Принципи української орфографії
Принципи – те, що є основою теорії певної науки. Принцип правописустановить основу правописної системи мови.
В основу української орфографії покладено два принципи: фонематичний і морфологічний. Крім того, особливу функцію виконують історичний (традиційний) та смисловий (семантико-диференційний) принципи.
1. Якщо написання слова точно відображає його вимову, звучання та сприймання, то вважається, що це слово пишеться за фонетичнимпринципом. Так пишеться більшість слів і частин слів української мови: вода, багатий, рука, пишний, чотири, скинути, розбити, кіт.
2. Якщо написання слова розходиться з його звучанням і треба точно знати будову слова (морфеми), щоб правильно його передати, то це означає, що слово пишеться за морфологічнимпринципом. Так, щоб правильно написати слово возз’єднання, роззброєння, треба знати, що в них є збіг приголосних на межі префіксів воз-, роз- і коренів, що ці слова є іменниками середнього роду на - а (орф. - я) і в них перед закінченням приголосний подовжується, отже, пишеться подвоєння літер, як і в словах знання, читання, життя.
За морфологічним принципом пишуться слова: з ненаголошеними голосними е, и в коренях, із суфіксами - еньк-, -есеньк-, уподібненням.
3. Якщо написання слова не можна пояснити ні вимовою, ні морфологічною будовою, то таке випасання називають традиційним, воно не пояснюється певним правилом. За традицією використовуються літери я, ю, є, ї для позначення двох звуків на початку слова й після голосних та для позначення м’якості приголосного й одного голосного звука після приголосних. За цим принципом передаємо звукосполучення шч однією літерою щ (читається шча), пишемо м’який знак для позначення м’якого приголосного звука. Традиційно використовуємо невластиві українській мові звук і літеру ф у запозичених словах: факт, фабрика, фізика, формула. Традиційним українським звукосполученням є хв.: хворий, хвиля, а також написання більшості іншомовних слів: Гюго, журі, Ньютон, тонна.
4. Якщо написання слова залежить від того, що це слово означає, то вважають, що воно пишеться за смислорозрізнювальним, або семантичним чи диференціюючим, принципом. За цим принципом уживається велика й мала літери: орел (птах), Орел (місто); написання слів разом, окремо чи через дефіс: незграба (іменник),не з граба (частка, прийменник, іменник); по моєму (прийменник із займенником), по-моєму (прислівник).
Орфографічний словник стане у нагоді тим, хто недостатньо засвоїв правила написання слів і граматичних форм. Орфографічні словники подають перелік слів, а також словоформи в їх нормативному написанні. Залежно від частини мови слово має певний граматичний коментар, додаткові граматичні форми змінюваних слів тощо. Орфографічний словник наводить слова в певних початкових формах; іменники зазвичай із додатковими формами Р., Д., Ор.відмінків однини, дієслова — з формами закінчення 1-ї та 2-ї (іноді також 3-ї) особи однини теперішнього або (якщо дієслово доконаного виду) майбутнього чи минулого часу тощо.
Відомі сучасні орфографічні словники:
Великий зведений орфографічний словник сучасної української лексики / Уклад.: В. Бусел та ін. – К.; Ірпінь, 2003. Це видання налічує понад 253 000 слів та словосполучень не лише загальних, а й власних назв (антропонімів, топонімів) і є найбільшим зібранням подібного типу.
Орфографічний словник української мови / Уклад.: СІ. Головащук, М.М. Пещак, В.М. Русанівський, О.О. Тараненко. – К, 1994. У ньому нараховується 120000 реєстрових слів сучасної української літературної мови, які містять орфограми, узаконені четвертим виданням «Українського правопису» (1993). Окремі з них можуть бути важкими для написання з пам'яті або на слух. Зразки словникових статей у цьому словнику:
во'дорість,-рості, -рістю, мн.-рості,-ростей
десь-колись, присл.
дорожньо-патрульний
маркетинг,-у
маркетинговий
осадити,-аджу,-адиш.
Український орфографічний словник/Уклад.: М. Пещак та ін. — 3-тє вид., — К.: Довіра, 2002. Зразки словникових статей у цьому словнику:
літ, -а, мн. -и, -ів (грошова одиниця)
літ, льоту / лету, м. (на) льоту / лету
літа, літ
літак, -а
літакобудівний
літакобудівник, -а
літакобудування, -я
літаковий
літако-виліт, -льоту
літаководіння, -я
літальний
літання, -я
літати, -аю, -аєш
літачок, -чка
літаючий
Карачук В. Орфографічний словник наукових і технічних термінів / Наук. ред. Л.І. Андрієвський. – К, 1999.
Орфоепія(від грецьких – правильний і мовлення) вивчає норми звуковимови.
Кожен звук мови утворюється в результаті складних рухів органів вимовляння і має свої властивості, які необхідно знати, щоб правильно користуватися мовою. Однакова, правильна вимова звуків полегшує спілкування
Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 1955;