Погодинна форма оплати праці та її системи
Виділяють просту погодинну та погодинно-преміальну системи оплати праці.
Проста погодинна заробітна плата визначається за формулою:
,
де ТС – тарифна ставка за присвоєним робітнику розрядом (посадковий оклад службовця), грн.;
Тміс.. – фактично відпрацьований час за місяць, годину.
Оплата праці робітника, який працює погодинно залежить від не розряду роботи, а від його кваліфікації. Для розрахунків застосовують погодинні, поденні та помісячні тарифні ставки.
Проста погодинна система заробітної плати стимулює працівника в підвищенні кваліфікації та раціональному використанні робочого часу, трудової дисципліні які, регламентуються функціональним розподілом праці, технологічними картами, посадовими інструкціями, планами – завданнями.
Погодинно – преміальнасистема заробітної плати є більш ефективною, бо стимулює працівника не тільки до раціонального використання робочого часу, але й до досягнення певних кількісних та якісних показників. Виплата премій здійснюється, як правило, за виконання встановлених кількісних показників за умов досягнення відповідної якості продукції (робіт).
Погодинно-преміальна заробітна плата визначається за формулою:
ЗПпогод.прем. = ЗПпогод. + Д
где Д – доплата (премія).
Встановлення для преміювання праці кількісних показників наближує погодинну форму оплати праці до відрядної, створює, так названу, змішану форму заробітної плати: погодинно-преміальну з нормованим завданням.
В Україні передбачено поступово запровадження погодинної системи оплати праці із застосуванням законодавчо гарантованого мінімального розміру погодинної заробітної плати. Об’єктивними умовами для цього є ринкове реформування економіки, а саме:
· поширення зайнятості неповний робочий день і тиждень;
· а також в умовах зайнятості на тимчасових, сезоних, громадських, допоміжних роботах та інших роботах з встановленням норм праці;
· робота в режимі вторинної та третинної зайнятості;
· зростання чисельності зайнятих за трудовими договорами, укладнених на час виконання певної роботи, як правило з коротким терміном її виконання.
Вважається,що застосування мінімальних погодинних гарантій в оплаті праці сприятиме підвищенню ефективності використання робочого часу, впровадженню нових форм зайнятості, урегулюванню питань зайнятості та оплати праці осіб, які не охоплені колективними договорами.
Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 814;