При дії на організм ударної хвилі виникає контузія, яка супроводжується струсом (забоєм) головного мозку, інколи – пошкодженням внутрішніх органів.

В легких випадках контузії реєструються короткочасна втрата свідомості, незначне уповільнення пульсу, повільне поверхневе дихання з відкритими глибокими вдихами, схиль­ність до блювоти. Ці явища швидко минають, але контужений продовжує погано орієнтуватися, відчуває слабкість, не спілку­ється і не пам’ятає, що трапилося, у нього виникають головний біль, порушення слуху. В більш тяжких випадках непритомність триває довше, обличчя бліде, зіниці розширені, потерпілий слабо реагує на світло. Пульс нечастий – 50-60 ударів за хвилину. М’язи розслаблені. Нерідко буває блювота і мимовіль­не сечовипускання та випорожнення. Через деякий час свідомі­сть повертається, але залишаються різні розлади, запаморочення, порушення мовлення (заїкання), слуху (глухота) і т.п.

Судоми. Можуть виникати навіть після незначного пошкодження голови. При судомах необхідно:

– покласти потерпілого на землю;

– підтримувати його голову й шию;

– стежити за прохідністю дихальних шляхів.

При судомах забороняється сильно тримати руки й ноги постраждалого, а також розсовувати його зуби (особливо якщо вони сильно затиснуті), тому що це може призвести в першому випадку до переломів кісток, а в другому – до обструкції дихальних шляхів.

При відкритій травмі голови накладається асептична пов’язка, при цьому забороняється видаляти або торкатися будь-якого стороннього предмета в рані, вводиться знеболююче. При наявних розладах дихання, роботи серця надається відповідна допомога (розд. 3). Голову потерпілого розташовують вище рівня тіла.

4.2.3. Накладання пов’язок при травмі голови

Для перев’язки ран на лобі й потилиці (рис. 4.1) накладають декілька турів бинта навколо голови та фіксують кінці пов’язки збоку так, щоб вони не прикривали очі й вуха потерпілого (по можливості потерпілий допомагає санітару).

Рис. 4.1. Накладання пов’язки при ранах на лобі й потилиці

 

Для перев’язки верхньої частини голови накладають ватно-марлеву подушечку ППІ або бинт на рану (рис. 4.2. а), роблять декілька турів навколо голови, проводячи скатку під підборіддям (не закриваючи вуха та не утруднюючи дихання потерпілого), схрещують кінці з боку голови (рис. 4.2. б) та ведуть бинт на лоб та потилицю (декілька турів). Процедуру повторюють декілька разів, після чого зв’язують кінці у місці перехресту (рис. 4.2. в).

а) б) в)
Рис. 4.2. Накладання пов’язки при ранах верхньої частини голови

Накладання трикутної пов’язки при ранах голови

Основу (саму довгу сторону пов’язки) розміщають по центру лоба так, щоб верхівка опинилася на задній частині шиї. Кінці пов’язки перехрещують позаду голови над верхівкою косинки, а потім ведуть їх на лоб, де і зав’язують. Верхівку пов’язки позаду голови закріплюють за допомогою булавки (рис. 4.3).

Рис. 4.3. Накладання трикутної пов’язки при ранах голови








Дата добавления: 2016-06-24; просмотров: 773;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.