Моделі поведінки. Етикетні моделі спілкування

 

Поведінка будь-якої людини залежить не тільки від набору його якостей, а й від специфіки того середовища в якій реалізується його ділова активність.

У людини найчастіше є дві маски, які він періодично міняє. Перша - це його "Я", то, яким він є насправді. Це його справжня суть, з усіма недоліками і перевагами.

Але крім цієї маски, існує ще як мінімум одна - та, яку людина одягає при появі на людях, так званий "Я-образ". Ця маска відображає те, якою людина хоче бачити себе, і те, яким він хоче показати оточуючим, щоб більше подобається, відповідати оточенню. Одним з найважливіших кроків до формування цього образу є вибір іміджу.

Імідж - образ ділової людини, в якому виділені цінні характеристики і риси, що роблять вплив на оточуючих. Імідж формується в процесі особистих контактів людини, а також на основі думок, які висловлюють про нього оточуючі.

Давно помічено, що люди більше підтримують ту людину, якого відчувають симпатію і навпаки.

Набуття іміджу не повинно стає самоціллю, однак оволодіння ним становить істотну частину характеристики особистості. Від іміджу залежить бажання людей співпрацювати з людиною або фірмою.

Для створення гарного іміджу важливо все: манера мови, стиль одягу, дизайн офісу. Найчастіше імідж - результат вмілого орієнтування в конкретній ситуації, вибору правильних моделей поведінки.

Модель поведінки - комплекс знаків (мова, поведінка, жести), які спрямовані на створення певного образу. Вибір моделі поведінки - відтворення варіантів поведінки, які роблять особистість привабливою.

Модель поведінки в ділових відносинах вкрай важлива. Основними критеріями правильного вибору моделі є:

Моральна бездоганність - самокритична оцінка можливості використовувати певну модель поведінки.

Правильна оцінка конкретної ситуації.

Для підтримки гарного іміджу слід дотримуватися діловий етикет. У ділових відносинах існує своєрідний звід законів, в якому прописано поведінку людей під час виконання службових обов'язків. Цей звід законів включає в себе п'ять основних правил.

Будьте пунктуальні. Ніхто не любить запізнень. Крім того, запізнення говорять про вашу некомпетентність, ненадійності.

Не кажіть зайвого. Ви повинні зберігати секрети своєї фірми. Те ж стосується і особистих секретів співробітників.

Думайте не тільки про себе, а й про інших. Неможливо вести справи, не враховуючи побажання партнерів. Найчастіше, причинами невдач є прояви егоїзму, прагнення нашкодити конкурентам. Не принижуйте опонентів, пам'ятайте, що ви самі можете опинитися на місці ображеного.

Одягайтеся стильно. Ваш одяг повинна демонструвати ваш смак, але ви не повинні сильно відрізнятися від співробітників свого рівня.

Говоріть і пишіть грамотно. Багато що в ділових відносинах залежить від уміння говорити. Для того, щоб досягати успіху в справах, Вам слід навчитися мистецтву риторики. Також важливі дикція і вимова. Намагайтеся не вживати у своїй промові сленгові слова та образливі вирази. Вчіться чути інших і вмійте показати, що вам цікава тема розмови.

Дотримання цих нескладних правил може сильно вплинути на Ваше просування по кар'єрних сходах. Ми вивчили правила поведінки на вулиці, в транспорті, в ресторані, але чомусь багато випускають з уваги найпростіші правила поведінки на роботі і не дотримуються загальноприйнятих норм. Як не дивно, але ці норми - важлива деталь у сфері ділових відносин. Відомо, що багато закордонних компаній платять великі суми грошей за навчання їхніх співробітників моделі поведінки в ділових відносинах.

У великих організаціях немає неврівноважених, розкутих людей. У ділових відносинах дуже цінуються почуття власної гідності, діловитість, зібраність, вміння контролювати емоції. Спілкуються тут у стриманій формі, коротко і інформативно.

В цілому по поведінці, по тому, як вони підтримують стосунки можна судити про їх інтелектуальних та професійних здібностях, а також про статус установи, в якій вони працюють. Фірмам, які борються за виживання, не вистачає часу на таку "розкіш" як культура. У цих деталях виявляється "діловий стиль", корпоративна культура і етикет.

У наш час, коли компанії борються за кожного клієнта, дуже важливий персонал, що вміє спілкуватися, дотримується правил поведінки і норми пристойності. Щоб не заплутатися у всіх правилах ділового світу, варто створити свою власну модель поведінки і встановлювати свої правила, або успішно підлаштовуватися під існуючі. Так чи інакше, але без знання елементарних правил поведінки і без власної моделі поведінки навряд чи Ваша подорож в діловому світі затягнеться надовго.

"Органічною частиною культури спілкувальних взаємин, соціальної культури взагалі" є мовний етикет.

Мовний етикет - це правила мовленнєвої поведінки, "сукупність словесних форм ввічливості", прийняті національним колективом мовців. Він охоплює стійкі формули спілкування (слова, словосполучення, мовні звороти-кліше) в ситуаціях установлення контакту із співбесідником, підтримки спілкування в доброзичливій тональності. Ці засоби ввічливості "орієнтовані на вираження поваги до співрозмовника та дотримання власної гідності. Вони є органічною частиною культури спілкувальних взаємин, соціальної культури загалом".

Мовний етикет визначається загальною культурою спілкування, а також соціальним статусом мовців, рівнем їхньої освіти й виховання, віком, статтю. Він відповідає національно-культурним традиціям суспільства або окремого соціуму. Мовний етикет моделює поведінку людини - спонукає її в певній ситуації поводитися у відповідний спосіб.

Рівень дотримання мовного етикету, культури спілкування часом впливає на поведінку співрозмовників більшою мірою, ніж предметний зміст мовлення.

Існує чимало типових комунікативних ситуацій (етикетних), для яких характерна впорядкована система мовних знаків (формул), вибір яких є дуже важливим в етикетному мовленні.








Дата добавления: 2016-04-22; просмотров: 1695;


Поиск по сайту:

При помощи поиска вы сможете найти нужную вам информацию.

Поделитесь с друзьями:

Если вам перенёс пользу информационный материал, или помог в учебе – поделитесь этим сайтом с друзьями и знакомыми.
helpiks.org - Хелпикс.Орг - 2014-2024 год. Материал сайта представляется для ознакомительного и учебного использования. | Поддержка
Генерация страницы за: 0.004 сек.