Теорія похибок і статистична обробка результатів вимірювань
При проведенні експериментальних досліджень вимірювання повторюють кілька (n) разів – отримують паралельні значення вимірюваного параметру: x1. x2 …xn; (n – число паралельних вимірювань). Ці значення близькі, але не співпадають, вони відрізняються один від одного. Різницю між виміряним значенням xi і дійсним xreal називають абсолютною похибкою вимірювання або «абсолютним відхиленням»:
Δxi = |xi- xreal.| (1)
Оскільки відхилення xi від xreal може бути зі знаком «+» або «-» абсолютну похибку обчислюють за модулем (абсолютним значенням). Кожний паралельний дослід має свою характерну абсолютну похибку. Щоб знайти відносну похибку, треба абсолютну розділити на значення вимірюваної величини:
Δxвідн.= Δx/ xreal ≈ Δx / xi. (2)
Похибки бувають випадкові і систематичні.
Випадкова похибка – це складова похибки вимірювання, що змінюється випадковим чином при повторних вимірюваннях однієї і тієї ж величини.
Випадкові похибки зобов’язані своїм походженням ряду причин, дія яких неоднакова в кожному досліді і не може бути врахована. Вони мають різні значення навіть для вимірювань, виконаних однаковою.
Систематична похибка – це складова похибки вимірювання, що залишається постійною або закономірно змінюється при повторних вимірюваннях однієї і тієї ж величини.
Сукупність виміряних значень одного і того ж параметру – це вибірка аборяд. Якщо виміряні значення розташовані за рангом (зростаючий ряд x1<x2<…<xn . або спадаючий x1>x2>…>xn). такий ряд називають ранжированим рядом.
різницю між найбільшим і найменшим значеннями результатів спостережень називають розмахом варіювання(w = xmax - xmin).У зростаючому ранжированому ряді
це – w = xn - x1.
Статистичну обробку результатів вимірювань починають із перевірки відповідності даних вибірки функціональної залежності нормального розподілу даних.
У деяких випадках виявляється, що результат одного виміру різко відрізняється від результатів інших вимірів, виконаних при тих же контрольованих умовах. У цьому випадку говорять про грубу похибку (промах у вимірюванні).
Для виявлення грубих промахів у вибірці відомо кілька різних статистичних критеріїв. Найпростіший серед них Q-критерій. Для перевірки крайніх значень у ранжированому ряді розраховують значення Qексперимент (3) і порівнюють з табличним значенням Qтабл (n, P) (див. табл.1), де n – число паралельних вимірювань у вибірці, Р – довірча ймовірність. В аналітичній хімії прийнято використовувати довірчу ймовірність Р = 0,95. У біології, медицині частіше використовують довірчу ймовірність Р = 0,99.
;
.(3)
Якщо у вибірку попадає значення з великою похибкою X1 або Xn – то це виміряне значення видаляють з вибірки і при статистічній обробі не враховують.
дійсним значенням вимірюваної величини, якщо воно невідоме до вимірювань, вважають середнє арифметичне з паралельних значень вимірювань
.(4)
Таблиця 1
Дата добавления: 2016-08-07; просмотров: 1703;