УЧАСНИКИ РИНКУ ЦІННИХ ПАПЕРІВ ТА ЇХ ФУНКЦІЇ
Основними учасниками ринку цінних паперів є:
Емітенти цінних паперів - це держава в особі уповноваженого органу, юридична особа і у випадках, передбачених законодавством, фізична особа. Емітент від свого імені випускає цінні папери і зобов'язується виконувати обов'язки, що випливають з умов їх випуску.
Торговці цінними паперами– це суб’єкти, яківправі здійснювати такі види діяльності по випуску та обігу цінних паперів:
а) діяльність по випуску цінних паперів – за дорученням, від імені і за рахунок емітента;
б) комісійну діяльність по цінних паперах - це купівля-продаж цінних паперів, що здійснюється торговцем цінними паперами від свого імені, за дорученням і за рахунок іншої особи;
в) комерційну діяльність по цінних паперах – це купівля-продаж цінних паперів, що здійснюється торговцем цінними паперами від свого імені та за свій рахунок.
Дозвіл на здійснення діяльності по випуску та обігу цінних паперів, видається Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку. Здійснення різних (крім комісійної) видів діяльності може бути дозволено торговцям ЦП, які мають внесений статутний фонд у розмірі не менш як 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМД), а на здійснення комісійної діяльності щодо цінних паперів - не менш як 200 НМД.
Торговець цінними паперами не може здійснювати торгівлю:
а) цінними паперами власного випуску;
б) акціями того емітента, у якого він безпосередньо або побічно володіє майном у розмірі більше 5 процентів статутного фонду.
Активним учасником ринку цінних паперів в Україні є Національна депозитарна система, яка складається з двох рівнів:
Верхній рівень – це Національний депозитарій України (який функціонує на основі Указу Президента України “Про Загальні засади функціонування національного депозитарію України” № 703/99 від 22 червня 1999року) і депозитарії, що ведуть розрахунки для зберігачів та здійснюють кліринг та розрахунки за угодами щодо цінних паперів.
Нижній рівень – це зберігачі, які ведуть рахунки власників цінних паперів, та реєстратори власників іменних цінних паперів.
Сферою діяльності Національної депозитарної системи є:
· стандартизація обліку цінних паперів згідно з міжнародними стандартами;
· уніфікація документообігу щодо операцій з цінними паперами і нумерація цінних паперів, випущених в Україні, згідно з міжнародними стандартами;
· відповідальне зберігання всіх видів цінних паперів як у документарній, так і в бездокументарній формах;
· операції з рахунками в цінних паперах з одночасною оплатою грошових коштів відповідно до розпоряджень клієнтів;
· акумулювання доходів щодо цінних паперів, взятих на обслуговування системою, та їх розподіл за рахунками;
· регламентація та обслуговування механізмів позики та застави для цінних паперів, що беруться на обслуговування системою;
· надання послуг щодо виконання обов’язків номінального утримувача іменних цінних паперів, що беруться на обслуговування системою;
· комп’ютеризація систем обслуговування обігу рахунків у цінних паперах і здійснення клірингу [2].
Перелік цінних паперів, що обслуговуються Національною депозитарною системою, встановлює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Основними учасниками Національної депозитарної системи є:
Депозитарії цінних паперів - це спеціалізована посередницька організація, яка забезпечує збереження і облік цінних паперів, обслуговує угоди, пов’язані з їх обігом; або це юридична особа, яка провадить виключно депозитарну діяльність та може здійснювати кліринг і розрахунки за угодами щодо цінних паперів.
Засновниками депозитарію можуть бути фондова біржа чи учасники позабіржового ринку.
Клієнтами депозитарію є зберігачі, які уклали з ним депозитарний договір, а також інші депозитарії, з якими укладено договори про кореспондентські відносини.
Зберігачі цінних паперів– це організації, які мають дозвіл на зберігання та обслуговування обігу як власних, так і чужих (розміщених на рахунках в ЦП за договором) цінних паперів і операції емітенту з цінними паперами.
Комерційні банки, які мають дозвіл на здійснення діяльності по випуску та обігу цінних паперів, і торгівці цінними паперами за наявності відповідного дозволу мають право бути зберігачами, проводити за дорученням власника операції з депонованими цінними паперами і здійснювати іншу депозитарну діяльність, пов’язану з обігом цінних паперів, за винятком клірингу та розрахунків за угодами щодо цінних паперів.
Клірингові депозитарії – це організації, які отримують, звіряють та поновлюють поточну інформацію, готують бухгалтерські та облікові документи, необхідні для виконання угод щодо цінних паперів, визначають взаємні зобов’язання, що передбачає взаємозалік, забезпечують та гарантують розрахунки за угодами щодо цінних паперів.
Правила та операційні стандарти клірингу та розрахунків за угодами щодо цінних паперів затверджуються Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку за погодженням з Національним банком України та Міністерством фінансів України.
Реєстратори власників цінних паперів – це організації, які проводять перелік за станом на певну дату власників іменних цінних паперів, належних їм іменних цінних паперів, що є складовою системи реєстру та дає змогу ідентифікувати цих власників, кількість, номінальну вартість та вид належних їм іменним цінним паперам.
Органи державної влади, центри сертифікатних аукціонів і їх правонаступники не можуть вести реєстри і бути засновниками реєстраторів. Частка емітента цінних паперів у статутному фонді реєстратора не може перевищувати десяти відсотків. Емітент може вести власний реєстр самостійно, якщо кількість власників цінних паперів не перевищує кількості, визначеної Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Учасники ринку цінних паперів можуть об'єднуються в саморегулівні організації професійних учасників ринку цінних паперів, які створюються згідно з Рішенням Державної Комісії з цінних паперів та фондового ринку України “Щодо затвердження Основних засад розвитку саморегулювання на фондовому ринку України” за № 350 від 22 листопада 2001 року, за принципом - одна саморегулівна організація з кожного виду професійної діяльності.
Саморегулівна організація повинна об'єднувати не менше ніж 25% кількості професійних учасників ринку цінних паперів, які здійснюють певний вид (види) професійної діяльності, за винятком саморегулівних організацій організаторів торгівлі та установ, що здійснюють розрахунково-клірингову діяльність.
Основними завданнями саморегулівних організацій є:
· встановлення правил, стандартів та вимог до здійснення діяльності з цінними паперами, норм та правил поведінки, вимог до професійної кваліфікації фахівців - членів саморегулівних організацій та здійснення контролю за їх дотриманням членами організації;
· сприяння умовам здійснення підприємницької діяльності членами саморегулівної організації;
· розробка та впровадження заходів щодо захисту прав членів саморегулівної організації, розгляд скарг клієнтів - членів саморегулівних організацій, які входять до їх складу, щодо порушення професійними учасниками ринку цінних паперів вимог чинного законодавства;
· впровадження ефективних механізмів розв'язання спорів між членами саморегулівної організації та між членами саморегулівної організації та їх клієнтами;
· ініціювання вдосконалення нормативної та законодавчої бази ринку цінних паперів;
· представництво інтересів членів саморегулівної організації та інших учасників ринку цінних паперів в органах державної влади, судах, інших організаціях з метою захисту їх інтересів [10].
Найактивнішою саморегулівною організацією в Україні є Асоціація “Позабіржова фондова торгівельна система (ПФТС)”, яка представляє собою електронний фондовий ринок, створений для торгівлі цінними паперами, допущеними Асоціацією до котування у Торгівельній системі. Членом ПФТС може бути будь-яка юридична особа, яка має право здійснювати підприємницьку діяльність з цінними паперами в Україні і прийнята в Асоціацію згідно її Статуту, положень та правил [11]. Система “ПФТС On line” дозволяє операторам ринку через Інтернет слідкувати за котируванням з п’ятихвилинною затримкою.
ФОНДОВА БІРЖА
Фондова біржа – це акціонерне товариство, яке зосереджує попит і пропозицію цінних паперів, сприяє формуванню їх біржового курсу та здійснює свою діяльність відповідно до Закону України “Про цінні папери та фондову біржу”, інших актів законодавства України, статуту і правил фондової біржі.
Фондову біржу може бути створено не менш як 20 засновниками - торговцями цінними паперами, які мають дозвіл на здійснення комерційної і комісійної діяльності по цінних паперах за умови внесення ними до статутного фонду не менш як 10000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Фондова біржа - організація, яка створюється без мети отримання прибутку та займається виключно організацією укладання угод купівлі та продажу цінних паперів та їх похідних. Вона не може здійснювати операції з цінними паперами від власного імені та за дорученням клієнтів, а також виконувати функції депозитарію.
Фондова біржа працює за такими принципами:
· перевірка якості і надійності цінних паперів;
· встановлення на основі аукціонної торгівлі єдиного курсу на однакові цінні папери одного емітенту;
· гласність біржових операцій.
Фондова біржа виконує такі функції:
Ø відкриває доступ підприємствам до позичкового небанківського капіталу;
Ø координує розміщення державних цінних паперів;
Ø забезпечує переміщення фінансового капіталу з однієї сфери діяльності в іншу;
Ø впорядковує ринкові відносини з приводу обігу фінансових інструментів.
Діяльність фондової біржі припиняється у тому разі, коли число її членів стало менше 10. Якщо у фондовій біржі залишилося 10 членів, її діяльність припиняється у разі неприйняття нових членів протягом шести місяців. Діяльність фондової біржі припиняється відповідно до законодавства України про акціонерні товариства та інші види господарських товариств [1].
Основними учасниками фондових бірж є:
Брокерські компанії - це компанії, що здійснюють цивільно-правові угоди щодо цінних паперів, які передбачають оплату цінних паперів проти їх поставки новому власнику на підставі договорів доручення чи комісії за рахунок своїх клієнтів.
Дилерські компанії - це компанії, що здійснюють цивільно-правові угоди щодо цінних паперів, які передбачають оплату цінних паперів проти їх поставки новому власнику від свого імені та за свій рахунок з метою перепродажу третім особам.
Маклери - це особи, які виступають посередниками при укладання угод на біржі.
Залежно від виду торгівельної діяльності члени біржі поділяються на чотири категорії:
· брокер-комісіонер збирає у брокерських фірм заявки клієнтів, доставляє їх в зал біржі і відповідає за їх виконання;
· біржовий брокер виконує доручення інших брокерів;
· біржовий трейдер здійснює операції лише за власний рахунок, правилами біржі йому заборонено виконувати розпорядження клієнтів;
· “спеціаліст” виконує три основні функції: здійснює виконання заявок з певними групами цінних паперів, діючи при цьому як брокер; діє як ділер тобто купує та продає цінні папери за власний рахунок; виконує завдання підтримки стабільності на ринку певних цінних паперів шляхом компенсації тимчасових дисбалансів попиту та пропозиції. Спеціаліст є центральною фігурою на фондовій біржі.
Усі операції на фондовій біржі поділяють на: касові (спотові) та строкові.
Касова угода (спотова) – її особливість в тому, що цінні папери оплачуються та передаються покупцю, як правило, в день угоди або протягом 1-3 днів. Ринок таких угод називається касовим (спотовим), а ціна касовою (спотовою). Ці угоди передбачають первинне розміщення цінних паперів та їх вторинний перепродаж. До первинного розміщення через біржу приймаються цінні папери, які пройшли лістинг (експертизу) в експертній групі біржі. Вторинний перепродаж цінних паперів заключається в наступному:
- угоди здійснюються за паперами, які котуються на біржі;
- котування складається виходячи з реальних біржових цін попиту та пропозиції;
- доручення брокерам на покупку та продаж цінних паперів даються у формі наказу.
Угоди, які мають предмет поставки активу у майбутньому називаються строковими. Предметом строкових угод можуть бути будь-які активи. До строкових угод відносять: опціони, ф’ючерси, варанти.
З точки зору строків виконання опціони поділяють на:
· Американський опціон, якийможе бути виконаний у будь-який день до закінчення строку контракту.
· Європейський опціон, який здійснюється лише в день закінчення строку контракту.
Першими фондовими біржами у світі були Амстердамська біржа (1602р.), Лондонська (1770р.), Нью-Йоркська біржа (1792р.). Спочатку розвиток бірж був пов’язаний з ростом державного боргу, тому що вкладені в облігаційні позики капітали могли перетворюватися в гроші. Після того, як з’явилися перші акціонерні товариства, об’єктом біржового обороту стають акції.
Сьогодні у світі налічується близько 200 фондових бірж, об’єднаних у Міжнародну федерацію фондових бірж. Найбільшими з них є фондові біржі Нью-Йорка, Лондона та Токіо – на них припадає до 60% загальносвітового обсягу торгівлі цінними паперами. У кожній країні існує своя інтернаціональна, історично сформована система бірж. З огляду на роль, яку відіграють біржі у національних фінансово-інвестиційних системах, можна виділити країни з моно- і поліцентричною організацією фондових бірж (див. табл.3.4.
Таблиця 3.4.
Дата добавления: 2016-06-13; просмотров: 1131;