Основні поняття вимірювань
Вимірювання – це один з найважливіших шляхів пізнання природи людиною. Вони дають кількісну характеристику навколишнього світу, розкриваючи закономірності в природі.
Згідно із Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність» та ДСТУ 2681-94:
Вимірювання– відображення фізичних величин їх значеннями за допомогою експерименту та обчислень із застосуванням спеціальних технічних засобів.
У цьому визначенні закладені такі головні ознаки поняття «вимірювання»:
- Вимірювати можна властивості реально існуючих об’єктів пізнання – фізичні величини;
- Вимірювання вимагає проведення дослідів, тобто теоретичні міркування чи розрахунки не замінять експеримент;
- Результатом вимірювання є фізична величина, що відображає значення вимірюваної величини.
Наука про вимірювання, методи і засоби забезпечення їх єдності і способи досягнення необхідної точності – це метрологія.
Предметом метрології є одержання кількісної інформації про властивості об’єктів і процесів із заданою точністю і достовірністю.
Метрологія має:
Філософський аспект – вимірювання є важливим універсальним методом пізнання фізичних явищ і процесів.
Науковий аспект – за допомогою вимірювання в науці відбувається зв’язок теорії з експериментом.
Технічний аспект – вимірювання забезпечують одержання кількісної і якісної інформації про об’єкт керування чи контролю, достовірність медичної та екологічної діагностики та інше.
Єдність вимірювань – стан вимірювань, який характеризується тим, що їх результат виражається в узаконених одиницях, розміри яких у встановлених межах дорівнюють розмірам одиниць, відтворених первинними еталонами, а похибки результатів вимірювань відомі та з заданою вірогідністю не виходять за встановлені межі.
Єдність вимірювань необхідна для того, щоб можна було зіставити результати вимірювань, проведених в різних місцях, в різний час, з використанням різних методів і засобів вимірювань.
До основних проблем метрології відносяться:
- Створення загальної теорії вимірювань;
- Утворення одиниць фізичних величин і систем одиниць;
- Розробка і стандартизація методів і засобів вимірювань, методів визначення точності вимірювань, основ забезпечення єдності вимірювань і одноманітності засобів вимірювань (так звана «законодавча метрологія»);
- Створення еталонів і зразкових засобів вимірювань, перевірка заходів і засобів вимірювань. Основною задачею даного напряму є вироблення системи еталонів на основі фізичних констант.
Дата добавления: 2016-09-20; просмотров: 950;