реєстрування та відслідковування дій користувачів, дотримання безпеки роботи з даними, забезпечення надійності та цілісності даних, моніторинг продуктивності, резервне копіювання та відновлення даних тощо.
2. Таблиці
Реляційна база даних — база даних, заснована на реляційній моделі даних. Слово «реляційний» походить від англ. relation. Для роботи з реляційними БД застосовують реляційні СКБД. Інакше кажучи, реляційна база даних — це база даних, яка сприймається користувачем як набір нормалізованих відношень різного ступеня.
Дата добавления: 2016-10-17; просмотров: 1291;