Тема 2 Функції менеджменту
1. Поняття та класифікація функцій менеджменту
2. Планування як загальна функція менеджменту
3. Організаційна діяльність як загальна функція менеджменту
4. Мотивування як загальна функція менеджменту
5. Контролювання як загальна функція менеджменту
6. Регулювання як загальна функція менеджменту
1. Поняття та класифікація функцій менеджменту
Функція– вид управлінської діяльності. Функції необхідні для забезпечення цілеспрямованого впливу на об’єкти управління. Об’єктамиуправління можуть бути кадри, ресурси, технологія, маркетинг, охорона праці тощо. Функції управління: розподіляються на всі підрозділи системи; відповідають на запитання, що треба робити, щоб досягти поставлених цілей.
Функції управління визначають зміст діяльності апарату управління і є основою формування структури управління підприємства. Останні, в свою чергу, можуть впливати на функціональні характеристики системи.
Процес управління фірмою реалізується керівниками і структурними підрозділами через виконання відповідних функцій.
Виділяють загальні (універсальні) й спеціальні (конкретні) функції.
До загальних функцій управління відносять: планування, організацію, контроль ( облік, аналіз, оцінку), координацію, регулювання, мотивацію, прийняття рішень. Ці функції мають циклічний характер і діють відповідно до терміну управління (стратегічного, поточного, оперативного).
Функція планування– це визначення цілей організації і розробка заходів до їх досягнення. В американському менеджменті виділяють два види планування: стратегічне планування; планування реалізації стратегії /1, с.37-46; 12, с.46-53; 13, с.158-161/. Розробка і реалізація стратегій забезпечують чітку координацію зусиль керівництва для досягнення поставлених цілей.
Функція організації – це процес створення структури підприємства, яка дає можливість людям ефективно працювати разом для досягнення спільної мети; координація зусиль персоналу для забезпечення максимальної продуктивності; процес удосконалення системи управління.
Функція контролю– це спостереження за змінами в системі управління. Мета контролю – направити організацію по обраному шляху.
Функція аналізу і оцінки– це комплексне вивчення показників діяльності підприємства на основі аналітичних і економіко-математичних методів для її об’єктивної оцінки, знаходження вузьких місць і напрямків удосконалення організації менеджменту.
Рис. 2 - Функціональний склад системи управління
Функція облікуреалізується для одержання необхідної інформації про стан виробничої, комерційної, фінансової та ін. діяльності.
Функція координаціїспрямована на узгодження діяльності усіх підрозділів для досягнення спільної мети.
Функція регулюваннязабезпечує виконання поточних заходів, пов’язаних з ліквідацією відхилень системи від плану (нормативів, стандартів) на етапі оперативного управління.
Функція мотиваціїспрямована на спонукання персоналу до ефективної праці для досягнення цілей організації. Для цього вивчаються потреби персоналу, розробляється відповідна система винагород, заробітної плати, спеціальних пільг тощо.
Функція прийняття рішень -вибір, який повинен зробити керівник у конкретній ситуації. Вироблення і прийняття рішень – творчий процес у діяльності керівників (менеджерів) будь-якого рівня. Через управлінські рішення реалізуються всі перераховані вище функції управління.
Для реалізації управлінських функцій потрібна налагоджена система комунікацій, яка б забезпечувала відповідні підрозділи необхідною інформацією.
Загальні функції управління:
- реалізуються в кожній виробничій системі і на кожному рівні управління;
- розподіляють зміст управлінської діяльності на види робіт за ознакою послідовності й циклічності їх виконання;
- відносно самостійні і в той же час тісно взаємодіють.
Спеціальні (конкретні) функціїпов’язані з об’єктом (напрямом) діяльності або роботою відповідної підсистеми. Спеціальні функції реалізуються через загальні функції. Прикладом спеціальних функцій можуть бути: управління кадрами, управління збутом продукції, управління фінансами, управління дослідженнями тощо.
Дата добавления: 2016-05-11; просмотров: 550;